Andrzejki w przedszkolu

„Oj darze, oj babarze, niechaj przyszłość się ukaże. Czary – mary, wosku lanie co ma stać się, niech się stanie… „

Tym zaklęciem rozpoczęły Panie: Aldona i Alinka wróżby i zabawy andrzejkowe. W jednej sali grupa młodszych średniaków i starszaków rozpoczęły zabawy w czarowanie i wróżenie.

Dzieci miały okazję poznać tradycje andrzejkowe:

• wróżby,
  • zabawy
  • i przepowiednie,

w których chętnie i radośnie uczestniczyły, ale które traktowały z przymrużeniem oka.

Przyszłość przepowiadana była ze „znaków na niebie”, z wyglądu roślin, z różnych przedmiotów, takich jak: łyżki, talerze, buciki, łupinki orzechów, karteczek z imionami, słomki i wody z płynem itp. oraz nie obyło się bez najważniejszej atrakcji tego popołudnia: lania wosku. Każdy przedszkolak osobiście pdtrzymywał zaczarowany klucz z dużym oczkiem, przez który lano roztopiony wosk… Z powstałych kształtów odczytywano przyszłość dzieci.

Wróżby z pieniążkiem:Czy spełni się życzenie
Wróżba: Ilu będę miał przyjaciół?”
Lanie wosku

Ten dziwnie zaczarowany dzień zakończono słodkim poczęstunkiem.

Oprac. Aldona Szłapa