Bliżej sztuki – wyjazdy do Filharmonii

Wczoraj, 28 października br., grupa młodych melomanów z naszej szkoły miała ogromną przyjemność znalezienia się w gronie słuchaczy koncertu w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Koncert ten był jednym z wielu w ramach Młodej Filharmonii w sezonie koncertowym 2010/2011. Wysłuchaliśmy z wielką przyjemnością utworów polskich kompozytorów, które są przebojami muzyki filmowej. Była to więc muzyka z takich produkcji kinowych, jak Pan Tadeusz, Polskie drogi, Noce i dnie, Ogniem i mieczem, Czarne chmury czy Vabank, a dla najmłodszych słuchaczy wiązanka melodii znanych z wieczorynek: Bolek i Lolek, Proszę słonia i Zaczarowany ołówek. Koncert wszystkim bardzo się podobał.

Nie była to nasza pierwsza wizyta w tymczasowej siedzibie Filharmonii Śląskiej przy ulicy Pszczyńskiej w Katowicach. Pierwszy raz byliśmy tam 12 października na wspaniałej uczcie muzyki fortepianowej. Z orkiestrą wystąpiło sześć młodych pianistek japońskich. Najmłodsza z nich miała 10 lat (!), najstarsza 25. Słuchacze byli zachwyceni wykonaniami muzyki różnych kompozytorów. Oczywiście w Roku Chopinowskim nie mogło zabraknąć utworów naszego wielkiego Fryderyka!

Cieszę się, że są uczniowie chętni do udziału w koncertach muzyki, zwanej nie zawsze słusznie „poważną”, a bardziej trafnie klasyczną. Jest to muzyka dająca wiele radości i dostarczająca wspaniałych wrażeń i przeżyć duchowych, rozwija wyobraźnię i wrażliwość słuchaczy.

Wielu młodych słuchaczy już pyta o kolejny wyjazd. Szkoda tylko, że chętnych wśród uczniów klas IV-VI jest o wiele mniej niż w klasach młodszych. Średnia wieku na widowni to 15-16 lat. Kolejny koncert, 18 listopada, będzie w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela. Usłyszymy fragmenty oratorium Mesjasz Georga F. Haendla oraz tego kompozytora fragmenty Muzyki ogni sztucznych. Zapewniam, że warto się z nami wybrać.Zapraszamy! Koszt wyjazdu 20 zł , liczba miejsc ograniczona! (20-osobowy autobus).

Serdecznie dziękuję za współpracę koleżankom nauczycielkom, a szczególnie pani Beacie Skrzypiec i pani Elżbiecie Kałuży.

organizator Joanna Kukla

Muzyka łagodzi obyczaje! – popatrzmy na zdjęcia :)

filh4
fil1
fil2
fil3