Szkoła w ruchu

ZDOBYLIŚMY CERTYFIKAT „SZKOŁY W RUCHU”!

Jesteśmy  „SZKOŁĄ W RUCHU” nie tylko w roku szkolnym 2013-2014, ale od wielu lat i nadal nią będziemy!

Mapa szkół i przedszkoli, które uczestniczą w programie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła w ruchu”   klik

I. Ruch w szkole

Obszar nr 1 – wychowanie fizyczne – zajęcia edukacyjne

Scenariusz lekcji: Samodzielne prowadzenie zabaw wg inwencji własnej ucznia – Zabawy podwórkowe

Opis działania

IMG_24

Zabawy podwórkowe zainteresowały dziewczynki z klas piątych i tak powstał projekt edukacyjny związany z tym tematem, który był realizowany w  październiku i listopadzie. Korzystając z różnych źródeł (Internet, książki, wywiady z różnymi ludźmi) uczennice samodzielnie zbierały informacje i zdobywały wiedzę o zabawach, w które kiedyś się bawiono, lecz niestety poszły one w zapomnienie.

Myślę, że te poszukiwania dostarczyły im wielu pięknych przeżyć związanych ze współpracą z koleżankami, wspomnieniami ze swoimi bliskimi oraz pokazaniem efektów swojej pracy innym.

Korzystając z ładnej, jesiennej pogody, dziewczynki zapraszały uczniów z młodszych klas na prezentację podwórkowych zabaw. Na lekcjach wychowania fizycznego przedstawiały zasady, pokazywały przebieg zabaw, a na koniec wszyscy wspólnie się bawili. Te dawne zabawy wzbudziły wśród dzieci duże zainteresowanie, niektóre przypominały sobie, jak to rodzice lub dziadkowie o nich wspominali.

Wspólna zabawa dostarczyła wszystkim wiele radości, wyzwoliła dużo emocji, wywołała uśmiech na twarzy. Cieszy również fakt, że poznane zabawy dzieci wykorzystują również na lekcjach wychowania fizycznego oraz w czasie spędzania przerw międzylekcyjnych.

Oprócz takiego festiwalu zabaw podwórkowych dla uczniów naszej szkoły, dziewczynki przedstawiły rezultaty swojej pracy w formie albumów i plakatów na wystawie oraz prezentacji multimedialnych.

Mam nadzieję, że nasze dzieci zachęcone znajomością różnorodnych zabaw ale także swoją pomysłowością  wrócą na podwórka, wypełniając je gwarem i wesołą, wspólną zabawą nie tylko z rówieśnikami, ale również z rodzicami czy dziadkami. Kiedyś natomiast będą miały co wspominać i ocalą od zapomnienia te proste a jakże niezwykłe zabawy podwórkowe.

Jadwiga Mazurczyk

ruch110

41

22

30

***
Opis działania
W naszej szkole siatkówka cieszy się dużą popularnością. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta co roku biorą udział w rozgrywkach na szczeblu gminy i powiatu. Efekty ich ciężkiej pracy w klasach młodszych, dopiero w klasie VI są na satysfakcjonującym poziomie i gra wtedy daje uczniom wiele pozytywnych emocji.
W marcu zostały przeprowadzone zajęcia lekcyjne z mini siatkówki w klasach VI chłopców, które były małym podsumowaniem ich umiejętności.
W trakcie zajęć uczniowie doskonalili odbicie sposobem górnym i dolnym, indywidualnie i w parach, zagrywkę sposobem górnym oraz wystawienie i próby zbicia piłki. Elementem końcowym lekcji była gra właściwa, podczas której uczniowie doskonalili elementy techniczne oraz pełnili rolę sędziego. Cieszyli się także ze swoich umiejętności z zakresu siatkówki, które potrafili wykorzystać w czasie gry.

 Elżbieta Sobiech

 siatka

siatka2

 

 

Obszar nr 5 – pozalekcyjne zajęcia sportowe

Opisy działań

Wiosenny turniej halówki – impreza cykliczna

W środę 19 marca 2014r. W naszej szkole odbył się coroczny turniej halowej piłki nożnej chłopców klas IV-VI. Impreza ta od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno ze strony uczestników jak i kibiców. Pomimo popołudniowych godzin tego „piłkarskiego spotkania” do gry zgłosiło się sześć drużyn: trzy drużyny z klas VI, dwie drużyny z klas V i jedna drużyna z klas IV. Składy poszczególnych zespołów liczyły: trzech zawodników, bramkarz oraz zawodnik rezerwowy. Otwarciu tej imprezy towarzyszyła nam grupa dziewcząt z klas VI, w wykonaniu których zobaczyliśmy mecz inaugurujący to spotkanie. Wesołe nastroje dziewcząt, udzieliły się wszystkim piłkarzom i towarzyszyły im do końca turnieju.

Zwycięską drużyną, po bardzo zaciętej walce została grupa chłopców z klasy VIa,b – „FC.SPARTA” w składzie:

 • Mateusz Ryguła
 • Paweł Bratek
 • Wojtek Mazur – bramkarz
 • Patryk Tatarczuch
 • Darek Jurga – rezerwowy

Kolejne miejsca:

II „DYNAMICZNE PSY” kl.VI

III „SMERFY” kl.V

IV „MAKA” kl.IV

V „FC. ŻÓŁWIE” kl.V

VI „MC SQUAD” kl.V

Elżbieta Sobiech

pH2

pH3

pH4

pH1

 

Wodne szaleństwo

W poniedziałek tj. 10 marca 2014 roku został zorganizowany dla uczniów naszej szkoły wyjazd na basen do Czechowic-Dziedzic. Chętnych nie brakowało, ale tym razem większość stanowili uczniowie klas szóstych. Jedni wykorzystywali tę okazję na doskonalenie swoich technik pływackich, inni zaś na typowe „wodne szaleństwo”.

Wracając w doskonałych humorach wszyscy stwierdzili, że wyjazd można zaliczyć do bardziej udanych i należy go powtórzyć. A może wrócimy do systematycznych zajęć na basenie tak, jak to było przed laty? …

 Fotor0313185135

Elżbieta Sobiech

Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym – impreza cykliczna

VII Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym zostały zorganizowane w naszej szkole 2 grudnia 2013 r. Zawody te, w których mogą brać udział wszyscy chętni uczniowie, mają na celu popularyzację gry w tenisa stołowego wśród naszych uczniów, ponieważ w tej dyscyplinie nasza szkoła ma wieloletnie tradycje. Chcemy także zachęcić ich do nauki gry i uczęszczania na pozalekcyjne zajęcia tenisa w naszej szkole prowadzone przez trenera p. Zbigniewa Halamę. Uczniowie biorą również udział w przygotowaniu zawodów oraz wzajemnie sobie sędziują.

W czasie zawodów zostają wyłonieni najlepsi zawodnicy, którzy reprezentują szkołę na zawodach gminnych. W tym roku udział w zawodach wzięła największa jak dotąd liczba uczniów, bo aż 28: 6 dziewczynek z kl. IV, 12 dziewcząt z kl. V – VI, 4 chłopców z kl. IV i mł. oraz 6 chłopców z kl. V – VI.

Wszyscy zawodnicy toczyli zacięte boje o jak najlepsze miejsca, w dobrej sportowej rywalizacji, kibicowali sobie i wspierali się nawzajem.

Wyniki końcowe:

Dziewczęta kl. IV: IMG_7586

 • I miejsce – Iskrzycka Julia
 • II miejsce – Bilek Maja
 • III miejsce – Pastuszka Patrycja

Dalsze miejsca zajęły:

 • Kamila Kędzior,
 • Paulina Bołtrukiewicz,
 • Anna Mazur.

IMG_7588Dziewczęta kl. V – VI:

 • I miejsce – Kłapyta Zofia
 • II miejsce – Śleziona Karolina
 • III miejsce – Goldman Monika

Dalsze miejsca zajęły:

 • Staroń Wiktoria,
 • Nosek Agnieszka
 • Śleziona Emilia,
 • Wagner Julia,
 • Lazarek Natalia,
 • Kolarczyk Marta,IMG_7584
 • Foltyn Agata,
 • Pawełek Sandra,
 • Kobiela Zuzanna.

Chłopcy kl. IV i mł.:

 • I miejsce – Miłoś Kamil
 • II miejsce – Ryguła Dariusz
 • III miejsce – Kokot Błażej
 • IV miejsce – Jakub Olejarczyk

IMG_7590
Chłopcy kl. V – VI:

 • I miejsce – Mazur Szymon
 • II miejsce – Kowol Maciej
 • III miejsce – Bratek Paweł

Dalsze miejsca:

 • Mazur Wojciech,
 • Poloczek Mikołaj,
 • Czabok Stanisław.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim zawodnikom, którzy dzielnie walczyli o jak najlepsze miejsca i życzymy dalszych sukcesów.
Serdeczne podziękowania składamy p. Zbigniewowi Halamie za poprowadzenia zawodów. P. Ludwik Kania i „Supersam Jabłońscy” ufundowali słodkie upominki – dziękujemy.
Wszystkich uczniów zachęcamy do doskonalenia swoich umiejętności i aktywnego spędzania czasu wolnego na zajęciach tenisa stołowego.

Jadwiga Mazurczyk

W tanecznym rytmie

Taniec jest jedną z najbardziej naturalnych form ludzkiej aktywności, a ruch będący istotą tańca jest nieodzownym składnikiem naszego życia. Taniec w znacznym stopniu rozszerza działalność wszystkich stawów, a ciału przysparza takich cech jak sprężystość, gibkość, zwinność, skoczność, zręczność. Jednym z głównych celów ćwiczeń tanecznych jest wyrobienie odpowiedniej lekkości i swobody ruchu, gracji i wdzięku oraz rytmiczności.
Mając na uwadze to, ile korzyści i przyjemności daje nam taniec, grupa dziewcząt z kl. IV i V pożegnała karnawał w tanecznym rytmie na zajęciach pozalekcyjnych, we wtorek 4 marca, w Ostatki.
Zajęcia poprowadziła Bernadka Spyra z kl. VIb, która już 6 rok uczęszcza na zajęcia taneczne do Pszczyńskiego Centrum Kultury w Pszczynie i tańczy w grupie ADHD. Swoimi umiejętnościami chciała się podzielić się z młodszymi koleżankami.
Na początku była rozgrzewka do muzyki, później dziewczęta poznały kilka kroków hip hopu. W dalszej części natomiast, uczyły się kroków do układu tanecznego. Na początku dziewczyny były bardzo skoncentrowane i uważnie przypatrywały się pokazom Bernadki, ale gdy udało im się dobrze opanować kroki, tańczyły już coraz swobodniej i z radością.
Po tych zajęciach dziewczęta na pewno jeszcze bardziej polubią taniec i będą często wracać do tej formy ruchu.
Dziękujemy Bernadce za poprowadzenie zajęć i mamy nadzieję, że nasza przygoda z tańcem będzie trwała.

teneczne2

100_4854

taneczne

 Jadwiga Mazurczyk

 

II. Ruch poza szkołą

Obszar nr 8 – Aktywność w gronie rodziny

Opis działania

Wycieczka rowerowa

W środę tj. 26 marca 2014r. zorganizowana została wycieczka rowerowa szlakiem książęcym do Kobióra. Choć nie jest to jeszcze w pełni sezon na tego typu eskapady, uczniowie z naszej szkoły w towarzystwie rodziców podjęli to wyzwanie. Była to dla nich próba sił jak i swoich rowerów przed wiosennymi wypadami po najbliższej okolicy. Ta forma aktywnego wypoczynku: przyroda, świeże powietrze była doskonałym pomysłem na spędzenie ciekawego popołudnia.

Tradycją naszej szkoły są całodniowe wycieczki rowerowe szóstoklasistów, które to są organizowane pod koniec każdego roku szkolnego. Mamy nadzieję, że tym razem i też tak będzie!

Elżbieta Sobiech

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

rower6

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szkoła z klasą!

Font Resize
Kontrast