10 marca 2005r. uczestnicy kółka dziennikarskiego udali się do biblioteki. Pani Halina Kędzior – tutejsza bibliotekarka, opowiedziała nam o swojej pracy. Poznaliśmy różne katalogi: dziecięcy, rzeczowy i alfabetyczny. Później mogliśmy poszukać w danym katalogu wybraną książkę. Niestety nie było to takie proste. Nie każdą książkę udało się nam znaleźć. Dowiedzieliśmy się także, że praca w bibliotece nie jest wcale taka łatwa, a książka przed trafieniem w ręce czytelnika musi przejsć długa drogę. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z tej wycieczki. Dzięki niej każdy z nas na pewno częściej będzie odwiedzał bibliotekę.
Zadaliśmy też pani bilbiotekarce kilka pytań:
- Uczestnicy kółka
Jak długo pracuje pani w bibliotece?
- Halina Kędzior
W bibliotece pracuję już 25 lat.
- Uczestnicy kółka
Co najbardziej lubi i ceni pani w swojej pracy?
- Halina Kędzior
Lubię w swojej pracy kontakt z ludźmi, współpracę z dziećmi, spokój, dokładność, rzetelność i sumienność, a cenię sobie głównie czytelników, domagających się nowości. Są czytelnicy, którzy z różnych pobudek osobistych przerywają czytanie, ale po latach wracają do biblioteki i to mnie bardzo cieczy.
- Uczestnicy kółka
Jaką szkołę trzeba skończyć aby pracować w bibliotece?
- Halina Kędzior
Aby pracować w bibliotece trzeba skończyć 2-letnie studium bibliotekarskie lub studia bibliotekarskie.
- Uczestnicy kółka
Jakie książki ludzie wypożyczają najczęściej?
- Halina Kędzior
Najczęściej są wypożyczane wszelkie nowości z literatury pięknej a także ksiazki sensacyjne i obyczajowe. Nowości są rozchwytywane w mgnieniu oka.
- Uczestnicy kółka
Czy dużo nowości zakupuje biblioteka w ciągu roku?
- Halina Kędzior
W ciągu roku nowości wychodzi w zależności od puli środków finansowych. Są lata gorsze i lepsze. W 2004 roku otrzymałam 200 nowości, ale oprócz tego, kupiłam książki z pieniedzy – darów od czytelników.
- Uczestnicy kółka
Czy w dzisiejszych czasach ludzie często korzystają z biblioteki?
- Halina Kędzior
Nie są to już czasy, w których liczyła się tylko tania książka. W dobie XXI wieku, gdzie dominuje komputer, internet, video, książka została jakby zepchnięta na drugi plan. Wszelkie informacje z literatury popularno – naukowej można ściągnąć z internetu, ale… Dzisiaj książki są bardzo drogie i nie każdego stać aby ją sobie kupił, dlatego ludzie coraz częściej korzystają z biblioteki, domagając się nowości, a biblioteki starają się im wyjść na przeciw.
- Uczestnicy kółka
Jakie książki poleciłaby nam pani?
- Halina Kędzior
Każdego czytelnika traktuję indywidualnie, bowiem każdy ma inne zainteresowania. Obecnie z nowości na topie dla młodzieży są: „Koszmarny Karolek”, „Hania Humorek”, „Harry Potter”, serie młodzieżowe. Ale od lat nie spada popularność pozycji książkowych takich autorów jak: Musierowicz, Montgomery, Siesicka. Najmłodsi czytelnicy wybierają bardzo kolorowe książeczki, obecnie: „Franklin”, „Bob budowniczy”, „Martynka”. Dalej są popularne bajki Andersena, Brzechwy, Tuwima, Braci Grimm. Starsi czytelnicy dopytują się o nowości wydane przez Grocholę, Browna, Kingo, Tarkowską, Mastertona, poezje Jana Pawła II i Tishnera, ale doceniane i czytane są książki starych klasyków np. Bunscha, Kraszewskiego i in.
- Uczestnicy kółka
Dziękujemy za wywiad
Paulina