Wycieczka do kopalni Ignacy i na stację kolejki wąskotorowej w Rudach

W sobotę wybraliśmy się na wycieczkę w ramach „Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego”. Pojechaliśmy do zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku oraz na stację kolei wąskotorowej w Rudach.

szyb

Kiedy przyjechaliśmy pod kopalnię natychmiast przybył pan przewodnik. Opowiedział nam o historii kopalni i o tym jak funkcjonowała. Przez wiele lat była kopalnią współdziałającą m.in. z kopalnią „Rydułtowy-Anna”. Jest to jedna z najstarszych kopalni na Śląsku, bo powstała w 1792 roku.

w Muzeum Kopalni Ignacy

Przewodnik pokazał nam także wspaniałe obrazy o prehistorii. Źródłem informacji o tamtych czasach był najzwyklejszy węgiel, w którym odbyły się rośliny i zwierzęta z dawnych czasów.

zdjęcie pamiątkowe

Gdy wyszliśmy z sali biesiadnej, gdzie odbywają się np. uroczystości Barbórkowe, skierowaliśmy się do szybów. Ciekawostką jest to, że kilka wyciągów napędzanych parą jest dalej „na chodzie”.

maszyna z 1902 roku

W jednej z tych maszyn, z roku 1920 lina miała aż 7cm grubości, a cały mechanizm mógł się rozpędzić do ponad 40 kilometrów na godzinę , czyli 12 metrów na sekundę.

maszyna z 1920 roku

Potem odjechaliśmy pełni podziwu na stację kolei wąskotorowej we wsi Rudy.

stacja

Starymi wagonikami pojechaliśmy na przejażdżkę kolejką.

w wagoniku

Gdy jechaliśmy podziwialiśmy krajobrazy, przejechaliśmy mostek nad rzeką Rudą.

zmiana kierunku jazdy
Ruda

Oczywiście jeden z kolejarzy opowiedział nam troszkę o tym rodzaju transportu.

tablica
stara lokomotywa

Na koniec odjechaliśmy do domu. Wszyscy stwierdzili, że wycieczka była udana.

Łukasz Bielecki i Krzysztof Dobosiewicz

Jedna myśl w temacie “Wycieczka do kopalni Ignacy i na stację kolejki wąskotorowej w Rudach”

Możliwość komentowania została wyłączona.