klasa 5d

ŚRODA 8.04.2020 r.

Wielkanocne życzenia

NFORMATYKA CH.
Witajcie! Kontynuujemy prace z podręcznikiem.
Przeczytaj i postaraj się wykonać materiał z podręcznika str. 71-78

Udostępnij swój projekt i wyślij mi pod jaką nazwą mogę go zobaczyć.

MATEMATYKA

Przypomina o lekcji online. Spotykamy się o 10.30. Pozdrawiam

HISTORIA

Utrwalajcie wiadomości o sztuce średniowiecza – podręcznik str. 153 – 157.

JĘZYK POLSKI

Zapraszam na spotkanie on-line na godzinę 13.00. Po spotkaniu proszę wykonać do zeszytu ćwiczenia i przesłać do mnie barbara.szymuratrebacz@zsppiasek.pl

1.Podziel wypowiedzenia ze względu na cel na oznajmujące, rozkazujące i pytające.

Mamo, która jest godzina?

Widziałam spadającą gwiazdę!

Chodź tu natychmiast.

2.Wymyśl jedno zdanie wykrzyknikowe i jeden równoważnik zdania o zabarwieniu neutralnym.

 KÓŁKO INFORMATYCZNE

Niezgodnie z umową, widzimy się dzisiaj o godz. 15.00 bo pomyliłam dni Wink Jeśli ktoś nie dostanie linka niech się od razu dobija e-mailem. Czekam na was Smile

WTOREK 07.04.2020 r.

Wychowanie fizyczne.

Dzień dobry. Dzisiaj metoda zadaniowa .Proszę by każdy wykonał po 5 ćwiczeń wzmacniających mięśnie rąk i 5 ćw. wzmacniających  mięśnie nóg.  10 do 15 powtórzeń każde ćwiczenie. Proponuję przed ćwiczeniami krótką rozgrzewkę np. 5 min truchtu można w miejscu.   Pozdrawiam.

HISTORIA

Dzień dobry, bardzo dziękuję wszystkim za przesłanie prac. Oceny wpisałam.

Temat: Sztuka średniowiecza

Dzisiaj będziecie pracować z podręcznikiem. Proszę przeczytać temat str. 153 do 157.

Notatka:

Temat: Sztuka średniowiecza

Uczeń wie,

– jaką funkcje pełniła sztuka w średniowieczu,

– jakie są typowe cechy stylu romańskiego i gotyckiego w architekturze.

Korzystając z dostępnych źródeł odpowiedz na pytania. Odpowiedzi zapisz w zeszycie.

Pyt. 1,2, str. 157.

W domu

Zadanie obowiązkowe dla wszystkich uczniów. Przygotuję prezentację na temat średniowiecznych zabytków w Polsce. Mogą to być budowle lub obrazy. Pracę proszę wysłać na adres: aleksandra.skapczyk@zsppiasek.pl. Na prezentacje czekam do 21 kwietnia. Za bardzo dobrze wykonane zadanie otrzymacie ocenę celującą.  Brak pracy spowoduje otrzymanie oceny niedostatecznej.

 

 

 

 

 

 

EDUKACJA REGIONALNA

Witam Was serdecznie w WIELKIM TYGODNIU.

chrześcijaństwie uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący do największego święta chrześcijan, Zmartwychwstania Pańskiego. Szczególnym czasem w Wielkim Tygodniu jest Triduum Paschalne.

Wielki Tydzień, który w tradycji chrześcijańskiej pojawił się dopiero w IV wieku, rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończą nieszpory Wielkiej Niedzieli, zamykające Triduum Paschalne. Poszczególne odłamy chrześcijaństwa wykształciły własną bogatą obrzędowość związaną z okresem Wielkiego Tygodnia. Również w tradycji ludowej i regionalnej Wielki Tydzień zachował wiele zwyczajów. Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami w sposób szczególny poświęconymi pojednaniu. Był to też czas wielkich porządków, przyozdabiania domów, które jednak należało zakończyć najpóźniej we wtorek.

tradycji katolickiej w Wielki Czwartek milkną dzwony, które zastępuje teraz klekotanie kołatek, a po mszy Wieczerzy Pańskiej następuje obnażenie ołtarza. Najważniejszym okresem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne. Obejmuje ono czas od wieczornej mszy w Wielki Czwartek i trwa do nieszporów w Niedzielę Zmartwychwstania.

W Kościołach ewangelickich nie śpiewa się wesołych pieśni od Wielkiego Czwartku. Odprawianych jest kilka nabożeństw pasyjnych. W Wielki Piątek ołtarz nakryty jest czarnym płótnem. Z okresem wielkanocnym związanych jest wiele zwyczajów oraz obrzędów.

Bardzo Was proszę, abyście się z nimi zapoznali i wypisali w zeszycie pod dzisiejszym tematem: Zwyczaje i obrzędy związane z Wielkim Tygodniem oraz Wielkanocą np.: (pisanki, śmigus – dyngus, święconka, szukanie zajączka…) Chciałabym abyście wyjątkowo skupili się nie tylko na regionie Śląska ale tym razem wypiszcie obrzędy i zwyczaje z terenu całej Polski.

Życzę zdrowych, spokojnych, rodzinnych Świąt Wielkanocnych. Zajączka z pięknymi prezentami i radości ze Zmartwychwstania Pańskiego.

MATEMATYKA

Zapraszam na lekcję.

GEOGRAFIA

Witam Was serdecznie. Przypominam widzimy się dzisiaj o 9:00.

Po spotkaniu proszę, abyście przygotowali kolejny temat. Pamiętajcie, że jeżeli macie jakiś problem piszcie. Umówimy się na lekcję video i wyjaśnimy.

Zapiszcie temat: Strefy klimatyczne i krajobrazowe

Pod tematem przerysujcie lub wklejcie po wydrukowaniu (osoby, które będą rysowały proszę, żeby się nie przejmowały tym, jak wyjdzie mapka, na pewno będzie super, dacie radę!) Strefy klimatyczne i krajobrazowe czysty (1)Korzystając z mapki w podręczniku str. 108 proszę pokolorować strefy klimatyczne. W puste miejsca należy wpisać definicję: strefy klimatyczne (skorzystaj z podręcznika To najważniejsze!), klimaty astrefowe (proszę wpisać: INNE NIŻ NA OTACZAJĄCYM OBSZARZE oraz przykłady: GÓRSKI, MORSKI, KONTYNENTALNY). Przeczytaj dokładnie na stronie 109 czym charakteryzuje się klimat górski, morski i kontynentalny (co powoduje, że są inne?).

Następnie wpisz pod rysnotką definicję strefy krajobrazowe (skorzystaj z To najważniejsze!). Korzystając z fotografii w podręczniku str. 111 pokoloruj i podpisz strefy krajobrazowe.

Wyślij na moją pocztę (katarzyna.bilek@zsppiasek.pl) zdjęcie swojej pracy do piątku 17 kwietnia (praca na ocenę).

Dla utrwalenia wiadomości popracuj w ćwiczeniach str. 65 – 66.

PONIEDZIAŁEK 06.04.2020r.

MUZYKA

Witam! Dzisiaj zajmiemy się tematem ze 105 strony naszego podręcznika, czyli muzyką ludową i jednym z naszych tańców narodowych – krakowiakiem. Proszę przeczytać tekst od strony 106 do 109, a potem w zeszycie opisać, jakim tańcem jest krakowiak, oraz jakie instrumenty ludowe poznaliście (nazwa instrumentu i krótka charakterystyka). Jeśli potraficie, przyślijcie mi odpowiedzi na g-maila. Piosenka, która jest na stronie 105, jest też krakowiakiem, i możecie jej posłuchać i zobaczyć tutaj, a jak się tańczy krakowiaka, możecie obejrzeć tutaj. Życzę miłych wrażeń z kontaktu z muzyką ludową. Piosenkę możecie poćwiczyć, będziemy ją śpiewać po powrocie do szkoły, razem. A tutaj propozycje muzyki na święta – poważnej (Alleluja z oratorium „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla) oraz wesołej i jeszcze weselszej  Smile. Zajrzyjcie do podręcznika na str. 134-135, zapoznajcie się z tekstem. Pozdrawiam, do usłyszenia po świętach, czyli za dwa tygodnie. Życzę Wam i waszym Bliskim spokojnych, zdrowych i, mimo wszystko, radosnych Świąt Wielkanocnych, z piosenką – niespodzianką Smile .

Wychowanie fizyczne

Witam i zachęcam do obejrzenia filmu prezentującego odbicia sposobem górnym.Ćwiczenia można wykonywać w domu na ogrodzie zatrudniając kogoś z rodziny .Całkiem dobrze wychodziło wam już odbicie sposobem górnym więc proszę w miarę możliwości doskonalić ten element.

 

 

 

 

JĘZYK ANGIELSKI

Dziś wrócimy na chwilę do lekcji poprzedniej. Proszę wypisz nowe słówka do zeszytu i przetłumacz je ze str72 -Książka ucznia. Posłuchaj ich wymowy :

A teraz zrób ćw.3 str str73 z Książki ucznia – przeczytaj tekst, posłuchaj i odpowiedz na 6 pytań do zeszytu : Pytanie : np.How many shops are there ?  oznacza : Ile sklepów tam się znajduje?

Na zbliżające się Święta Wielkiej Nocy życzę Wam zdrowia, spokoju oraz radosnej atmosfery w gronie rodzinnym -Jola Świerzy

20 Best Easter Greetings | Happy easter greetings, Easter ...

TECHNIKA

Witajcie!

Otrzymałam już od Was wiele prac pod tytułem  „Projekty na różną okazję”. Niektórzy wykonali już całe zadanie rozłożone na dwie techniki. Przypominam, że dziś mija termin I części pracy.  Musicie zmieścić się w wymaganym czasie  jeżeli chcecie otrzymać 3 punkty. Pamiętajcie, że jeden punkt otrzymujecie za właśnie terminowość. Kolejne dwa projekty dopiero po świętach, macie zatem wiele czasu na wykonanie zadania.

GEOGRAFIA

Zapraszam Was jutro na lekcję video o godzinie 9:00. Zalogujcie się 10 minut wcześniej na gmaila i czekajcie na moje zaproszenie.

BIOLOGIA

Witam Was kochani!!! Przeszliśmy do tematu: Wirusy i bakterie. Zapoznajcie się proszę z tym tematem oraz chorobami jakie powodują wirusy u bakterie. Obejrzyjcie sobie film . Opiszcie choroby wirusowe i bakteryjne w zeszycie. Miłego dnia Smile

MATEMATYKA

Zapraszam na bloga.

Bardzo proszę, aby odsyłać rozwiązane zadania. W środę chciałabym podsumować Waszą pracę i wstawić oceny. Są osoby, które mi jeszcze nic nie wysłały. Pozdrawiam.

PIĄTEK 03.04. 2020 r.

PLASTYKA

Witam, ponieważ jest to ostatnia przedświąteczna plastyka, proszę o wykonanie pracy związanej tematem ze Świętami Wielkanocnymi. Na kartce formatu A4 proszę narysować lub namalować pisanki (lub jedną dużą na całą kartkę), koszyczek ze święconką, zajączka lub baranka świątecznego, lub coś, co wam przypomina te święta. Proszę poszaleć z kolorami, pamiętać o wiośnie i słońcu dokoła. Możecie też pooglądać obrazy malarzy o tematyce wielkanocnej. Życzę Wam i waszym bliskim zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt, oraz szybkiego spotkania w szkole!

A podchody po muzeum w Krakowie będą po świętach, bez obawy Smile

KÓŁKO INFORMATYCZNE

Przepraszam, że tak późno ale może ktoś przeczyta i da znać innym. Jeśli możecie być, to zapraszam na Meeta, dzisiaj na 14.00. Kto zdąży przed spotkaniem napisać to niech napisze mi e-maila, że będzie. Tylko z podpisem proszę Wink

ZAJĘCIA Z WYCHOWAWCĄ

Dziękuję Wam wszystkim za udział w lekcji. Pamiętajcie o zadaniu domowym Grin . Tak jak obiecałam wrzucam linka do koła. Pozdrawiam

MATEMATYKA

Przejdź do lekcji. Do zobaczenia o 10.00.

JĘZYK POLSKI (2)

Zapisz w zeszycie temat lekcji: Powtórzenie wiadomości o wypowiedzeniu.

 • Obejrzyj prezentację (możesz zrobić to kilka razy)
 • Wykonaj do zeszytu ćwiczenia sprawdzające:
 1. Czym różni się zdanie od równoważnika zdania?
 2. Przekształć zdania w równoważnik zdania. To jest ulewa. Idź do domu. Mamusiu chcesz herbaty?
 3. Tu możesz jeszcze poćwiczyć.
 4. Zaznacz, które zdanie jest pojedyncze, a które złożone. Mama ugotowała zupę. Przyjechaliśmy. Jedziemy na wycieczkę i śpiewamy piosenkę. Pies szczekał i warczał.
 5. Tu możesz jeszcze poćwiczyć.

Napisz do mnie czy wszystko rozumiesz, napisz czego nie rozumiesz, czego nie potrafiłeś wykonać. Prześlij wykonane zadania na adres barbara.szymuratrebacz@zsppiask.pl

W poniedziałek zapraszam na spotkanie on-line godz.

CZWARTEK 02.04.2020r.

RELIGIA

Temat katechezy: Jan Paweł II – 15 rocznica śmierci.

Dzisiaj modlimy się przez wstawiennictwo Ojca Świętego Jana Pawła II o zatrzymanie koronawirusa, 

Przypomnijcie sobie tego wielkiego świętego. Zobaczcie film.

O wspólną modlitwę w tym dniu zaapelował kard. Stanisław Dziwisz. „Proszę Was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, o to, byśmy w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca znów się przy nim zjednoczyli. Bardzo Was proszę, niech nikogo nie zabraknie w tej duchowej wspólnocie 2 kwietnia o godzinie 21.37. Niech wzniesie się do nieba nasza modlitwa zawierzenia”

Zadanie dla was

Zapalcie z rodzicami świecę i postawcie ją w oknie o godz. 21.37 i odmówcie dziesiątkę różańca za wstawiennictwem Jana Pawła II o oczyszczenie świata od koronawirusa.

Wychowanie fizyczne

Witam i zachęcam do obejrzenia filmu doskonalącego kozłowanie prawą i lewą ręką . Ćwiczenia nowe i te które już znacie.Ćwiczymy w wolnym czasie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INFORMATYKA DZ
Witajcie! Spróbujmy pracy z podręcznikiem.
Przeczytaj i postaraj się wykonać materiał z podręcznika str. 62-70
Jeśli nie masz programu PowerPoint możesz korzystać z narzędzia Prezentacja w aplikacjach konta Google.
W trakcie video konferencji porozmawiamy o napotkanych problemach.
Przed nami kilka lekcji z Prezentacjami, które mogą się przydać w obecnej sytuacji a następnie Pivot Animator.

ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KREATYWNOŚĆ

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. Dlaczego dzisiaj?

To święto nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz
Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak
„Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”.
Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji
istnieje od 1973 roku).
Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo –
impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia,
Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt,
Stany Zjednoczone.
Polska także była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci – w 1979 roku.

Z okazji tego święta pobaw się z rodzina w kalambury- kategoria postacie z książek. Poczytaj również z rodziną i przypomnij sobie najpiękniejsze baśnie.

JĘZYK POLSKI

Temat: Charakterystyka Tomka Sawyera.

Na zadanie mieliście zgromadzić informacje na temat głównego
bohatera powieści Marka Twaina. Będzie Wam to potrzebne do
dzisiejszej lekcji.
Zapoznajcie się z prezentacją- znajdziecie w niej garść informacji o charakterystyce oraz ćwiczenia do wykonania.

 

ŚRODA 01.04.2020r.

INFORMATYKA ch
Witajcie! Spróbujmy pracy z podręcznikiem.
Przeczytaj i postaraj się wykonać materiał z podręcznika str. 62-70
Jeśli nie masz programu PowerPoint możesz korzystać z narzędzia Prezentacja w aplikacjach konta Google.
W trakcie video konferencji porozmawiamy o napotkanych problemach.
Przed nami kilka lekcji z Prezentacjami, które mogą się przydać w obecnej sytuacji a następnie Pivot Animator.

HISTORIA

 

JĘZYK POLSKI

Dziękuję za spotkanieSmile  Przesyłam zadanie do wykonania.

Tomek Sawyer

EDUKACJA REGIONALNA

Witam jeszcze raz bardzo serdecznie. Podaje link co powinno być w Palmie Wielkanocnej Smile Z powodów ograniczonej dostępności do materiałów palmy robimy z tego co  mamy w pobliżuSmile Zdjęcia palm wysyłamy do soboty wieczora na mojego gmaila. W czwartek 2.04. o godz. 14.00 w pszczyńskim skansenie są warsztaty online na żywo na temat Palm Wielkanocnych. WARTO ZOBACZYĆ!!! Są w telewizji także lekcje z biologii. Kl. V- transmisja w czwartek o godz. 9.00 na kanale TVP Historia. ZapraszamSmile Miłego dnia.

ZDW MATEMATYKA

Przypominam, że dziś o 12.30 odbędą się zajęcia ZDW z matematyki. Chętnych na zajęcia proszę o maila to wyślę zaproszenia o 12.25. Pozdrawiam

MATEMATYKA

Przejdź do lekcji.

JĘZYK POLSKI

Zapraszam na lekcje on-line o godzinie 10:00.

 wtorek 31.03.2020r.

 

HISTORIA

 

RELIGIA

Szczęść Boże

Proszę, abyście również zaczęli od modlitwy jak robimy to w czasie każdej katechezy, proście Ducha Świętego, aby was prowadził, powierzajcie Panu Bogu siebie, swoje rodziny i modlimy się nadal o zatrzymanie korona wirusa.

Poznaliście już proroka Eliasza, Elizeusza, Jonasza. Dziś poznamy kolejnego proroka Izajasza, który działał w Jerozolimie między 739 a 697 rokiem przed narodzeniem Pana Jezusa.

Temat katechezy: Izajasz głosiciel najważniejszych obietnic.

Prorok Izajasz przepowiedział, że przyjdzie na świat Syn Boży i będzie cierpiał za ludzkie grzechy i umrze. Wszystkie te proroctwa wypełniły się. Należą one do tzw. proroctw mesjańskich, odnoszą się bezpośrednio do osoby Jezusa. Sprawdź co oznacza tytuł Mesjasz (str. 65 katechizm) i jakie będzie Jego zadanie?  ( zapisz do zeszytu)

Wobec każdego z nas Pan Bóg ma również swój plan. Pragnie naszego zbawienia, ale nie może tego zrobić bez nas. Najbliżej spotykamy się ze swoim Zbawicielem uczestnicząc w Mszy świętej i przyjmując Go do swojego serca. Teraz jest to utrudnione, ale możemy przeżywać również Mszę świętą on-line. i przyjmować Pana Jezusa duchowo do naszego serca. On nas umacnia byśmy coraz bardziej kochali Boga i innych ludzi. Przeczytajcie więcej o proroku Izajaszu i poznajcie treść Jego proroctw –katechizm str.64-65 lub posłuchajcie katechezy na ten temat.

MATEMATYKA

Przejdź na mojego bloga. Tam znajdziesz wszystkie instrukcje i potrzebne informacje.

GEOGRAFIA

Witam Was serdecznie. Dzisiejszy nasz temat brzmi: Pogoda a klimat.  Proszę zapoznajcie się z prezentacją    POGODA a KLIMAT następnie zapiszcie temat w zeszycie, a pod nim definicję pogody i klimatu (można z prezentacji bądź z podręcznika str. 102 – 103 – zaznaczone na zielono). Koniecznie prześledźcie Nic trudnego! w podręczniku (str. 104 – 105). Po wszystkim wykonajcie w zeszycie ćwiczeń zadania ze stron 61 – 63 (dla chętnych str. 64).

W razie kłopotów proszę o informację na maila (katarzyna.bilek@zsppiasek.pl) umówimy się na spotkanie on – line. Jeżeli nie będzie potrzeby może uda nam się zobaczyć w piątek.

Zadanie dla zainteresowanych (polecam wszystkim, są tam ciekawe zadania): pogoda a klimat

Nie od wszystkich otrzymałam poprzednie zadanie.

PONIEDZIAŁEK 30.03.2020 r.

MUZYKA

Dzisiaj obiecana KRZYŻÓWKA do poprzedniej lekcji muzyki. Dodatkowo dołączam jeszcze jeden filmik pomagający odpowiedzieć na pytania do krzyżówki. Cyfry na końcu określeń (te w nawiasach) informują, która litera z odgadniętego słowa potrzebna jest do utworzenia rozwiązania końcowego, czyli hasła krzyżówki, składającego się z trzech wyrazów. Oto ono, ale nie całe! Uzupełnij brakujące litery!                                                                                             *  U  Z  *  *  A            *  E            S  *  R  *  N                                                                    Jeśli krzyżówka lub odgadnięcie hasła  okaże się za trudne, nie przejmuj się! Rozwiążemy ją później, razem. Ważne, że próbujesz!Smile Dziś znajdź tylko odpowiedź na pytanie, co to są CHORDOFONY? Pozdrawiam, życzę miłego dnia.

Wychowanie fizyczne

Dzień dobry.                                                                                                                              Zachęcam do ćwiczeń codziennie przynajmniej 10 min. ćwiczenia takie jak w rozgrzewce. Chcę żebyście obejrzeli film związany z piłką ręczną bo to będzie tematem naszych najbliższych spotkań .                    Mam nadzieję że zdążymy jeszcze poćwiczyć na boisku.                              Rzut na bramkę jednorącz z wyskoku.                                                                      Można poćwiczyć w domu ale oddając lekkie rzuty.                                         Pozdrawiam.https://www.youtube.com/watch?v=PqiZUL5bkF4

JĘZYK POLSKI

Praca z zadaniami wysłanymi na e-maila.

BIOLOGIA

Witam Was w nowym tygodniuSmile Spotkamy się online w środę 01.04.2020r. o godz. 9.00- 9.20 na meecie. Czekajcie na moje zaproszenie na gmailu. Przekażę Wam instrukcję do dalszej pracy. Pozdrawiam.

MATEMATYKA

Witam. Aby odciążyć stronę internetową szkoły, przenosimy się na bloga. Na stronie będę umieszczać tylko linki do odpowiednich postów. Do zobaczenia o jutro o 13.00 . Pozdrawiam

TECHNIKA

Praca techniczna do wykonania na dłuższy czas. Temat : Projekt na różną okazję. Waszym zadaniem będzie wykonanie ubioru dwóch z czterech różnych postaci (mężczyzna i kobieta lub dziewczyna i chłopiec) na dwie różne okazje (np. do pracy, szkoły, do ogrodu, na koncert itp). Przykładowo mężczyzna i  kobieta na dwie różne okazje lub dziewczyna i chłopiec na dwie różne okazje – czyli należy wykonać cztery projekty.

Postaci można narysować samemu lub  można skorzystać z gotowego poniżej  wzoru.

Praca do wydruku kobieta i mężczyzna lub dziewczyna i chłopiec.

Do wykonania ubioru można korzystać ze ścinek dowolnych tkanin (tkaniny nie muszą być zgodne z nazwą), papieru kolorowego, pasteli lub kredek (do wyboru) – technika dowolna.

Ważne!

1) Nadaj tytuł pracy PROJEKT NA RÓŻNE OKAZJE

2) Ubiór ma być kompletny z nakryciem głowy oraz z butami.

3) Każdą część ubioru należy opisać, czyli  jakie posiada  właściwości (np. tkanina nieprzemakalna, zwiewna, gładka, lejąca,  odporna na wypychanie) podpowiedź znajdziesz tutaj.

5) Pracę wykonujecie etapami. Każdy etap (gotowy projekt) ma być sfotografowany i wysłany na maila. Na przyszłą technikę należy nadesłać zdjęcie z dwoma projektami.

Możecie otrzymać  3 punkty za nadesłane zdjęcia i kolejne 3 punkty w kolejnym terminie. Łącznie 6 punktów. Punkty będą przydzielanie następująco:

 • za staranność i estetykę (1 pkt),
 • opis tkaniny właściwy do okazji (1 pkt)
 • termin nadsyłania zdjęć (1 pkt).

Kolejne zdjęcie na następną technikę (po świętach), za które  możecie otrzymać punkty kolejne 3 punkty.  Ocenę za projekt otrzymacie po podliczeniu punktów, które będą wpisywane do dziennika na bieżąco.

Proszę trzymać prace do prezentacji po kwarantannie.

Zdjęcia swoich prac należy nadsyłać na adres: karina.glowacka.bieszczad@zsppiasek.pl

ŻYCZĘ OWOCNEJ PRACY!

PIĄTEK 27.03.2020 r.

PLASTYKA

Witam! Dziś  zapraszam was do wirtualnego zwiedzenia muzeum! Wchodząc na podaną stronę , znajdziemy się w wirtualnym świecie sztuki! Proszę spróbować „pochodzić” po salach galerii sztuki polskiej XIX w., która mieści się w Sukiennicach, czyli na krakowskim Rynku. Sprawdźcie, czy uda się wam przemieszczać po trzech salach wystawowych tej galerii, czy możecie oglądać prezentowane tam obrazy i rzeźby z różnych stron, i czy potraficie znaleźć informacje o dziełach,  podane obok każdego z nich. To ważne, by każdy mógł rozpocząć to wirtualne zwiedzanie, ponieważ następnym razem będziecie rozwiązywać zagadki o sztuce, czyli zrobimy sobie takie „artystyczne podchody”. Jeśli ktoś będzie miał problem ze zwiedzaniem galerii, proszę przesłać mi wiadomość na gmailu (joanna.kukla@zsppiasek.pl). Postaramy się temu zaradzić. Pozdrawiam. Udanej „wycieczki”!(jak zwykle macie tydzień na realizację tego zadania).

MATEMATYKA

Dziękuję za spotkanie. Wysyłam prezentację. Do zobaczenia we wtorek o 13.00. Miłego Weekendu.

JĘZYK POLSKI

Temat: Pisownia wyrazów z „rz”, „ż”, „ch” i „h”.

Przyjrzyj się ramkom ze str. 221 i 222 w podręczniku. Jeżeli nie znasz lub nie pamiętasz jakichś zasad oraz wyjątków – wpisz je do zeszytu. Wykonaj zad.4 a)b)c). W razie wątpliwości skorzystaj ze słownika Smile

Do zobaczenia o 14:00 Smile

MATEMATYKA

Witam. Spotykamy się dzisiaj o 12.00. Zarezerwujcie sobie około 45 minut. Do zobaczenia.

CZWARTEK 26.03.2020 r.

ZAJĘCIA KREATYWNE

Odejdź od komputera.  Zapraszam do zabawy w tajemny szyfrSmile
Skorzystajcie ze wskazówek SmileSmile

RELIGIA

Szczęść Boże

Każdą  katechezę zaczynamy od modlitwy, proszę was również módlcie się w domu, ofiarujcie jedną dziesiątkę różańca w intencji zatrzymania koronawirusa.

Temat Katechezy: Jonasz – zazdrosny prorok.

Jonasz odkrył w sercu zazdrość , był smutny z powodu nawrócenia ludzi z Niniwy, wcześniej czuł radość, że przytrafi im się coś złego. Zazdrość jest przejawem egoizmu. Tak bardzo kochamy siebie, że nie chcemy, by inni ludzie byli szczęśliwi, by im się powodziło.

Zastanów się w jaki sposób Bóg pomaga człowiekowi w przezwyciężeniu tego grzechu?

Napisz co to miłosierdzie Boże? – katechizm str.63

Przeczytaj historię Jonasza str.62, lub obejrzyj film

ŚRODA 25.03.2020 r.

JĘZYK POLSKI

Temat: Kto? Co? Gdzie? Kiedy? Piszemy ogłoszenie.

Na podstawie informacji z podręcznika (str.360) stwórzcie notatkę na temat ogłoszenia. Przeanalizujcie szarą ramkę ze str. 361.

Z ćwiczenia 2 na stronie 361 wybierzcie  dwie dowolne sytuacje i napiszcie ogłoszenia. Wykonajcie również ćw. 3 b).

Rozwiązania wyślijcie na mojego maila.

Zapraszam Was również na spotkanie on-line. Jutro o godz. 14:00

KÓŁKO INFORMATYCZNE

Wszystkich z kółka zapraszam do wypełnienia tabeli grup, żebym mogła odpowiednim grupom wysłać kody do logowania w konkursie i sposoby wejścia w konkurs.
LINK DO TABELI
Proszę zróbcie to jak najszybciej. Potem otworzę połączenie zdalne, żebyście mogli mi zadawać pytania.

INFORMATYKA

Drodzy Uczniowie, zalogujcie się na stronę scratch.mit.edu, a następnie napisz program rysujący kwiat. W kółeczku Moje bloki stwórz kafelek definiuj. Postaraj się jak najwięcej pozmieniać, nie tylko kolor pisaka. Pamiętaj jak nie masz pisaka to możesz go dodać w lewym dolnym rogu.

Scratch2

JĘZYK POLSKI

Temat: Jak zbudować Kupścia? Instrukcja.

Podręcznik str. 244. Przeczytajcie tekst, a następnie wykonajcie
ćw. 1 . Na podstawie prezentacji stwórzcie notatkę na temat
instrukcji i wykonajcie ćw. 6. (Ćwiczenia proszę zapisać do zeszytu). Instrukcje wyślijcie mi na maila (macie czas do piątku).

PowodzeniaSmile

 

Wychowanie fizyczne.

Zachęcam dziennie do kilku ćwiczeń.                                                                            % min biegu w miejscu , 5 min podskoki skakanka lub wskoki na stopień obunóż i jednonóż ze zmianą nogi , 2 serie brzuszków po 15 powtórzeń , kilka ćwiczeń rozciągających z rozgrzewki,skłony w tył z leżenia przodem , deska około 1 min. Zachęcam do dziennej porcji ćwiczeń . Pozdrawiam.

MATEMATYKA

Strasznie mi smutno, że nie możemy się zobaczyć. Spróbujemy jutro w późniejszych godzinach. Tak jak Wam napisałam w mailu przesyłam prezentację i zadania do lekcji. Jeśli ktoś będzie miał problem to piszcie na mailu. Jutro postaram się z wami połączyć. Pozdrawiam

KÓŁKO INFORMATYCZNE

Poszukajcie e-maila z zaproszeniem do logowania na platformę elerningową, które dostaliście w październiku, spróbujcie się zalogować na nią.

Czekam na was dzisiaj o 16.00 na e-mailu szkolnym gdzie będzie wiadomość jak się ze mną połączyć tak, żebyśmy się widzieli wszyscy. Wystarczy do tego komórka i apka ze Sklepu Play gdyby były problemy z komputerem.

Jest to bardzo ważne bo konkurs trwa tylko do piątku i musimy wysłać choć jedno zadanie a myślę, że stać was na więcej Smile

HISTORIA

WTOREK 24.03.2020 r.

JĘZYK ANGIELSKI

Temat dzisiejszej lekcji: My town.

Podręcznik str. 73 ćw.2 Przeczytajcie zdania a-j i zapiszcie nazwy sklepów 1-10( mapa miasta na str.72 ) odpowiedzi zapiszcie w zeszycie.

Przykład: 1) newsagent’s

Przypominam znaczenie słów : in front of – przedmiotowy, behind – za, between – pomiędzy

Wykonajcie również w zeszycie ćwiczeń ćwiczenie 1 str.52

Dla chętnych TEST

JĘZYK POLSKI

Przypomnijcie sobie jak się pisze list prywatny.  Zapiszcie w zeszycie temat- List prywatny i oficjalny- porównanie. Pod tematem
narysujcie schemat listu prywatnego z zaznaczeniem wszystkich elementów (tak jak robiliśmy przy liście oficjalnym).
Pod schematem wypiszcie- według wzoru :

listy

RELIGIA

Szczęść Boże,

Przeżywamy Wielki Post, wyjątkowy w tym roku. Zachęcam do modlitwy w intencji zatrzymania koronawirusa, tych , którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, w intencji lekarzy, pielęgniarek, tych , którzy zmarli , ofiarujmy w tej intencji dziesiątkę różańca. Pamiętajmy o wielkopostnych postanowieniach.

Wracając do katechezy o Eliaszu, który wzywał do nawrócenia i przypominał o wierności Bożemu prawu, zastanów się

– czy nie wstydzisz się uczynić znaku krzyża w obecności innych osób?

– jak się zachowujesz, gdy ktoś wyśmiewa się z krzyża?

Napisz trzy zdania, w jaki sposób możesz stawać w obronie  wiary w swoim środowisku?

MATEMATYKA

Dziękuję wszystkim za obecność. Obejrzyjcie  jeszcze raz lekcję i spróbujcie rozwiązać zadania.

Moi drodzy zapraszam Was na dzisiaj na godzinę 11.00 na spotkanie na żywo.  Wszystko odbędzie się tak jak wczoraj. Zapraszam. Big Smile

EDUKACJA REGIONALNA

Obejrzycie w wolnej chwili w ramach pszczyńskich zabudowań film

BIOLOGIA

Witam Was moi mili w dniu dzisiejszym. Przebrnęliśmy przez kolejny dział. Przeczytajcie proszę klasyfikację organizmów- str.61. Wypiszcie w zeszycie 5 królestw organizmów oraz ich przedstawicieli np: zwierzęta (wielokomórkowce, cudzożywne)- wiewiórka…Na spotkaniu online podam Was dalsze wytyczne. Pozdrawiam. Miłego dnia.

GEOGRAFIA

Bardzo proszę o powtórzenie wiadomości z działu 3 poprzez wykonanie Sprawdź się! (podręcznik str. 99 – 100). Odpowiedzi proszę przesłać do czwartku na mojego maila (katarzyna.bilek@zsppiasek.pl). Wykonaj również Sprawdź, czy potrafisz w ćwiczeniach (str. 59 – 60).

Bardzo proszę na przyszły wtorek (31.03.2020r.) przygotuj się do lekcji. Dokładnie zapoznaj się z elementami klimatogramu (str. 103) oraz z Nic trudnego! (str. 104 – Jak czytać klimatogram?; str. 105 – Jak obliczyć średnią roczną temperaturę powietrza i roczną sumę opadów?).

Liczę na Wasza współpracę i pozdrawiam serdecznie!

PONIEDZIAŁEK 23.03.2020 r.

MATEMATYKA

Obiecana prezentacja.

JĘZYK POLSKI

Dzisiaj poćwiczycie czytanie ze zrozumieniem. Wpiszcie do zeszytu temat:  Józef Ratajczak „Parasol”- czytanie ze zrozumieniem.
Przeczytajcie wiersz z podręcznika- str. 89 i wykonajcie zadania
1-7. (do zeszytu).  Odpowiedzi wyślijcie mi na maila.
(basia.szendzielorz@zsppiasek.pl)

TECHNIKA

Zapisz w zeszycie temat: Utrwalamy wiadomości.

Rozwiąż krzyżówkę, hasło zapisz pod tematem.

MATEMATYKA

Moi drodzy, dzisiaj spróbujemy połączyć się na żywo. Spotykamy się o 12.00. Każdy z Was otrzyma ode mnie na Wasz adres mailowy link do spotkania. Wystarczy przed 12  w niego kliknąć i połączymy się. Jeśli ktoś musi pracować na komórce to powinien ściągnąć sobie aplikację meet.

Na nasze spotkanie przygotujcie kawałek kolorowego papieru, nożyczki oraz klej. Przydadzą się również zeszyt do matematyki oraz ćwiczenia. Już nie mogę się doczekać spotkania z Wami. Pozdrawiam. Grin

PIĄTEK 20.03.2020 r.

INFORMATYKA

Dzisiaj proszę Was o zalogowanie się do Waszych szkolnych kont pocztowych.  Jeśli komuś się to nie uda to wyślijcie proszę mi informację o tym na dziennik elektroniczny ze swojego lub Rodziców konta. Od poniedziałku możliwość zalogowania się będzie przydatna bardziej niż dotychczas!

Ci którym udało się zalogować, korzystając z komputera mogą spróbować zrobić to na telefonie poprzez dodanie swojego adresu email.

PLASTYKA

Witam, drodzy uczniowie. Z okazji dzisiejszych kalendarzowych „obchodów”, czyli Międzynarodowego Dnia Szczęścia i astronomicznie Pierwszego Dnia Wiosny, proponuję wam wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką, w formacie A-4, na wybrany temat – „Wiosna” lub „Szczęście”. Jeden wymóg z mojej strony – proszę do stworzenia tej pracy użyć tylko WĄSKIEJ GAMY BARW CZYSTYCH. Choć nie wydaje mi się, by była ona tak naprawdę „wąska”. Istnieją przecież ODCIENIE!

Podczas pracy warto posłuchać muzyki, którą kompozytorzy tworzyli pod wpływem wiosny i uczucia szczęścia. Proponuję „Wiosnę” Vivaldiego, „Odgłosy wiosny” Straussa, lub śpiew… ptaków wiosną. Najlepszy efekt, gdy nałożymy śpiew ptaków na muzykę Staussa!  Spróbujcie!

Prace proszę gromadzić w teczce, przyniesiecie je do szkoły, kiedy będziemy znowu mogli się spotykać. A dla tych, którzy zapomnieli, co znaczy pojęcie BARWY CZYSTE, podpowiedź filmikiem Smile

Wszystkim życzę dużo szczęścia, tak bardzo dziś potrzebnego na świecie. Do usłyszenia za tydzień.

LEKCJA WYCHOWAWCZA

Moi drodzy uczniowie, kończy się dla was bardzo trudny tydzień. Mieliście wiele quizów do rozwiązania, zadań do odrobienia, filmików do obejrzenia. Proponuję dzisiaj trochę zabawy. Zaproś do niej Twoich domowników. Zakręć

Może w przyszłym tygodniu zmodyfikujemy koło. Czekam na Wasze propozycje.

W przyszłym tygodniu spróbujemy się zobaczyć. Nie żartuję. W poniedziałek na Wasze maile wyślę link do spotkania. Jeśli ktoś nie pamięta hasła do szkolnego maila może napisać na dzienniku to dostanie nowe.  A na koniec coś optymistycznego Kartka.

Miłego weekendu. Cat

MATEMATYKA

Witam wszystkich. W środę  rozwiązywaliśmy zadania dotyczące trójkątów dzisiaj poćwiczymy  czworokąty przypominajkę. Mam nadzieję, że wszystko zadziała tak jak trzeba.  Island Pozdrawiam

JĘZYK POLSKI

W środę powtarzaliście nieodmienne części mowy.
Dzisiaj przygotowałam dla was quiz, dotyczący wszystkich części mowy, które poznaliśmy do tej pory.
Wejdźcie na  joinmyquiz.com i wprowadź  kod: 603410

Prośba- jako nick w quizie wpisujcie swoje imiona i (jeżeli jest więcej osób o takim samym imieniu) pierwszą literę nazwiska.

Powtórzcie również pojęcia, które poznaliście w klasie V. Po
przejrzeniu wszystkich fiszek, kliknijcie w polecenie Ucz się i sprawdźcie ile zapamiętaliście.  Zachęcam również do rozwiązania testu i utrwalenia wiedzy. Pojęcia

Dobrej zabawy! Pozdrawiam Smile

 

JĘZYK ANGIELSKI

Utrwaliliście nazwy sklepów? Jeśli tak zapraszam do rozwiązania krótkiego TESTU. Odpowiedzi zapiszcie w zeszycie. Możecie je również wysłać na mój adres mailowySmile

CZWARTEK 19.03.2020

Historia

 

 Wychowanie fizyczne

Proszę zapoznać się z materiałem dotyczącym gry w badmintona .

Podstawy poznaliśmy na lekcji a tutaj kilka informacji na temat techniki elementów gry.

Wprowadzenie do gry w badmintona

https://www.szkolazklasa.org.pl/wp-content/uploads/2017/02/wprowadzenie-do-gry-w-badmintona-cwiczenia-z-balonami-i-lotkami.pdf

JĘZYK POLSKI

Dzisiaj mam dla was filmik o… no właśnie, o czym? Obejrzyjcie
„O co kaman?”,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a następnie odpowiedzcie na pytania (do zeszytu):

– Kto prowadzi ten krótki wykład i kim jest ta osoba
(czym się zajmuje)?
– O czym jest filmik?
– Czy ci się podobało (uzasadnij) i jakie jest twoje zdanie na
poruszony temat?

Odpowiedź powinna mieć nie mniej niż pięć zdań.
Powodzenia! Smile

ŚRODA 18.03.2020

MATEMATYKA

Witam wszystkich. Przygotowałam dla Was dziś prezentację przypominajkę. Mam nadzieję, że wszystko zadziała tak jak trzeba. Pozdrawiam Smile

JĘZYK ANGIELSKI

Zapisz w zeszycie Topic: Shops. Przepisz do zeszytu słówka z podręcznika str. 82 (shops). Poćwicz TUTAJ

JĘZYK POLSKI 

Witajcie! Dzisiaj utrwalamy wiadomości o nieodmiennych częściach mowy. W tym celu obejrzyjcie filmik nieodmienne części mowy.

Przypominam również o czytaniu lektury. Jeżeli ktoś z was ma
problem z dostępem do książki, to możecie przeczytać tutaj.

Pamiętajcie o wpisach w waszych dziennikach! Smile

 

WTOREK 17.03.2020

INFORMATYKA

Przypomnij sobie podstawy tworzenia prezentacji w programie Power Point oglądając poniższy film.

Jeśli nie masz Pakietu Ms Office możesz zainstalować pakiet Libre Office, a w nim program Impress, albo skorzystaj z programu Prezentacja z chmury Google ze swojego szkolnego konta pocztowego. Znajdziesz go po zalogowaniu w Aplikacjach, czyli takich 9 kropkach w prawym górnym rogu ekranu.

Zacznij robić prezentacje o tym co samodzielnie zrobiłeś z informatyki.

MATEMATYKA

Dzisiaj poćwiczymy własności trójkątów i czworokątów ćwiczenie.

Jeśli już wszystko umiesz, to nie siedź przed komputerem tylko weź kartkę w kratkę i narysuj na niej trapez, trapez prostokątny, trapez równoramienny, równoległobok, romb, deltoid  po kratkach. Jeśli nie pamiętasz jak to zrobić obejrzyj film. Efektem swojej pracy możesz się podzielić wysyłając mi zdjęcie na adres krystyna.kepke@zsppiasek.pl Powodzenia

JĘZYK ANGIELSKI

Utrwal nazwy miejsc w szkole oraz nazwy przedmiotów szkolnychSmile

Brainy 5 Unit 5 Places in a school, school subjects

BIOLOGIA

Powtórz wirusy i bakterie. Obejrzyj film

GEOGRAFIA

Proszę ćwiczyć na stronie https://online.seterra.com/pl rozkład kontynentów i oceanów. Jeżeli już potrafisz poćwicz inne zadania.

Obejrzyj filmik https://www.youtube.com/watch?v=KZ25Q8bnggw

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W wolnym czasie zachęcam również do zobaczenia filmów z cyklu Byli Sobie Podróżnicy (jest ich dużo więcej, zachęcam):

https://www.cda.pl/video/276148284

https://www.cda.pl/video/2751999ed

https://www.cda.pl/video/2754477cc

PONIEDZIAŁEK 16.03.2020

BIOLOGIA
Zadania na ten tydzień:
Powtórz:
Podsumowanie- podr. str.45- 47
Uzupełnij test: „Wiesz czy nie wiesz”- podr.str. 48
PowodzeniaSmile
MATEMATYKA

Powtórki z górki

Na początek powtórka z czworokątów. Przygotowałam dla was fiszki. Możecie przypomnieć sobie wszystkie czworokąty, które do tej pory poznaliście. Możecie również sprawdzić czy umiecie już dobrze rozpoznawać czworokąty. Kliknij tu Czworokąty.

Jak już poćwiczycie to obejrzyjcie film, który pozwoli Wam usystematyzować wiedzę o czworokątach. Film

Czas izolacji to dobry czas, aby poćwiczyć tabliczkę mnożenia. Przesyłam kilka linków do programów, które Was w tym wspomogą:

Matematyczne Zoo

Szalone liczby

JĘZYK POLSKI

    Stwórz swój dziennik

 • Prowadź dziennik (od 16.03.20r. do 25.03.20r.).
 • Każdy wpis powinien składać się z co najmniej pięciu zdań i znajdować się na osobnej kartce.
 • Zadbaj o staranne wykonanie- pisz odręcznie.
 • Pamiętaj o  poprawności ortograficznej.
 • Forma graficzna dowolna. (nie w zeszycie przedmiotowym).
TECHNIKA

Temat do zeszytu: Utrwalamy symbole na metkach odzieżowych.

ćwiczenie

Przerysujcie do zeszytu po trzy wybrane symbole, wraz z opisem, dotyczące prania, suszenia i prasowania, czyszczenia chemicznego oraz wybielania. Po trzy z każdego rodzaju.  Podpowiedź znajdziecie tutaj.

MUZYKA

Przypomnijcie sobie, czego już dowiedzieliśmy się o instrumentach strunowych z podręcznika i lekcji. Teraz zapoznajcie się z kilkoma mniej znanymi instrumentami z tej grupy, dowiedzcie się, na czym polega praca lutnika (lub inny przykład), a na koniec obejrzyjcie fragmenty koncertów młodych wykonawców, próbując nazwać poznane już instrumenty. Miłego słuchania!

Koncert 1          Koncert 2

Za tydzień sprawdzimy swoje wiadomości rozwiązując krzyżówkę i zagadki!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Szkoła z klasą!