Mikołajki w Banialuce

Jak co roku klasy I – III spędziły miłe chwile w teatrze Banialuka w Bielsku Białej. Zobaczyliśmy barwne przedstawienie Tymoteusz wśród ptaków.To zaskakująca historia Misia, który pewnego dnia postanawia zaopiekować się porzuconym… kukułczym jajkiem. Jest to przedstawienie z przesłaniem o rodzicielskiej miłości. Nowoczesna scenografia, klimatyczna muzyka, niebywałe połączenie gry aktorskiej z animacją lalkami, barwne ptaki w wyśmienitych kreacjach – to wszystko sprawiło, że spektakl był dużym przeżyciem. I żywym kontaktem ze sztuką, bowiem uczestnictwo w przedstawieniu teatralnym jest wpisane w edukację wczesnoszkolną.

Po spektaklu uczniowie spotkali się z Mikołajem, który obdarował ich drobnymi upominkami.

Fotor1205160129

Barbórka w „Kaniówce”

HPIM4449Od wieków Śląsk związany jest z górnictwem. Górnictwo rud, szczególnie ołowiu, cynku, srebra i żelaza, sięga na Górnym Śląsku wczesnego średniowiecza. W połowie XVIII wieku zaczęło rozwijać się wydobycie węgla kamiennego.

Praca na kopalni jest bardzo niebezpieczna, dlatego górnicy świętują dnia 4 grudnia, w dniu św. Barbary, która jest patronką i opiekunką pracujących w trudnych warunkach górników.

3 grudnia 2013 roku w Ośrodku Kultury „Kaniówka” uczniowie klas I a i II a spotkali się z panem Marianem Marekwią, górnikiem, który całe swe życie zawodowe związał z pracą w kopalni. Pan Marian wspaniale opowiedział nam o ciężkiej pracy przy wydobyciu węgla, o mundurze górniczym, rodzajach pióropuszy, symbolach górniczych i śląskich tradycjach.

HPIM4445Pani Helena Fuchs, zaprezentowała się w „starym, śląskim łobleczyniu”, czyli w ciemnej „kiecce” z kolorową „zopaską” i w „jakli”. Na głowie miała piękny czepiec. Uczyła nas „godać” po śląsku, wspaniale opowiadała, śpiewała piękne pieśni i oprowadzała po Izbie Tradycji.

Bardzo dziękujemy za wartościową lekcję o historii naszej małej ojczyzny –

Uczniowie klasy I a i II a z wychowawczyniami