WIZYTA SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU W OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W PSZCZYNIE

Szkolne Koło Wolontariatu nawiązało współpracę z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pszczynie.
Wolontariusze w dniach 13 i 20 grudnia 2022r. oraz 10 stycznia 2023r. udali się z wizytą do Ośrodka Pomocy Społecznej. Na miejscu przywitała nas pani Angelina Kraczkowska, która prowadzi wolontariat w Ośrodku.
Zadaniem naszych wolontariuszy była pomoc: w nauce, przy odrabianiu zadań domowych oraz zorganizowanie czasu wolnego podopiecznym instytucji. Są to głównie dzieci uczęszczające do szkół podstawowych pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych, które mają problemy edukacyjne i nie mogą liczyć na pomoc ze strony rodziców lub rodzeństwa. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek w godzinach 15.30-17.30 w siedzibie Ośrodka.
Nasze wolontariuszki miały okazję pomóc młodszym od siebie, ale także poznać innych wolontariuszy, którzy swój wolny czas poświęcają by pomagać tym, którzy tego potrzebują.

Serdecznie dziękujemy za udział w dotychczasowych wizytach:
Wiktorii Zorembskiej, Justynie Olejarczyk, Julii Zoń, Hannie Komander, Idze Trębacz, Weronice Szeląg.

Migowy dla dzieci

Interdyscyplinarny Projekt Edukacyjny

Ekspert Modułu II, Agnieszka Kaproń

Organizator: Jowita Łechtańska, MiguMig – zabawy z językiem migowym.

Zajęcia z języka migowego są dla dzieci słyszących. Dzięki temu otwierają się na świat osób niepełnosprawnych. Rozwija się ich tolerancja, empatia oraz chęć niesienia pomocy innym. Usprawniana jest motoryka mała – praca rąk i palców, koordynacja wzrokowo – słuchowo – ruchowa. Uczą się nowego sposobu komunikacji.

Uczestnikami zabawy i ćwiczeń są uczniowie klas 1-4. Dzieci utrwalały znaki świąteczne w języku migowym. Pomoce, które zostały wykorzystane to karty pracy, rekwizyty, instrumenty muzyczne i filmik. Mali odkrywcy bardzo chętnie migali i cieszyli się z nowo poznanych słów w innym języku. Utrwalenie wiadomości nastąpiło przez zabawę ruchową np. prezenty od Mikołaja, bałwanki itd.