W naszej szkole, jak co roku , zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące Powstania w Getcie Warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943r. Zajęcia przeprowadziły: w klasach 4-8 nauczyciel historii – Natalia Gongor, w klasach 1-3 pedagog specjalny – Anna Homa.
Tematem tegorocznej akcji Żonkile była odwaga.
Zapoznano uczniów z aktem największego zbrojnego oporu ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej w oparciu o materiały przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Na koniec zajęć uczniowie wykonali papierowe żonkile ku pamięci.
Miesięczne archiwum: kwiecień 2025
Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji
Z wizytą w Domu Kulejących Aniołów
Dziś uczniowie klasy 2 a mieli okazję odwiedzić Dom Kulejących Aniołów w Piasku, poznać jego wychowanków oraz pracowników. Udaliśmy się tam na zaproszenie mamy Antka i Jasia, która pracuje jako pedagog specjalny. Poznaliśmy wszystkie grupy oraz podopiecznych, którzy odbywają tam swoją edukację, rehabilitację oraz spędzają czas w tym niezwykłym miejscu. Mogliśmy też pobawić się w salce do ćwiczeń, posiedzieć w białym domku do wyciszenia. Zobaczyliśmy jakich narzędzi, zabawek, pomocy używa się w pracy z niepełnosprawnymi. Wiemy już, że Dom Kulejących to bardzo potrzebne miejsce, a praca pedagoga specjalnego jest trudna i wymagająca. Mieliśmy okazję odpocząć w ogrodzie sensorycznym, zostaliśmy ugoszczeni lodami oraz innymi smakołykami. Dziękujemy pani Annie Dziedzic za poświęcony nam czas i poczęstunek. Pracownikom Domu Kulejących Aniołów za oprowadzenie i przybliżenie tematyki niepełnosprawności. Bo to ważne. Jesteśmy różni, jednak wszyscy ważni.

KIERMASZ WIELKANOCNY
9 kwietnia w naszej szkole odbył się kiermasz, podczas którego można było zakupić piękne, ręcznie wykonane ozdoby. Prace powstały podczas lekcji techniki, zajęć świetlicowych oraz na popołudniowych spotkaniach koła wolontariatu. Na stoiskach znalazły się między innymi wianki, stroiki, zawieszki oraz sadzonki roślin doniczkowych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Sadzonki zostały przygotowane przez jedną z uczennic wspólnie z jej rodziną – serdecznie dziękujemy za ten wyjątkowy wkład!
11 kwietnia kiermasz był kontynuowany – tego dnia można było nabyć palmy wielkanocne, przygotowane przez uczniów podczas lekcji edukacji regionalnej oraz przez szkolnych wolontariuszy.
Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się zebrać 2669 złotych. Pieniądze zostały przekazane na konto Rady Rodziców, z przeznaczeniem na zakup sprzętu na szkolny plac zabaw.
Serdecznie dziękujemy wszystkim – zarówno twórcom ozdób, jak i kupującym. Dzięki Wam atmosfera wiosny i zbliżających się Świąt Wielkanocnych zawitała do naszej szkoły!
Wesołych Świąt!
Życzymy wszystkim słonecznej pogody, odpoczynku i relaksu w świąteczne dni.
WARSZTATY Z PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ
15 kwietnia br. klasa 5a uczestniczyła w warsztatach z profilaktyki uzależnień, które przeprowadził pedagog specjalny.
Temat warsztatów to: „Energetyki – zagrożenia i konsekwencje”.
Na początku warsztatów uczniowie obejrzeli film Ministerstwa Zdrowia z serii Ogar i Rogal „Po złej stronie mocy”, który wprowadził uczniów w omawianą tematykę ( link do filmu: https://youtu.be/F6_NfR4ElGk).
Następnie uczniowie dowiedzieli się czym są napoje energetyzujące (inaczej nazywane energetykami, energy drinkami) i jakie mają zadanie.
Energetyki to napoje gazowane, bezalkoholowe, które mają działanie pobudzające. W ich skład wchodzi kofeina, tauryna, inozytol, cukry proste, witaminy z grupy B, dwutlenek węgla, substancje aromatyzujące i konserwujące oraz regulatory kwasowości. Zadaniem tych substancji jest: poprawa koncentracji, przeciwdziałanie zmęczeniu, dostarczenie organizmowi energii, pobudzenie organizmu do aktywności, zwiększenie ogólnej aktywności organizmu.
W dalszej części warsztatów uczniowie obejrzeli film iWiesz pt. „Co dzieje się, gdy pijesz napoje energetyczne?” (link do filmu: https://youtu.be/R4DYgGlO0OA?si=Lgd3uD6R7j0VxfSU) wyjaśniający mechanizm uzależnienia się od energetyków oraz skutki ich działania na organizm człowieka.
Najczęstsze skutki nadmiernego spożywania tych napojów to: bóle głowy, zawroty, pobudliwość, nerwowość, bezsenność, kołatanie serca, nudności, drżenie rąk, agresja, problemy żołądkowe, a nawet zatrucie z utratą świadomości.
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wszedł zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia.
Podsumowaniem zajęć było rozwiązanie kahoota przygotowanego przez pedagoga specjalnego oraz wykonanie plakatów pod hasłem: „STOP ENERGETYKOM”.
Pedagog specjalny Anna Homa