Obchody125-lecia istnienia szkoły w Piasku

W dniach od 14 do16 maja obchodziliśmy uroczyście125-lecie istnienia szkoły w Piasku.

Obchody rozpoczęła, odprawiona w dniu 14 maja w kościele parafialnym w Piasku, msza święta w intencji Absolwentów, Grona Pedagogicznego i Pracowników Szkoły oraz społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piasku.

W dniu 15 mają o godz. 14.00 nauczyciele naszej szkoły i przedszkola oraz z przedszkoli z terytorium pszczyńskiej gminy spotkali się z Panią Profesor Edytą Gruszczyk-Kolczyńską, absolwentką naszej szkoły. Pani Profesor przedstawiła zgromadzonym założenia nowej reformy oświaty, podzieliła się wynikami swoich badań na temat pracy z dziećmi w przedszkolach i w szkole, mówiła o wadze wychowywania w cyklu kształcenia młodego pokolenia. Spotkanie trwało przeszło godzinę ale na wszystkie pytania Pani Profesor nie była wstanie odpowiedzieć w tak krótkim czasie, więc na pewno będzie jeszcze gościć w naszej szkole.

ppsorimg_0061img_0070

Wkrótce po zakończeniu spotkania z Panią Profesor do szkoły zaczęli schodzić się goście zaproszeni na uroczystą Wieczornicę. Goście mogli się zapoznać z historią szkoły i jej działalnością w obecnych czasach oglądając wystawę na korytarzach szkolnych zgromadzoną w prawie 60 antyramach. Zwiedzić także można było galerię prac pracowników i absolwentów naszej szkoły oraz zobaczyć jak uczniowie wyobrażają sobie swoją szkołę.

O godz. 16.00 rozpoczęła się uroczysta Wieczornica. Najpierw Pani Dyrektor przywitała przybyłych gości byłych i obecnych nauczycieli, uczniów i pracowników, dyrektorów pszczyńskich szkół Panią Sołtys, przedstawiciela burmistrza, Panią Kurator, przedstawicieli związków zawodowych, Rady Rodziców i wielu innych gości. W czasie tego wieczoru zobaczyliśmy występy szkolnego Zespołu Regionalnego Mali Pioskowianie, absolentów naszej szkoły Magdy i Pawła, Zespołu Pioskowianie. Pani Beata Skrzypiec Podzieliła się refleksjami na temat zbierania informacji o szkole od najstarszych jej absolwentów. Podziękowała wszystkim za okazaną życzliwość i współpracę. Dzięki Pani Aleksandrze Skapczyk poznaliśmy dogłębnie historię szkoły od samego początku jej istnienia, poprzez lata obu wojen aż do czasów obecnych. Były także gratulacje, podziękowania i życzenia na przyszłość a przedstawiciel Pana Burmistrza obiecał zbudowanie „Orlika” w Piasku.

pioskowianiespioskowianies1pioskowianies2
img_0089beataola1
magdaipawelgawedapioski1

Następnego dnia odbył się V Piknik Rodzinny. Na dużej scenie można było zobaczyć naszych najmłodszych – przedszkolaki oraz Małych Pioskowian. Jak co roku można było zakupić los w loterii fantowej, zjeść kiełbasę, grochówkę albo ciasto, pomalować twarz i stać się na chwilę motylem. Po raz kolejny bardzo wielu pioskowian uczestniczyło w licytacji tortu piknikowego.

krakowiaczkikowbojekapelusze
piknik1orkiestrptaniec4
chustazabawakulki
ufo1kubkiloteria

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i uświetnienia obchodów 125-lecia istnienia szkoły:

  • sponsorom,
  • rodzicom za upieczone ciasta i wspólną zabawę,
  • strażakom OSP w Piasku,
  • Radzie Rodziców za zorganizowanie giełdy rzeczy używanych.

Adopcja serca

Od października 2009 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zaangażowali się w „Dzieło Palotyńskiej adopcji serca”.

Gościliśmy w naszej szkole s. Teresę pracującą w Sekretariacie Misyjnym w Warszawie, która przedstawiła nam sytuację i warunki życia dzieci w Rwandzie i Kongu Demokratycznym.

Chcąc pomóc tym dzieciom tak bardzo doświadczonym przez los „zaadoptowaliśmy” dwoje dzieci.

Uczniowie „zaadoptowali”dziewczynkę Umuhozę Claudine, zaś nauczyciele chłopca Patricka Ntakirutimana. Otrzymaliśmy ich dane personalne oraz aktualne zdjęcia. Dziewczynka ma dziewięć lat, chłopak 5 lat. Oboje mieszkają w rodzinach zstępczych w diecezji Kigali w Rwandzie. Dzięki naszej pomocy będą mogły żyć w godnych warunkach, uczyć się i zdobyć w przyszłości zawód.

Chłopczyk
Patrick Ntakirutiman
dziewczynka
Umuhoza Claudine

Palotyńska Adopcja serca polega na comiesięcznych wpłatach wynoszących 63 złote, na konto Sekretariatu Misyjnego w Warszawie. Pieniądze są dalej przekazywane do konkretnej placówki misyjnej w diecezji Kigali w Rwandzie.

Palotyńską Adopcją Serca zostało objętych 5320 afrykańskich dzieci umożliwiając im zdobycie wykształcenia i godnego życia.

Barbara Pyclik