Wycieczka szlakiem kapliczek w Piasku

Krzyże i kapliczki są autentycznym dziedzictwem kulturowym społeczeństwa Piasku. To one mówią o kulturze duchowej, o wierze i życiu religijnym mieszkańców.

W celu poszerzenia wiedzy na temat „małej ojczyzny”, poznania historii, form architektury i motywów budowania kapliczek, 29 września zorganizowano wycieczkę rowerową dla dzieci należących do „Kółka różańcowego”.

zbiórka

Dzieci zobaczyły kapliczki przy ul. Katowickiej z figurą świętego Nepomucena, patrona Śląska,

Nepomucen

kapliczkę przy ul. Kolejowej, kapliczkę w ogrodzie państwa Andrzejaków,

kapliczka państwa Andrzejakow

poznały ich ciekawe historie powstania. Jadąc aleją Dębową oglądaliśmy kolejne kapliczki z ciekawymi formami architektonicznymi oraz z zamieszczonymi w nich obrazami Jezusa
i Maryi.

kapliczka na drzewie

Odmówiliśmy wspólnie dziesiątek różańca w intencjach podawanych przez dzieci.

Barbara Pyclik

Żubrowisko i przedszkolaki

Grupy średniaków pod opieką Pani Korneli Pali oraz młodszych średniaków pod opieką Pani Aldony Szłapy dnia 26 września wybrały się do Jankowic do Pszczyńskich Żubrów przy Nadleśnictwie Kobiór.

Dzieci wykorzystały mało sprzyjającą pogodę do spaceru po ścieżce dydaktycznej wypatrując we mgle i w kniejach żubrów.

Przed wejściem na ścieżkę dydaktyczną
Tablica dydaktyczna - Skrzydlaci Mieszkańcy Lasu
Gęsiego wąską kładeczką

Po wielu staraniach i w absolutnej ciszy udało się przedszkolakom oraz ich opiekunom zaobserwować ogromne zwierzęta przy paśniku.

Żubry z bliska
Na wybiegu

Po spacerze dzieci obejrzały edukacyjną bajkę utwalającą świeżo zdobyte wiadomości o żubrach, ich zwyczajach, ulubionym jedzeniu itp.

Podczas seansu dydaktycznego

Nie obyło się również bez słodkiego poczęstunku: pysznego pączka i soczku pod wiatą, po którym zmęczone ale pełne wrażeń przedszkolaki wsiadły do autobusu i bezpiecznie wróciły do przedszkola.

Pod wiatą
Pod wiatą
Pod wiatą
Pod wiatą
Pod wiatą

Aldona Szłapa

Wspomnienie z wakacji – konkurs plastyczny

Na pożegnanie lata odbył się konkurs plastyczny pod hasłem „Wspomnienie z wakacji”. Spośród złożonych na konkurs prac czteroosobowe jury wybrało te, które nagrodzono dyplomami.

W klasach młodszych 1 miejsce przyznano Martynie Pająk, Sandrze Godziek, Karolinie Mikołajec i Weronice Łakocie za piękną pracę wykonaną w technice kolażu. Miejsca następne zdobyły kolejno: Kamila Nowok i Dominika Jaworska.

W klasach starszych najpiękniejsze prace wykonali Wiktoria Żelezny, Bartosz Akczyński i Daria Wakstyl.

Wyróżnione także zostały prace Ani Wójcik, Zuzi Janosz i Martyny Luranc.

Joanna Kukla

Wycieczka Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego na Kozią Górę

Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego rozpoczął nowy rok szkolny wycieczkę na Kozią Górę. W góry pojechała spora grupa uczniów i rodziców z naszej szkoły oraz z SP1 i SP2 w Goczałkowicach. Na szlaku spotkaliśmy wielu turystów. Spacerom sprzyjała piękna pogoda i obchodzony w tym dniu Dzień Turystyki.

Wyjechaliśmy wczesnie rano do Bielska- Białej Lipnik.

BB Lipnik

Z dworca PKP udaliśmy sie żółtym szlakiem w kierunku Koziej Góry. Wbrew oczekiwaniom uczestników trasa okazała się rtudna i szybko trzeba było zrobić postój, jak się okazało nie jedyny w czasie tej wspinaczki.

postój

Żółty szlak prowadzi na Szyndzielnie, więc aby dojść na Kozią Góre musieliśmy skręcić wraz z niebieskim szlakiem

na szlaku
Po 1,5 godz. marszu dotarlismy na szczyt gdzie mozna było odpocząć, zjesć kanapki przygotowane przez mame lub kupić frytki w schronisku.
posiłek
schronisko

Atrakcją schroniska były kozy, które każdy chciał nakarmić, na szczesci miały ogromny apetyt :)

koza

Drogę powrotną przeszliśmy zielonym szlakiem. Po drodze przystanęliśmy na chwilę w Cygańskim Lasku, gdzie każdy mógł zjechać na linie lub ze zjeżdzalni.

zjazd

W październiku następna wycieczka, na którą już dzisiaj wszystkich zapraszamy

Karolina Zioło

Zróbże minę uprzejmą, żubrze

Dnia 17 września 2007 r. klasy trzecie odbyły wycieczkę autokarową do Rezerwatu Przyrody „Żubrowisko” w Jankowicach. Wycieczka zaplanowana była celem urozmaicenia i zainteresowania uczniów aktualnie przerabianą tematyką „Las nas zauroczył”.

W pierwszej kolejności, idąc szlakiem ścieżki edukacyjnej prowadzącej dookoła rezerwatu, uczniowie utrwalili i pogłębili swoją wiedzę na temat lasu, jego mieszkańców i roślinności. Następnie mogli na żywo podziwiać te wyjątkowe ssaki, a także zakupić drobne pamiątki. Ostatnim punktem programu było przedstawienie przez panią przewodnik prezentacji multimedialnej, dzięki której w sposób interesujący uczniowie poznali tajniki życia żubrów: skąd się wzięły w rezerwacie jankowickim, czym się żywią, jak długo żyją, ile potrafią ważyć i inne ciekawostki.

Pełni wrażeń, bogaci w wiedzę przyrodniczą i szczególnie zadowoleni z pobytu w rezerwacie „żubrowisko” uczniowie wrócili do szkoły.

Karina Głowacka-Bieszczad, Beata Skrzypiec