Bieg po zdrowie

Od kwietnia do maja uczniowie klas czwartych brali udział w programie antytytoniowej edukacji zdrowotnej: „Bieg po zdrowie” opracowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z ekspertami.

Celem programu jest opóźnienie i zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego oraz zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Rzecznika Praw Dziecka. (Portal Gov.pl )

Program był realizowany na różnych przedmiotach- informatyce, matematyce , języku polskim, plastyce oraz godzinie wychowawczej. Uczniowie w trakcie zajęć tworzyli komiks w programie komputerowym, zastanawiali się „ile kosztuje dym?”, dokonując obliczeń matematycznych, przeprowadzali wywiad, tworzyli plakaty antytytoniowe oraz uczyli się asertywnej odmowy.

Podczas zajęć poznali skład dymu papierosowego oraz uświadomili sobie, jak bardzo szkodliwe jest palenie-nawet jednego papierosa.

Wspólnie, z pełną świadomością wybrali zdrowe życie, bez papierosów i wystartowali w Biegu po zdrowie.

NIEZAPOMNIANA FRANCUSKA PRZYGODA

Ósmoklasiści uczący się języka francuskiego mieli w maju okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe podczas wycieczki do Paryża i Eurodisnaylandu. Mimo, że codziennie padał deszcz, humor wszystkim dopisywał.

Udało nam się zwiedzić wiele słynnych miejsc: muzeum Luwr, Panteon, Sorbonę, Pałac Inwalidów, Bazylikę Sacré Coeur, najstarszą część miasta – Wyspę Cité, Conciergerie – więzienie z czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej i Pałac Sprawiedliwości. Zobaczyliśmy również Katedrę Notre-Dame, która jest odbudowywana po pożarze w 2019 roku. Mieliśmy okazję spacerować po zabytkowej Dzielnicy Łacińskiej, dzielnicy artystów Montmartre, słynnych mostach: Pont Alexandre III, Pont Neuf i placach: Place du Tartre czy Place Pigalle. Paryż widzieliśmy z różnych perspektyw: z trzeciego poziomu Wieży Eiffla, ze statku wycieczkowego pływającego po Sekwanie oraz z autokaru przemierzającego Avenue des Champs-Élysées.

                Kosztowaliśmy specjałów kuchni francuskiej i znakomicie się bawiliśmy w parku rozrywki Disnayland Paris. Poniżej cytuję kilka wspomnień uczestników wycieczki:

„Najbardziej emocjonującym momentem podczas podróży do Paryża był bieg pod oświetloną Wieżę Eiffla. Kiedy stanęłam na tarasie widokowym nie potrafiłam nacieszyć się widokiem cudownej metalowej konstrukcji. Ta mieniąca się w ciemności budowla z pewnością zapisze się w moich wspomnieniach na długo”.

„Ta wycieczka pokazała mi, jaki Paryż jest piękny. Zaskoczyło mnie, że Paryż jest taki mały, a było tam tyle ciekawych budynków”.

„Po raz pierwszy mogliśmy spróbować kuchni francuskiej. Choć jest ona dość specyficzna – nie pogardziliśmy zielonym ślimaczkiem, żabim udkiem czy krewetką”.

„Moim najlepszym wspomnieniem z wycieczki do Francji jest zwiedzanie Paryża i jego pięknych zabytków oraz czas spędzony z rówieśnikami (…) Było bardzo ciekawie i śmiesznie”.

„Najładniejsze widoki na uliczki i życie Francuzów zobaczyliśmy z samej góry Wieży Eiffla (…) Najzabawniejszym wspomnieniem jest spędzanie czasu z rówieśnikami w ośrodku noclegowym”.

„Na wycieczce mogliśmy również wykazać się umiejętnościami porozumiewania się w języku francuskim”.

“Najbardziej zadziwiająca rzecz, że ścinano głowy królom i królowym. A najdziwniejsze w tym było to, że dla innych ludzi to była atrakcja”.

„Paryż polecam każdemu”.

„A ślimaki są strasznie dziwne w smaku”.

„Najbardziej podobał mi się dzień w Eurodisneylandzie i pierwsza noc, ponieważ rozkręciliśmy dyskotekę i się super bawiliśmy”.

„Najbardziej podobało mi się zwiedzanie Luwru”.

„Na tej wycieczce poznałem  wiele ciekawych i zadziwiających informacji”.

Dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki za wspaniałą postawę i nienaganne zachowanie, które zostało zauważone przez panią przewodnik i panów kierowców. Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z naszej wyprawy.

Koncert dla mam

„…Mamo zamknij tę nową apkę. Mamo chodź zrobię ci herbatkę…”. Tak śpiewali trzecioklasiści na koncercie w PCK podczas popołudnia dla najmłodszych o tematyce rodzinnej.

Uczniowie długo przygotowywali się do występu dla Rodziców. Oprócz części artystycznej przygotowali również, dla swoich mam, z okazji Dnia Matki własnoręcznie uszyte Sowy.
Zapraszamy do obejrzenia filmów z przygotowań i występu artystycznego.

Konkurs z języka angielskiego „Symbole wielkiej brytanii”

Cele:

  • popularyzacja języka angielskiego
  • pogłębienie zainteresowań Wielką Brytanią
  • zaprezentowanie talentów plastycznych uczniów

Zasady:

  1. Konkurs jest skierowany dla uczniów klas 1-4.
  2. Praca konkursowa powinna przedstawiać symbol kojarzący się z Wielką Brytanią (budynek, flaga, jedzenie, osoba, postać fikcyjna itp.)
  3. Forma i technika pracy: dowolna.
  4. Praca powinna zostać wykonana samodzielnie.
  5. Każdy uczeń oddaj jedną pracę konkursową.
  6. Na odwrocie lub spodzie pracy proszę napisać imię i nazwisko ucznia oraz klasę.
  7. Termin składania prac: 16 czerwiec 2023r.
  8. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi 19 czerwca 2023r.
  9. Prace konkursowe proszę składać u nauczycieli języka angielskiego.

organizator: Bogusława Widera