OJCZYZNA-POLSZCZYZNA

Na wyróżnienie zasługują dwie uczennice z klas 6a i 6b: Aleksandra Nycz i Małgorzata Helios, które reprezentowały szkołę w konkursie z języka polskiego „Ojczyzna-Polszczyzna”, organizowanym przez szkołę w Studzienicach. Dziewczyny zmierzyły się z niezwykle trudnym dyktandem, zadaniami ze słowotwórstwa, musiały wykazać się też znajomością gwary śląskiej i odcieni kolorów. Gratulujemy odwagi!

Ojczyzna-Polszczyzna Ola i Gosia

JAK ODNALEŹĆ SIĘ W ORTOGRAFICZNEJ DŻUNGLI?

W klasach 2b i 2c, 4a i 4b, 5a i 5b w ostatnim tygodniu maja odbywały się Międzyklasowe Turnieje Ortograficzne. We wspomnianych klasach drugich i czwartych uczniowie przystąpili do tzw. bieganego dyktanda – musieli stworzyć grupy, podzielić się między sobą rolami biegacza, pisarza, korektora i jak najszybciej bezbłędnie przepisać dyktando. Już teraz wiedzą, dlaczego „król Józef zaniemówił z wrażenia i usiadł z trudem na różowym tronie”. Natomiast piątoklasiści tworzyli własne dyktando – spójną historyjkę o potężnej wichurze, do wymyślenia której posłużyło im 15 ortogramów. Poznali przy tym znaczenie wyrazu haust. Poza tym każdy uczeń – już samodzielnie – wykonywał zadania, korzystając ze słownika ortograficznego. Dla niektórych było to nie lada wyzwanie! We wszystkich klasach najbardziej podobało się wyszukiwanie na czas ze skrzyni rozmaitości przedmiotów mających w swej nazwie jakąś trudność ortograficzną. Uczniowie przekonali się, że zasady polskiej ortografii i interpunkcji można utrwalać z humorem i nie są one wcale takie trudne, jak się to niejednemu wydaje!

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=1wY8dkZuiIo[/embedyt]

NOC Z ANDERSENEM

Najlepsi czytelnicy naszej szkoły zostali zaproszeni na „Noc z Andersenem”, która odbywała się z piątku na sobotę (19-20 maja). Uczestnicy, podzieleni na trzy grupy, rywalizowali ze sobą w grze, podczas której musieli wykazać się znajomością nie tylko życiorysu Andersena i jego baśni, ale także budynku szkoły – korytarzy, sal lekcyjnych (a nawet gazetek klasowych!), pośród których odnajdywali rebusy i wskazówki do zadań. Były też zabawy z kolorową chustą, wyścigi rzędów i inne interesujące aktywności. Największą frajdę sprawił wszystkim nocleg w szkole.

BeFunky Collage