Przedszkolaki w Kaniówce

24 maja dzieci z naszego przedszkola zwiedziły Izbę Tradycji mieszczącą się w Ośrodku Kultury „Kaniówka” w Piasku. Na miejscu przywitali nas rodowici mieszkańcy naszej wsi. Pani Helena Fuchs i Pan Marian Marekwia,   ubrani w stroje ludowe ziemi pszczyńskiej. Pani Helenka (laureatka wielu konkursów o tematyce regionalnej i folklorystycznej) opowiedziała przedszkolakom jak to było pierwej. Mówiła o śląskich strojach, urządzeniach codziennego użytku, pokazywała stare komody, szranki, opowiadała o wypiekaniu w piecach chleba, prezentowała urządzenia używane dawniej w pracach polowych. Wszystkie przedszkolaki miały również okazję zobaczyć na fotografiach umieszczonych w  gablotach ważniejsze wydarzenia z życia pioskowskiego folkloru oraz to jak wyglądała dawniej Kaniówka – jako dom mieszkalny.

Bardzo dziękujemy gospodarzom za oprowadzenie nas po świecie tradycji, obrzędów i miejscowych zwyczajów. Dzięki temu każdy przedszkolak choć na chwilę mógł się przenieść do czasów swoich dziadków.

Mariola Pytel

Zobacz zdjęcia.