Archiwa tagu: dzień górnika

Edukacja regionalna – spotkanie z górnikiem 2025

W ramach edukacji regionalnej oraz w nawiązaniu do obchodzonego 4 grudnia Dnia Górnika, uczniowie klas piątych mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu z panem Dariuszem Matlachowskim, wieloletnim pracownikiem kopalni KWK PIAST.

Gość, ubrany w tradycyjny strój galowy, opowiedział uczniom o swojej wieloletniej pracy pod ziemią, wyzwaniach związanych z górnictwem oraz o wartościach, które od pokoleń kształtują górniczą społeczność: odwadze, solidarności i szacunku dla tradycji. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądały dawniej kopalnie, jak zmieniały się technologie wydobycia węgla oraz dlaczego praca górnika była i jest tak ważna dla regionu śląskiego.

W czasie spotkania nie zabrakło również elementów górniczej obyczajowości. Pan Dariusz przybliżył uczniom postać Świętej Barbary, patronki górników, oraz opowiedział o legendarnym Skarbniku, duchu kopalni, który według tradycji pilnuje bezpieczeństwa pod ziemią i przestrzega przed niebezpieczeństwami.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek, oglądali elementy górniczego munduru, zadawali pytania i poznawali bogactwo śląskiej kultury. Spotkanie było doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy o historii regionu oraz do zrozumienia znaczenia pracy górników dla rozwoju Śląska.

Barbórka- Dzień górnika

Na dzień górnika gościliśmy w naszej szkole pana Dariusza Matlachowskiego. Opowiadał uczniom o ciężkiej pracy w kopalni, Świętej Barbarze, legendzie o skarbniku. Każdy uczeń mógł przymierzyć czako górnicze i poczuć się jak prawdziwy górnik.

Górnictwo jest zakorzenione w śląskiej tradycji i dlatego każdego roku hucznie obchodzimy Dzień Górnika w naszej szkole.

Dziękujemy serdecznie Panu Darkowi za wspaniałą lekcję edukacji regionalnej.

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

05. 12. 2012 r. uroczyście świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Górnika.

Nasz gość – Pan Krzysztof Reclik w galowym stroju oglądał występy artystyczne przygotowane specjalnie na tę uroczystość przez naszych przedszkolaków. Nie zabrakło piosenek, wierszyków, tańców, życzeń oraz prezentów dla naszego gościa.

Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadań o ciężkiej pracy górniczej oraz wielu niebezpieczeństwach czyhających na nich pod ziemią. Dzięki panu Krzysztofowi jeszcze bardziej uświadomiliśmy sobie jak wielu ludzi jest narażonych na niebezpieczeństwa związane z wykonywaniem swojego zawodu.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim górnikom za trud i poświęcenia każdego dnia. Już dziś bardzo serdecznie zapraszamy naszego gościa na przyszłoroczną „Barbórkę” do naszego przedszkola. Pamiątkowe zdjęcia z Górnikiem do obejrzenia w galerii.

Szczęść Boże!

Mariola Pastuszka