ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie,

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego chcemy zwrócić uwagę na coś niezwykle ważnego – zdrowie PSYCHICZNE, które wpływa na każdy aspekt naszego życia.

Często zapominamy, że oprócz troski o fizyczny rozwój dzieci, powinniśmy zadbać również o ich dobrostan emocjonalny.

Dzieci, podobnie jak dorośli, doświadczają stresu, niepewności i różnorodnych emocji, które nie zawsze są w stanie nazwać lub zrozumieć.

Naszym wspólnym zadaniem – zarówno jako rodziców, jak i nauczycieli – jest stworzenie przestrzeni, w której dzieci będą czuły się bezpieczne, akceptowane i wysłuchane.

Proszę, byśmy pamiętali, że czasami to, co dla nas dorosłych wydaje się mało istotne, dla dziecka może być źródłem wielkich zmartwień. Otwarta rozmowa, akceptacja emocji, a także wsparcie w ich przeżywaniu są kluczowe w budowaniu zdrowego, stabilnego środowiska.

Drodzy RODZICE, to Wy jesteście dla dzieci pierwszymi przewodnikami po świecie emocji. Wasza cierpliwość, gotowość do rozmowy i wsparcie mogą zdziałać cuda.

Znajdźcie czas, by zapytać swoje dziecko nie tylko o oceny czy zadania domowe, ale również o to, jak się czuje. Uczcie je, że każdy ma prawo do swoich emocji – zarówno tych radosnych, jak i trudnych.

To Wy pokazujecie im, jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami, jak szukać pomocy i gdzie znaleźć oparcie.

Drodzy NAUCZYCIELE, Wasza praca to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale również wspieranie rozwoju emocjonalnego Waszych uczniów.

Dziękuję Wam za to, że każdego dnia tworzycie przestrzeń, w której dzieci mogą czuć się akceptowane. Pamiętajcie, że małe gesty – uśmiech, cierpliwość, życzliwość – mają ogromne znaczenie. Wasza empatia i otwartość mogą być dla dzieci prawdziwym schronieniem.

Trzeba podkreślić, że dbanie o zdrowie psychiczne to także dbanie o siebie.

Rodzice i nauczyciele, dajcie sobie prawo do odpoczynku i wsparcia. Wasze samopoczucie wpływa na to, jak troszczycie się o dzieci. Znalezienie chwili dla siebie, podzielenie się swoimi emocjami z bliskimi, czy po prostu relaks, są nieodzowną częścią dbania o zdrowie psychiczne.

Wspólnie możemy stworzyć świat, w którym każdy – zarówno dziecko, jak i dorosły – będzie czuł się zrozumiany, akceptowany i wspierany.

Dbajmy o siebie wzajemnie!