Zachęcamy do obejrzenia prezentacji „Jak działa mózg?”
Pedagodzy specjalni: Anna Homa , Monika Kubicka
Zachęcamy do obejrzenia prezentacji „Jak działa mózg?”
Pedagodzy specjalni: Anna Homa , Monika Kubicka
Kwiecień jest miesiącem, w którym w szczególny sposób szerzy się wiedzę na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony w 2007 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu to niejednorodna grupa całościowych zaburzeń neurorozwojowych, które wpływają na komunikację, relacje społeczne i funkcje poznawcze.
W czasie zajęć na świetlicy szkolnej wychowawca świetlicy Anna Mańka wraz z pedagogiem specjalnym Anną Homa poruszyły z uczniami tematykę dotyczącą zaburzeń ze spektrum autyzmu. Zaprezentowały filmy wyjaśniający specyfikę zachowań osób w spektrum oraz w jaki sposób osoby te odbierają świat ( link do filmów: https://youtu.be/5n93mDQ8080; https://www.youtube.com/watch?v=nW8NLnTB1wc). Przeprowadzono z uczniami rozmowę, odpowiadano na ich pytania. W ramach podsumowania warsztatów uczniowie rozwiązali test sprawdzający, co zapamiętali na Learningapps oraz stworzyli kamyczki przypominające o spektrum autyzmu (kamyczki pomalowali na kolor niebieski umieszczając na nim wcześniej symbol autyzmu jakim jest kolorowy znak nieskończoności). Swoje kamienie po warsztatach zabrali ze sobą by pozostawić je w miejscach, do których się udadzą by innym osobom przybliżyć tematykę spektrum.
Warsztaty miały na celu zwiększenie wiedzy uczniów na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, uwrażliwienie ich na takie osoby i ich trudności, okazywanie im zrozumienia, empatii, szacunku. Uczniowie już wiedzą, że autyzmu nie widać i że nie ma dwóch takich samych osób w spektrum. A co Ty wiesz na ten temat?