Przepis na świąteczny self-care, czyli jak zadbać o siebie (nie tylko od święta)

Self-care, czyli dbanie o siebie.

Do świąt Bożego Narodzenia zostało kilka dni. Oto kilka rad, aby ten świąteczny czas (ale nie tylko, bo pamiętajmy, aby dbać o siebie nie tylko od święta), aby odpocząć od pracy i codziennych obowiązków oraz skupić się na sobie.

Odpoczywaj w sposób, który lubisz – pamiętajmy, że mamy prawo do spędzenia wolnego czasu, tak jak lubimy. Nie zmuszajmy się do robienia czegoś, na co nie mamy ochoty, bo ostatecznie nikomu nie przyniesie to żadnej satysfakcji.

Praktykuj wdzięczność –  w pędzie codziennego życia bardzo rzadko potrafimy docenić to, co już mamy. Zatrzymajmy się i doceńmy wszystko to, co dla wielu pozostaje tylko marzeniem.

Odezwij się do tych, którzy są dla Ciebie ważni – w święta pamiętajmy, żeby odezwać się do tych, na których naprawdę nam zależy. Wystarczą krótkie życzenia czy telefon a jeśli możemy to spotkajmy się.

Znajdź czas tylko dla siebie – nie tylko od święta! Pamiętajmy, że czas dla samych siebie redukuje stres, pozwala się wyciszyć, odpocząć i zrelaksować się.

Spędzaj czas z tymi, których kochasz – czas spędzony z tymi, którzy są dla nas najważniejsi jest najlepszym świątecznym prezent, jaki możemy dać nie tylko naszym bliskim, ale przede wszystkim sobie.

Zrób dla siebie coś miłego, co sprawi Ci przyjemność – zjedz ulubiony deser, kup sobie wymarzoną bluzkę/książkę/grę.

Jedz to, na co masz ochotę

Nie przejmuj się rzeczami, na które nie masz wpływu – Maxie C. Maultsby powiedział kiedyś, że 80% rzeczy, których się obawiamy nigdy się nie wydarzy, na 12% nie mamy wpływu, a z pozostałymi świetnie sobie poradzimy. Nie zmienimy ani świata ani ludzi, którzy są wokół nas, ale mamy wpływ na to jak myślimy i podchodzimy do własnego życia.

Słuchaj siebie i postępuj w zgodzie ze sobą – pamiętajmy, aby wszystko, co robimy, było zgodne z nami i nie krzywdziło innych.

Pedagodzy specjalni Anna Homa, Monika Kubicka

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia zorganizowany został w naszej szkole kiermasz świąteczny. Można było na nim zakupić pierniki, stroiki, bombki, choinki i inne dekoracje bożonarodzeniowe. W przygotowania włączyła się cała społeczność szkolna. Uczniowie podczas lekcji techniki, zajęć z wychowawcami oraz spotkania członków Szkolnej Rady Uczniowskiej starannie tworzyli ozdoby i pierniki. Nauczyciele także włączyli się w organizację kiermaszu poprzez przekazanie słodkości. Uczennice klasy 7a i 7b należące do Szkolnego Koła Wolontariatu odpowiadały za obsługę stoiska. W trakcie dwóch dni kiermaszu zebrano kwotę 1950, 50 zł, która zostanie przekazana na zagospodarowanie przestrzeni korytarza szkolnego – zakup kanap.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom, nauczycielom i paniom z obsługi.