Plan półkolonii 2025

Poniedziałek 8:00-14:00. Warsztaty w Patio, sala zabaw, spacer trasą Tropem żubra w Pszczynie.

Wtorek 8:15-14:15. Warsztaty w Funzeum: Tajemnice kolorów.

Środa 8:00-14:00. Park wodny i Paprocany w Tychach.

Czwartek 8:00-14:00. Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu.

Piątek 8:00-14:00. Seans w kinie i warsztaty w skansenie w Pszczynie.

Każde dziecko powinno mieć: wygodny strój sportowy, nakrycie głowy, krem z filtrem UV, butelkę z wodą (bidon) oraz drugie śniadanie. Jeśli dziecko ma chorobę lokomocyjną, to także odpowiednie lekarstwo.

W środę dodatkowo: strój kąpielowy, ręcznik, klapki.

Kurtkę lub pelerynę, jeśli przewidziany jest deszcz.

Na biwaku

Czwartoklasiści mogli się poczuć jak prawdziwi skauci. Chętni z nich spędzili noc z piątku na sobotę pod namiotem. Uczyli się, jak przetrwać w trudnych warunkach. Rozkładali namioty, rozpalali ognisko, wypiekali chleb skautowski. Był też czas na aktywny wypoczynek: przeciąganie liny, strzelanie z łuku, zabawy ruchowe.

Śpiewom i rozmowom przy ognisku nie było końca…

To była wyjątkowa noc. Pierwsza wakacyjna. Spędzona z kolegami i koleżankami na biwaku. Pełna wyzwań, bo przecież skaut-czwartoklasista zawsze i wszędzie musi sobie dawać radę.

Ach, jak miło, jak wesoło, bo już przecież są wakacje!

Czwartoklasiści, którzy przygotowali dzisiejszą akademię, podsumowali rok szkolny 2024/2025 i przywitali wakacje. Za pomocą rymowanki przypomnieli też podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku. Ich występ obfitował w akcenty artystyczne: grę na dzwonkach, taniec, śpiew.

W drugiej części akademii wychowawcy wręczyli wyróżnionym uczniom nagrody książkowe zakupione przez Radę Rodziców. Uhonorowani zostali też nasi sportowcy.

Na zakończenie przewodniczący szkoły życzył wszystkim – zarówno nauczycielom, pracownikom szkoły, jak i kolegom, koleżankom – pełnych słońca, wspaniałych i bezpiecznych wakacji.

Niech te wakacje będą jak bajka,
Z nutą przygody, słońca i śmiechu.
A we wrześniu – wróćmy tu wszyscy,
Pełni sił, wiary i uśmiechu!

PIERWSZA „B” DUŻO WIE – WITAMY WAKACJE

Chrobry, Chrobry byłeś dobry…

W czasie zajęć kreatywnych uczniowie klasy I b poznali postać pierwszego koronowanego władcy Polski – Bolesława Chrobrego. W tysięczną rocznicę jego koronacji postanowili być jak nasz wspaniały malarz Jan Matejko. Samodzielnie narysowali portrety tego wielkiego władcy.

Warownia Pszczyńskich Rycerzy – podróż w czasie. „Prawie” średniowiecze.

Kontynuując zbieranie informacji na temat życia w epoce średniowiecza udali się na wycieczkę do Warowni Pszczyńskich Rycerzy. Razem z uczniami klasy I a piekli chlebki, poznali zbroję rycerską, stroje i tańce tej epoki. Praca, nauka i zabawa była wyśmienita. Uczestniczyli w turniejach – „prawie” rycerskich.

Rycerze i damy serca

Rywalizację kontynuowali w szkole w czasie Klasowych Igrzysk Sportowych. Walcząc przestrzegali „Kodeksu honorowego” – jak prawdziwi rycerze. Oto wyniki rywalizacji:

  • skoki na skakance obunóż na czas

I miejsce Karol Urbański

II miejsce Malwina Płoskonka

III miejsce Natalia Grzelska

  • tor przeszkód

I miejsce Malwina Płoskonka

II miejsce Paweł Błażyca

III miejsce Nadia Tamm

Białogłowy u nas dzielne, zwinne i pracowite.

Wreszcie nadszedł czas na zasłużony odpoczynek. Klasa I b radośnie wita wakacje.

Witamy wakacje!
Pierwszoklasiści życzą bezpiecznego, zdrowego, smacznego i kolorowego wypoczynku!

Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki

Od października do maja uczniowie klasy 2c z zaangażowaniem realizowali ogólnopolski projekt edukacyjny „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”, organizowany przez wydawnictwo MAC. Celem projektu było pokazanie dzieciom, że matematyka to praktyczne umiejętności, które przydają się w codziennym życiu.

Uczniowie poznawali matematykę w różnych, ciekawych aspektach. Odkrywali jej obecność w grach planszowych – rozwijali logiczne myślenie, planowanie ruchów i strategie, jednocześnie doskonaląc umiejętność liczenia. Przenieśli się do świata zakupów, gdzie uczyli się wartości pieniądza, wykonywali działania matematyczne oraz planowali budżet. Szukali również matematyki w ciele człowieka – mierzyli wzrost, obwody, porównywali proporcje i posługiwali się jednostkami miary. W ramach projektu zorganizowali także urodzinowe przyjęcie, podczas którego planowali liczbę gości, porcje tortu, dekoracje oraz koszty, wykorzystując matematyczne umiejętności w praktyce. Poznawali pracę strażaka – mierzyli czas i odległość, obliczali ilość wody potrzebnej do gaszenia pożaru oraz poznawali znaczenie służb ratunkowych. Znaleźli matematykę w restauracji, gdzie wcielali się w role kucharzy i kelnerów – planowali menu, liczyli składniki, przygotowywali rachunki, a także ćwiczyli mnożenie i ułamki. Odkrywali matematykę w ogrodzie – planowali i mierzyli grządki, obliczali czas wzrostu roślin i poznawali zastosowanie matematyki w przyrodzie. W ostatnim module dzieci przeniosły się w kosmos. Tworzyły własne modele Układu Słonecznego, poznawały odległości między planetami, ich rozmiary oraz kolejność występowania. Uczyły się przeliczać jednostki i porównywać dane, dostrzegając, jak wielką rolę matematyka odgrywa w badaniu i opisywaniu wszechświata.

Projekt ten był nie tylko ciekawą formą nauki, ale również świetną zabawą. Dzięki udziałowi w kolejnych modułach uczniowie rozwijali logiczne myślenie, współpracę w grupie oraz dostrzegali, że matematyka naprawdę towarzyszy nam na każdym kroku.