Wycieczka do Wygiełzowa

21 września 2006r. uczniowie klas trzecich pojechali na wycieczkę do Wygiełzowa. Uczestniczyli w dwóch zajęciach warsztatowych: „Od ziarna do chleba” i „Jak to ze lnem było”.

Pierwsze z nich miały na celu poznanie procesu pozyskiwania ziarna, mielenia mąki, robienia kaszy i pieczenia chleba według tradycyjnych, domowych sposobów.

Dzieci miały możliwość wykonywania takich czynności jak:

• młócenie cepem,
  • mielenie na żarnach,
  • obtłukiwanie kaszy w stępach

Tematem drugich zajęć była obróbka lnu w gospodarstwie chłopskim i sposoby wykorzystywania pochodnych: siemienia lnianego do wyrobu oleju, słomy lnianej do wyrobów przędzalniczych. Następnie zwiedzały skansen, w którym miały okazję zobaczyć, w jakich domach żyli bogaci i biedni ludzie w XIX i na początku XX wieku. Widziały także zamek Lipowiec, do którego prowadzi ponad 200 schodów.

Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do Piasku.

Agnieszka Tużnik i
Anna Granatyr

Akcja Sprzątania Świata

Tegoroczna Akcja Sprzątania Świata odbyła się w dniach 15, 16 i 17 września.

Klasy V i VI w czasie zajęć z przyrody przyczyniły się do uprzątnięcia boiska szkolnego i najbliższych okolic szkoły.

Ponadto klasy V wyjechały na wycieczkę edukacyjną do Gospodarstwa Szkółkarskiego Kopias na Dni Otwarte Ogrodu. Uczniowie mieli okazję poznać wiele gatunków roślin, które można hodować w ogrodach, zobaczyć Ogród Japoński, zobaczyć jak piękny może być ogród. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki i wyrazili chęć powrotu na kolejne Dni otwarte Ogrodu, które odbędą się w maju.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły przyczynili się także do Akcji Sprzątania Świata poprzez zbiórkę puszek aluminiowych i baterii. Jak co roku osoby, które przyniosły największą ilość puszek zostały nagrodzone:

1. Agnieszka Żurek (IIb) – 562 puszki,
  2. Paulina Kania (VIb) – 480 puszek,
  3. Klaudia Kloc (VIa) – 300 puszek.

Katarzyna Bilek