ANDRZEJKI

Andrzejki w Polsce są obchodzone co najmniej od XVI wieku. Uroczystość ta była przeznaczona wyłącznie dla kobiet. Wróżby traktowano niezwykle poważnie, przeprowadzano je w odosobnieniu. Dziś andrzejki przekształciły się w zabawę dla wszystkich.

Pozdrawia II a

Andrzejki w II a

Andrzejki na Edukacji regionalnej

Jak co roku uczniowie w klasach piątych na edukacji regionalnej uczniowie wywróżyli sobie, w ramach zabawy przyszłość.

Każda zabawa była opatrzona opowieścią nauczyciela dotyczącą dawnych śląskich tradycji andrzejkowych. Dzieci zostały zapoznane z historią Św. Andrzeja i jego męczeńskiej śmierci.

Ciekawostką a jednocześnie zaskoczeniem dla uczniów była informacja, że Krzyż Św. Andrzeja możemy spotkać przed każdym przejazdem kolejowym. Św. Andrzej m. in. strzeże przejazdów kolejowych.

Uczniowie poznali wróżby andrzejkowe takie jak: „Serce z imionami”, „Lanie wosku”, „Kwiaty”, „Buty”.

Migowy dla dzieci

Interdyscyplinarny Projekt Edukacyjny

Ekspert Modułu I, Dobrosława Horbacz

Organizator: Jowita Łechtańska, MiguMig – zabawy z językiem migowym.

Zajęcia z języka migowego są dla dzieci słyszących. Dzięki temu otwierają się na świat osób niepełnosprawnych. Rozwija się ich tolerancja, empatia oraz chęć niesienia pomocy innym. Usprawniana jest motoryka mała – praca rąk i palców, koordynacja wzrokowo – ruchowa. Uczą się nowego sposobu komunikacji.

Uczestnikami zabawy z opowiadanką „Kolorowa piłeczka” są uczniowie klas 1-3. Dzieci utrwalały kolory w języku migowym. Pomoce, które zostały wykorzystane to karty pracy, czytanka i filmik. Mali odkrywcy bardzo chętnie migali i cieszyli się z nowo poznanych słów w innym języku. Utrwalenie wiadomości nastąpiło przez zabawę ruchową np. niebieski (znak) – obroty itd.

https://youtu.be/6oAyMzASSyg

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

28 listopada uczniowie klasy 8c przygotowali warsztaty dotyczące praw dziecka, na które zaprosili młodszych kolegów z kl. 1b. Podczas warsztatów pierwszoklasiści poznali swoje prawa, wzięli udział w wielu aktywnościach m.in. rebusach, kalamburach i zagadkach. Było to duże przeżycie zarówno dla starszych i młodszych uczniów. Ósmoklasiści znakomicie sprawdzili się w roli prowadzących zajęcia. Uczniowie z klasy pierwszej mieli dodatkową atrakcję w postaci zwiedzania budynku szkolnym klas starszych.

Witajcie w naszej bajce :)

24 listopada uczniowie klas czwartych odwiedzili niezwykłe miejsce- Bajkę Pana Kleksa w Katowicach. Dzieci pod opieką animatorki Agnieszki zwiedziły Krainę Szpaka Mateusza oraz poznały świat Akademii Ambrożego Kleksa. Czwartoklasiści leczyli chore sprzęty, zaglądali do różnych bajek, a także odwiedzili Psi Raj. Uczestniczyli również w warsztatach prowadzonych przez Adasia Niezgódkę, który wprowadził ich w świat eksperymentów. Na koniec, przenieśli się do Podwodnego Świata Królowej Aby, gdzie przypomnieli sobie, jak ważne jest dbanie o ekologię.

Pobyt w Bajce Pana Kleksa był niezapomnianą przygodą!!

Światowy Dzień Pluszowego Misia

„Aby przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie,

by zachować zdrowie – ośmiu, a żeby się rozwijać – dwunastu”

Terapeutka – Virginia Satir

25 listopada – w Światowym Dniu Pluszowego Misia – uczniowie klasy II a przynieśli do szkoły swoje przytulanki, aby pokazać, że bliskość ma magiczną moc. Dobroczynne działanie dotyku działa nawet wtedy, gdy zamiast do drugiego człowieka przytulamy się do ulubionej maskotki. Radość uczniów potwierdza tę teorię.

Pluszaki naszych marzeń