klasa 5b

PONIEDZIAŁEK 29.06.2020 r.

SPOTKANIE Z WYCHOWAWCĄ

Rozdanie Świadectw w sali nr 6 w godzinach 8-10

PIĄTEK 26.06.2020 r.

SPOTKANIE Z WYCHOWAWCĄ

9.00 – klasowe zakończenie roku szkolnego 2019/2020

na Hangouts.

Proszę zarezerwować sobie więcej czasu…

CZWARTEK 25.06.2020 r.

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !!  Dzisiaj ostatnia lekcja, ostatni wpis z WF. Powoli zbliżamy się do wakacji. Zasłużonego czasu wypoczynku, wyjazdów, wielu atrakcji.  Pamiętajcie w każdym momencie wakacyjnego czasu o zasadach bezpieczeństwa swojego i wszystkich osób w Waszym otoczeniu. Korzystajcie w bezpieczny sposób z kąpielisk i basenów. A w czasie wakacyjnych wypadów życzę wielu atrakcji i samych miłych wspomnień. Serdecznie pozdrawiam !!!!!! :-)) :sun:

MATEMATYKA

Zapraszam na ostatnią lekcję on-line o godz. 9.00 Do zobaczenia!

ŚRODA 24.06.2020 r.

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !! W dniu dzisiejszym polecam ciekawy filmik – Szybki trening na plaży – zestaw dla przyjemności. Mamy parę dni do wakacji, więc tym bardziej ćwiczenia w takiej nadmorskiej scenerii powinny zachęcić do ruchu na świeżym powietrzu.  Na razie przećwiczcie na własnym podwórku, a w czasie wakacyjnych wyjazdów na jakiejś urokliwej plaży. Pozdrawiam !! :sun:

PLASTYKA

Drodzy uczniowie klasy piątej, a raczej prawie już szóstoklasiści! W ostatnim moim wpisie w tym roku szkolnym zachęcam was do korzystania z możliwości podziwiania piękna sztuki wokół nas – w naszym kraju, a może też za granicą. Być może nie uda się nam w czasie tych wakacji wyjechać tam, gdzie byśmy chcieli, ale nawet będąc w domu, możemy odwiedzić ciekawe miejsca w Pszczynie          i okolicach. Mamy w niedalekiej od nas odległości zabytkowe kościółki, pałace, miasteczka warte obejrzenia. Życzę wam wielu wrażeń, poopowiadacie mi po wakacjach, co udało się wam zobaczyć. A na dobry początek zwiedzania obejrzyjcie krótki filmik, który zaprowadzi nas do początków naszego państwa. Zwiedzicie Katedrę Gnieźnieńską, na razie wirtualnie, a potem…. kto wie? Może uda się wam tam wpaść latem na prawdziwe zwiedzanie, mimo ograniczeń? A tu drugi filmik – Drzwi Gnieźnieńskie w animacji o św. Wojciechu. Podziwiajcie….

Pozdrawiam, do zobaczenia we wrześniu :) J. Kukla

RELIGIA

Szczęść Boże, kochani. To już przedostatnia zdalna katecheza. Temat: : Święty Brat Albert – być jak bochen chleba.

Pomódlcie się dzisiaj za wszystkich ludzi biednych, bezdomnych, odrzuconych, upokarzanych. Przeczytaj  katechezę str.116- 117. Zastanów się w czym powinieneś pomóc innym?, czym możesz podzielić się z potrzebującymi?, dla kogo możesz być dobry jak chleb?

Zobacz krótki filmik o Bracie Albercie

JĘZYK POLSKI

Lekcja dostępna na classroom.

HISTORIA

Zapraszam na zajęcia on-line godz.9.00.

WTOREK 23.06.2020 r.

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !!  Polecam dzisiaj ciekawe zajęcia z nietypowym przyborem – Lekcja WF w domu. Spróbujcie dołączyć do zajęć. Tym razem na luzie i na wesoło. Pozdrawiam !!! :-))

INFORMATYKA

Spotykamy się na Meet o 12:30

GEOGRAFIA

22 czerwca obchodzimy kalendarzowy 1 Dzień Lata, natomiast astronomiczne lato przyszło już do nas w sobotę 20 czerwca o godzinie 23:44. Astronomiczny 1 Dzień Lata jest wtedy, kiedy mamy najdłuższy dzień w roku i tym samym najkrótszą noc.

Zapraszam na filmik przyrodniczy na koniec roku szkolnego

MATEMATYKA

Zapraszam na lekcję on – line o godz. 9.00. Do zobaczenia.

JĘZYK POLSKI

Zapraszam na lekcje on-line godz.10.00-10.30.

PONIEDZIAŁEK 22.06.2020 r.

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Temat dzisiejszej lekcji – Trening badmintona w domu. W pokazanym filmiku zobaczycie kilka ciekawych wskazówek – na prawdę warto zobaczyć. Tym bardziej, że zbliżają się wakacje, a badminton jest  często z nimi kojarzony. Pozdrawiam !!! :-))

BIOLOGIA

Witam serdecznie. Zapraszam na Classroom. Miłego dnia:)

EDUKACJA REGIONALNA

Lekcja dostępna na Classroomie. Miłego dnia:)

HISTORIA

Lekcja dostępna na classroom. W środę spotykamy się on-line godz.9.00.

JĘZYK POLSKI

Lekcja dostępna na classroom. Spotykamy się we wtorek na lekcji on-line.

MATEMATYKA

Temat dzisiejszej lekcji: Przykłady graniastosłupów prostych
Dzisiejsza lekcja dostępna jest na classroomie. Pozdrawiam :-)
Spotykamy się we wtorek na lekcji online o godz. 9.00.

TECHNIKA

Utrwalamy wiadomości. Wykonaj: ćwiczenie 1ćwiczenie 2ćwiczenie 3.

PIĄTEK 19.06.2020 r.

RELIGIA
 • Dzisiaj 19 czerwca, Kościół przeżywa Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, będącą równocześnie Światowym Dniem Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.
 • download
 • Jest to patronalne święto naszej parafii. Zapraszam wszystkich uczniów na Msze św. o godz. 7.00 lub 17.00. Po Mszach świętych odbędzie się nabożeństwo do NSPJ.
 • Uroczystość odpustową ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa będziemy obchodzili w niedzielę. Myślę, że każdy z nas będzie uczestniczył w niedzielnej Eucharystii. Ważne jest, abyśmy w tym dniu byli w stanie łaski uświęcającej, możemy uzyskać odpust zupełny, który możemy ofiarować za siebie lub  kogoś zmarłego z naszej rodziny.
 • Życzę radosnego przeżycia uroczystości odpustowej. Odpowiadajmy na Miłość Jezusa naszą miłością do Boga i bliźniego w naszej codzienności.
SPOTKANIE Z WYCHOWAWCA

Spotykamy się na Hagouts o 10:30

MATEMATYKA

Witam. Dzisiejsza lekcja jest dostępna na classroomie.
Pozdrawiam. :-)

PONIEDZIAŁEK 15.06.2020r.

MUZYKA

Kochani! To już prawie ostatnie lekcje w tym roku szkolnym. W tym tygodniu będziecie mieli trochę więcej wolnego ( ósme klasy piszą egzamin ;) ), więc proszę was o zapoznanie się z piosenką ze strony 124, oraz zaznajomienie się z informacjami o różnych rodzajach chórów, i repertuarem dla nich przeznaczonym (strony 126 – 129). Jak zawsze, wiadomości jest garstka, więcej jest do pooglądania. A poniżej dołączam coś do posłuchania. Informuję też, że przykłady muzyki do słuchania, podane w podręczniku, można samodzielnie odszukać w Internecie. Do czego zachęcam niezmiennie :). A piosenka „Chodź, pomaluj mój świat” była śpiewana przez zespół o nazwie „Dwa plus jeden”. Zapytajcie o nią rodziców, na pewno ją pamiętają. Pozdrawiam, do usłyszenia na ostatniej lekcji za tydzień.

Piosenka   Karaoke do piosenki   Chór Alla Polacca   Chór bez batuty   Mała Armia Janosika

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !!    W piątek – 12 czerwca upłynął czas naszych pierwszych podsumowań  Waszej pracy w bieżącym roku szkolnym. Wyniki tych podsumowań to oczywiście wystawienie proponowanych ocen z każdego przedmiotu, w tym z wychowania fizycznego. Rok dość specyficzny i wyjątkowy  – tym bardziej jeżeli chodzi o realizację treści programowych  WF.  Niemożliwość przeprowadzania sprawdzianów sprawnościowych, zadań kontrolnych sprawiła, że Wasze oceny oraz uzyskane średnie nieco odbiegają od tych, które na prawdę moglibyście uzyskać w warunkach szkolnych.  Ale wszystko przed Wami!    Po wakacjach nowy rok szkolny i nowe możliwości. Pozdrawiam ! :-))

INFORMATYKA
Spotykamy się na Meet o 11:30. Będę korzystał z telefonu komórkowego, proponuje postąpić podobnie.

MATEMATYKA

Przypominam! Dzisiaj piszecie sprawdzian: Pola czworokątów
Sprawdzian czeka na Eduelo. Powodzenia!

TECHNIKA

Utrwalamy wiadomości o zdrowym żywieniu. Wykonajcie następujące zadania klikając tu:

ćwiczenie 1ćwiczenie 2ćwiczenie 3.

JĘZYK POLSKI

Zapraszam na Meet godz. 9.00-9.30. Mam nadzieję, że obejrzeliście film „Chłopcy z Placu Broni”. Omawiamy lekturę.

PIĄTEK 12.06.2020 r.

JĘZYK POLSKI

Lekcja dostępna na classroom. Pozdrawiam.

MATEMATYKA

Przypominam o sprawdzianie w poniedziałek.
Utrwal  zagadnienia dotyczące pól czworokątów
poprzez gry.
gra I
gra II
gra III
gra IV
Miłego weekendu. Pozdrawiam! :-))

RELIGIA

Temat: Bł. Teresa z Kalkuty – służyć Jezusowi przebranemu za żebraka.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Dzisiaj, chcę Wam przybliżyć postać wielkiej świętej naszych czasów. W podręczniku wprawdzie mam napisane Błogosławiona, ale prawidłowo powinno być Święta Teresa z Kalkuty, gdyż została kanonizowana, czyli ogłoszona świętą w 2016 roku, przez papieża Franciszka.

„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, „Miłujcie się wzajemnie jak ja Was umiłowałem”,„Miłujcie nieprzyjaciół Waszych, módlcie się za tych, którzy Was prześladują”

Zapamiętajmy te słowa Jezusa, bo to najprostsza droga do świętości. Święta Teresa z Kalkuty wypełniła w swoim życiu wezwanie Jezusa do miłosierdzia wobec bliźnich, zwłaszcza tych najsłabszych, chorych, głodnych, porzuconych, którzy nie mieli się nawet czym odwdzięczyć, jedynie zwykłym dziękuję, zwykłym uśmiechem.

Przeczytajcie wiadomości pod tematem 51 na str. 114-115. Przepiszcie notatkę „Zapamiętaj”

Obejrzyjcie filmik o św. Teresie z Kalkuty.

Przypominam o zaległych zadaniach

ŚRODA 10.06.2020 r.

JĘZYK  ANGIELSKI

Dziś powtórzenie materiału: Simple Past irregular verbs. Proszę sobie przyswoić drugą formę czasowników – tabelka : Irregular verbs str.96 – Książka ucznia. Przejrzyj także tabelki ze str.97- Książka ucznia, przypomnij sobie jak tworzymy pytania i przeczenia w czasie Simple Past z czasownikami nieregularnymi. W Zeszycie ćwiczeń na str69 macie ćwiczenia powtórzeniowe. Proponuję dodatkowe ćwiczenie ; krzyżówka past irregular verbs  autor- Jola Świerzy

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !! Dzisiejsza propozycja również dotyczy tenisa stołowego. Tym razem –  Tenis stołowy w domu.  Zobaczcie co proponuję tym razem prowadzący zajęcia. :search:  :search:  :-))

Powoli zbliżamy się do klasyfikacji końcoworocznej. Również z wychowania fizycznego czynimy podsumowania naszej nauki. Dlatego teraz otrzymaliście 2 dodatkowe oceny (postawa ucznia, aktywność, zaangażowanie na zajęciach). W następnej kolejności otrzymacie oceny proponowane – do 12 czerwca. Pozdrawiam !! :-))

RELIGIA

Temat katechezy : Jezus na pustyni – idź precz szatanie. autorstwa Barbara Pyclik

MUZYKA

Witam! Proszę się zapoznać z tematem 28 z podręcznika (str. 144 – 147). Poznajemy w nim styl muzyki, jakim jest rock and roll. Znajdziecie tam kilka ciekawostek o tej muzyce, i w ogóle o miejscu muzyki w naszym życiu. Poznacie też podstawowy krok rock and rolla. I przede wszystkim piosenka ze strony 144. Spróbujcie pośpiewać z nagraniem. I proszę mi napisać, ile razy w piosence pojawia się dźwięk f1, czyli Fa, a ile razy c2, czyli górne Do. I ile jest w piosence półnut? Acha, proszę pamiętać, że dwa dźwięki tej samej wysokości, połączone łukiem, traktujemy jako jeden dłuższy dźwięk. Pozdrawiam, JK.

KÓŁKO INFORMATYCZNE

Zapraszam na meet o 12:40 :)

WTOREK 09.06.20202 r.

 

SPOTKANIE Z WYCHOWAWCĄ

Spotykamy się na Hangoutso 12:00

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Dzień dobry !! Kolejna lekcja tenisa przed Wami.  Proponuję bardzo ciekawy filmik szkoleniowy – Co jest najważniejsze w tenisie stołowym.  Kilka następnych wskazówek wykorzystamy z pewnością, gdy tylko będzie możliwość przeprowadzenia normalnych lekcji.  Kto jest szczęśliwym posiadaczem stołu tenisowego powinien to wszystko przećwiczyć  w dowolnym, możliwym czasie. Powodzenia !!! :-))

EDUKACJA REGIONALNA

Witajcie. Zapraszam na Classroom. Temat dzisiejszej lekcji: Rośliny lecznicze z naszej okolicy.  Miłego dnia:)

MATEMATYKA

Temat lekcji: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości z działu : Pola wielokątów. Szczegóły na Classroomie. Spotykamy się na lekcji online w środę o godz. 11.00 Pozdrawiam!

GEOGRAFIA

Ostatnie zadanie dla Was. Proszę rozwiązać krzyżówkę – Krajobrazy świata (zeszyt ćwiczeń str. 96). Wyślij zdjęcie swojej pracy!

JĘZYK POLSKI

Spotkanie na meet godz.9.00-9.30  

PONIEDZIAŁEK  08.06.2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !! Dzisiaj  wracamy do zagadnień  związanych z tenisem stołowym. Zobaczcie i posłuchajcie jeszcze raz – Podstawowe informacje o tenisie stołowym. Wiedzy nigdy za wiele. Prowadzący w bardzo ciekawy i przejrzysty sposób przekazuje podstawowe informacje dotyczące przepisów oraz nieco historii tego sportu. Pozdrawiam !

INFORMATYKA

Spotykamy się na Hangouts o 10:00

BIOLOGIA

Dzień dobry:) Temat dzisiejszej lekcji: Znaczenie i przegląd okrytonasiennych. Materiały dostępna na Classroomie. Pozdrawiam:)

KARTA ROWEROWA

Egzamin teoretyczny na kartę rowerową rozpoczyna się o godz. 9:00

MATEMATYKA

Materiały do dzisiejszej lekcji znajdziecie na classroomie. Pozdrawiam serdecznie.

TECHNIKA

 

Jak przygotować zdrowy posiłek? autorstwa Karina Głowacka-Bieszczad

PIĄTEK 05.06.2020 r.

 

PLASTYKA

Witam! W tygodniu z Dniem Dziecka proszę o wykonanie pracy plastycznej zatytułowanej „Dziecięcy świat”, dowolną techniką, na kartce formatu A4. Dołączcie tę pracę do waszego albumu, życzę ciekawych pomysłów. Pozdrawiam, do następnej lekcji Smile ! JK

RELIGIA

Szczęść Boże Kochani, witam was serdecznie Zaczynamy od modlitwy do Ducha Świętego, przypominam, że dziś pierwszy piątek miesiąca, można już skorzystać z sakramentu pokuty i na Mszy Świętej przyjąć Pana Jezusa do swego serca. Temat katechezy : Marta i Maria – dwie dobre cząstki. Przeczytaj katechezę 43 str. 98-99 Zastanów się: – Jak planujesz swój czas? – Ile w twoim rozkładzie dnia jest miejsca na spotkanie z Panem Bogiem? – Jak wypełniasz swoje obowiązki? – Czy chętnie pomagasz, gdy ktoś o to poprosi? – Jak często przedstawiasz Panu Bogu troski swoje i innych? Zapisz do zeszytu: Historia Marty i Marii ukazuje dwie postawy chrześcijanina: słuchanie Pana i służbę. Dla Jezusa obie są ważne i dopełniają się. Jednak wszelka służba i działanie powinny wypływać ze słuchania Boga, z osobistej modlitwy Przypominam o zaległych zadaniach,( ostatnie z 29 maja- katecheza Jair i po co płakać? ) proszę je wysłać.  12 czerwca muszą być wpisane oceny proponowane. Z Panem Bogiem , pozdrawiam

MATEMATYKA

Witam! Temat dzisiejszej lekcji: Pola wielokątów – podsumowanie Lekcja dostępna na Classroomie. Miłego weekendu!Pozdrawiam :-)

EDUKACJA REGIONALNA

Witajcie kochani. Temat dzisiejszej lekcji: Śląskie tradycje i święta okresu wiosenno- letniego. Lekcja dostępna na Classroomie. Miłego dnia:)

JĘZYK ANGIELSKI

Zapraszam Was na lekcję on line na godz  9 : 00. Do zobaczenia

CZWARTEK 04.06.2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !! Dzisiejsza propozycja  w ramach realizacji lekcji WF to  –  ZASADY I PRZEPISY GRY W TENISA STOŁOWEGO. Mam nadzieję, że temat Was zainteresuje.  Niektórzy doskonale sobie radzą z tą dyscypliną, a przecież są i tacy, którzy brali udział w szkolnych zawodach tenisa. Więc dzisiaj  czas na przypomnienie podstawowych zasad i przepisów gry.  Te osoby, które  posiadają stół do tenisa zachęcam do praktycznego  potraktowania tej lekcji. Pozdrawiam !!!!  :-))

KÓŁKO INFORMATYCZNE

Zapraszam was na Meet o 12:40 :)

MATEMATYKA

Zapraszam na lekcję online o 9.00. Do zobaczenia!

ŚRODA 03.06.2020 r.

 

JĘZYK  ANGIELSKI Dziś pytania z czasownikami nieregularnymi. Zasada tworzenia pytań jest taka sama jak z czasownikami regularnymi. Pytania ogólne zaczynają się od `DID`, Pytania szczegółowe od wyrazów pytających : What, Where, Why, How , How much/many , What time , itd. + `DID` + Dopełnienie pytania. Pamiętaj, że czasownik w pytaniach i przeczeniach zawsze wraca do pierwszej formy.                   np. I won the match last Saturday -1. Did he win the match …? Yes, he did.  2. What did he win last Saturday? He won the match.                  Zrób ćwiczenia 1,2,3 str.65- Zeszyt ćwiczeń.   Zrób dodatkowe ćwiczenia :   irregular verbs,  simple past – questions                                                 autor – Jola Świerzy

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !! Powoli nasz dość specyficzny rok szkolny dobiega końca.  Więc przypominamy kryteria oceniania z poszczególnych przedmiotów. Również z wychowania fizycznego  w tym tygodniu otrzymacie dodatkowe oceny- zgodnie z naszymi przyjętymi wymaganiami  i kryteriami, które są Wam znane od kl. czwartej. Tak więc ocenie podlega:

 • postawa ucznia i systematyczny udział w zajęciach

 

 • aktywność, zaangażowanie na zajęciach

 

 

 • poziom i postęp w zakresie umiejętności ruchowych

 

 

 • działalność pozalekcyjna i pozaszkolna w zakresie WF ( udział w zajęciach SKS, udział w zawodach szkolnych oraz reprezentowanie szkoły na zawodach gminnych, powiatowych, rejonowych, wojewódzkich czy ogólnopolskich (czwartki lekkoatletyczne).         OCENA SUMUJĄCA JEST WYPADKOWĄ  POSZCZEGÓLNYCH OBSZARÓW TEMATYCZNYCH

 

 

 

RELIGIA

 

Temat Katechezy: Nikodem – nocne rozmowy autorstwa Barbara Pyclik

WTOREK 02.06.2020 r.

WYCHOWANIE FIZYCZNE Witam !! W dniu dzisiejszym wracamy do zagadnień z zakresu siatkówki.  Wprowadzenie do bardzo istotnego elementu jakim jest zagrywka tenisowa. Ten temat będzie wielokrotnie realizowany w klasie szóstej, ale już teraz proszę prześledzić poszczególne fazy wykonywania zagrywki. Pozdrawiam . :-))

MATEMATYKA

Zapraszam na lekcję online o godz. 9.00. Pozdrawiam :-)

BIOLOGIA

Witajcie kochani. Temat dzisiejszej lekcji: Rozprzestrzenianie się roślin okrytonasiennych. Lekcja dostępna na Classroomie. Miłego dnia:)

GEOGRAFIA

Zapraszam na Classroom. Przypominam o wysyłaniu zadań znajdujących się na Classroomie! Ostateczny termin – 5 czerwca.

JĘZYK POLSKI

Zapraszam na spotkanie on-lin 8.30-9.00. ZAJĘCIA ROZWIJAJĄC0 – KREATYWNE Celem dzisiejszych zajęć jest doskonalenie umiejętności ortograficznych poprzez gry interaktywne. Zapraszam.

 PONIEDZIAŁEK 01.06. 2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Dzień dobry !! Witam bardzo, bardzo serdecznie w tym wyjątkowym dla Was  DNIU DZIECKA. Z tej okazji pragnę Wam wszystkim złożyć gorące życzenia – wszystkiego co najlepsze, najpiękniejsze …  A w ramach  życzeń proponuję rozpocząć ten cudowny dzień – 1 czerwca na wesoło i na sportowo. Zobaczcie ciekawy filmik – Gimnastyka poranna (trening) – CODZIENNIE FIT. Spróbujcie dotrzymać tempa prowadzącej. Ten zestaw ćwiczeń można wykonać w dowolnej porze dnia, nie tylko jako gimnastykę poranną. Pozdrawiam !! Miłego dnia !

MUZYKA

Witam Was w tak pięknym i radosnym dla was Dniu Dziecka. Życzę spełnienia marzeń – tych szkolnych, uczniowskich, i tych rodzinnych, domowych, bardzo waszych własnych. A z tej okazji zapraszam do obejrzenia i posłuchania – muzyka „poważna niepoważnie”, czyli jaką muzykę klasyczną możemy spotkać w znanych bajkach. Tu akurat Smerfy. Serdecznie Was pozdrawiam, miłego słuchania Smile ! Filmik 1       Filmik 2

TECHNIKA

 

Dzień Dziecka autorstwa Karina Głowacka-Bieszczad

SPOTKANIE Z WYCHOWAWCĄ

Spotykamy się na Hangouts o 12:00

MATEMATYKA

Lekcja będzie dostępna na classroom. Pozdrawiam!

 

PIĄTEK 29.05.2020 r.

 

RELIGIA

 

Temat katechezy: Jair – i po co płakać? autorstwa Barbara Pyclik

PLASTYKA

Witam, moi drodzy! W tym tygodniu proszę  was o zapoznanie się z tematem ze stron 33 – 43 w podręczniku, a chodzi o temat „Kształt, forma, bryła”.  Proszę, przyjrzyjcie się reprodukcjom różnych przestrzennych dzieł sztuki,  zwróćcie uwagę na ich kształty, rozmiar, położenie w przestrzeni. Zapiszcie sobie w zeszycie (nie na ocenę) co to jest kształt, czyli forma, jakie mogą być rodzaje form, co nazywamy bryłą, jakie są dwa rodzaje brył, i czym są formy przestrzenne. Ta notatka ma wam pomóc w zapamiętaniu najważniejszych pojęć z tej lekcji. Miłego podziwiania sztuki, do usłyszenia w przyszłym tygodniu Smile

MUZYKA 

Witam! Utrwalimy sobie dziś piosenkę ze spotkania on-line, czyli „Koncert”. A potem też poznamy nową piosenkę ze strony 136 w podręczniku, bardzo na czasie, bo deszczową, ale wesołą. Tytuł tego utworu brzmi „Mokro”, a śpiewa go zespół Mikroklimat. Proszę, pośpiewajcie sobie te piosenki, spróbujcie przy tym wyklaskać rytm. Obydwie piosenki mają metrum 4/4, więc przesyłam wam też filmik do poćwiczenia rytmu w tym metrum. Życzę wesołej zabawy przy muzyce, do następnego spotkania! A jak komuś się spodobało ćwiczenie  rytmiczne, to jeszcze jedno, na dokładkę  Smile

MATEMATYKA

Dzisiaj popracujcie w ćwiczeniach wykonując zadania dotyczące pola trójkąta str.53 zad,1- 8. Miłego weekendu! Pozdrawiam! :-)

JĘZYK ANGIELSKI

Zapraszam Was na lekcję on line na godz  9 : 00. Do zobaczenia

JĘZYK POLSKI

Spotkanie on-line godz.10.00-10.30.

CZWARTEK 28.05.2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !! Po kilku lekcjach z siatkówki teraz proponuję czynnie wykorzystać to co zobaczycie. Tak więc dzisiaj wracamy do naszej ulubionej skakanki. Proponuję filmik – WF w domu – ćwiczenia na skakance. Spróbujcie przećwiczyć kilka serii skoków na zmianę z innymi zadaniami .  Wykorzystajcie ten filmik wielokrotnie do podnoszenia swojej sprawności fizycznej. Powodzenia !!!! :-))

JĘZYK POLSKI

Zapraszam na classroom

MATEMATYKA

Zapraszam na lekcję online o godz.9.00. Pozdrawiam! :-))

ŚRODA 27.05.2020 r.

WYCHOWANIE FIZYCZNE Dzień dobry !! Przed Wami kolejne zagadnienia z piłki siatkowej. Po wczorajszej lekcji WF w domu  proponuję się przenieść na salę gimnastyczną. Oczywiście nie naszą, a siatkarskich ośrodków szkoleniowych. Dzisiaj proszę proszę zaglądnąć na trening , na którym zawodnicy będą realizować temat: Nowe trendy w  nauczaniu siatkówki – wprowadzenie odbicia dolnego. Zobaczcie kilka ciekawych ćwiczeń w wykonaniu innych uczniów. :-))  Ciągle przypominam o zadaniu  z WF !!!!!!  Proszę  po raz kolejny o wysłanie swoich wyników. Chodzi przecież o Wasze oceny !!!   Witam! Dziś kontynuujemy Simple Past – czasowniki nieregularne. Na początek posłuchaj historyjki -str.90 , Książka ucznia: Przesyłam wam link do ścieżek dźwiękowych. Proszę go skopiować, żebyście mogli korzystać z niego na następnych lekcjach. Należy go otworzyć, odszukać podręcznik` Brainy5, a następnie właściwą ścieżkę. Do dzisiejszej lekcji jest to 3.10 czyli CD3, scieżka 10 .https://www.macmillan.pl/strefa-ucznia                                                   Przepisz do zeszytu słówka pod historyjką – Glossary i Useful!.               Znajdż w historyjce czasowniki regularne i wpisz ich dwie formy do zeszytu np. love – loved, like – liked, worry – worried ( martwić się )   W historyjce mamy dialogi z czasownikami nieregularnymi. Przyjrzyjcie się ich formom: win- won:  wygrywać,  run – ran: biegać, loose – lost: tracić,  go -went: chodzić, see -saw: widzieć, sit – sat; siadać, find – found: znaleźć, give- gave: dawać, do – did; robić, have – had: mieć. Oczywiście druga forma tych czasowników służy do tworzenia zdań w Simple Past. Proszę przepisać dwie formy czasowników do zeszytu. Popatrzcie na tabelkę Past Simple irregular verbs affirmative na str91- Książka ucznia. Kiedy robimy przeczenie, wówczas czasownik wraca do swojej pierwszej formy np. She won the race – She didn`t win the race. Proszę ułożyć zdania twierdzące i przeczące z czasownikami nieregularnymi , które występują w historyjce. Prześlij te zdania na mój gmail: jolanta.swierzy@zsppiasek.pl Dla chętnych dodatkowe ćwiczenie irregular verbs    autor – Jola Swierzy

RELIGIA

 

Temat katechezy : Cierpiąca kobieta – dotyk wiary. autorstwa Barbara Pyclik

HISTORIA

Zapraszam na Meet godz.11.00-11.30.

JĘZYK POLSKI

Lekcja będzie dostępna na classroom.

KÓŁKO INFORMATYCZNE

Spotykamy się na Meet o 12.30 jak było uzgodnione w zeszłym tygodniu.

WTOREK 26.05.2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !! Dzisiaj w dalszym ciągu realizujemy zagadnienia z tematyki siatkówki. Będziemy kontynuować dwa istotne elementy tej gry zespołowej; odbicie górne i dolne. Tym razem proponuję filmik – lekcja WF w domu – siatkówka, odbicie górne. Okazuje się, że w warunkach domowych też możemy doskonalić niektóre elementy siatkówki. Więc bierzemy jakąkolwiek piłkę (może być gumowa) i staramy się razem z prowadzącym aktywnie spędzić te parę minut. Powodzenia !!! :-)) MATEMATYKA Zapraszam na lekcję online o godz. 9.00. Pozdrawiam! :-))

GEOGRAFIA

Zapraszam do Classroomu. W razie problemów proszę pisać. ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCO – KREATYWNE Dzisiaj Dzień Matki. Wykonajcie prezent dla mamy według Waszego pomysłu lub skorzystajcie z propozycji podanych niżej. propozycja 1 – kliknij propozycja 2 – kliknij propozycja 3 – kliknij

PONIEDZIAŁEK 25.05.2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Dzień dobry !! Witam Was w kolejnym tygodniu nauki. W tych nietypowych dla szkoły okolicznościach dalej realizujemy nasze treści programowe z zakresu WF. Wracamy do tematów z siatkówki. Niestety w wersji teoretycznej.  Proponuję powtórkę z nauczania odbicia dolnego.  Mam nadzieję, że za niedługo będziecie mieli okazję do przećwiczenia tego elementu. Pozdrawiam !! :-))

BIOLOGIA/EDUKACJA REGIONALNA

Dzień dobry. Zapraszam na spotkanie online o godz. 9.00- 9.40. Do zobaczenia:)

INFORMATYKA i SPOTKANIE Z WYCHOWAWCA cz.1

Spotykamy sie na Hangouts o 12:00

 TECHNIKA

 

ABC zdrowego życia autorstwa Karina Głowacka-Bieszczad

MATEMATYKA

 

Lekcja autorstwa Mariola Mańka

PIĄTEK 22.05.2020 r.

 

PLASTYKA

Zapraszam na Meet plastyczny na godzinę 11.00 :)

RELIGIA

 

Temat katechezy: Apostołowie to znaczy posłani. autorstwa Barbara Pyclik

SPOTKANIE Z WYCHOWAWCA

Spotykamy się na Hangouts o 11:40. Do zobaczenia. MATEMATYKA

Lekcja autorstwa Mariola Mańka

JĘZYK ANGIELSKI

Zapraszam Was na lekcję on line na godz  9 : 45. Do zobaczenia

PLASTYKA

Meet 11.00 – 11.20   Zapraszam!

JĘZYK POLSKI

Lekcja dostępna na classroom.

CZWARTEK 21.05.2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !! Kontynuujemy lekcje z lekkoatletyki. Dzisiejszy temat dotyczy rzutu piłeczką palantową. Zobaczcie film i prześledźcie jeszcze raz technikę poprawnego rzutu. Element ten jest Wam doskonale znany ale nie zaszkodzi mała powtórka w wersji teoretycznej. Pozdrawiam !!! Jeszcze raz proszę tych uczniów, którzy nie wysłali swoich wyników testu sprawności, aby to zrobili. Dziękuję za już wysłane zadania na ocenę (ciągle jeszcze można przysyłać) .

MATEMATYKA

Zapraszam na lekcje on -line o godz. 9.00. Pozdrawiam! Przygotujcie podręczniki i ćwiczenia.

JĘZYK POLSKI

Zapraszam na spotkanie on-line godz.11.00-11.30. Pozdrawiam

ŚRODA 20.05.2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !!!  Po kilku lekcjach z koszykówki wracamy do zajęć z  Lekkoatletyki. Proponuję dzisiaj powtórkę ze startu niskiego – technika startu oraz odpowiednia rozgrzewka.  Wszystko to jest Wam doskonale znane, więc popatrzcie jak robią to inni.  A na najbliższym spacerze spróbujcie wykonać parę ćwiczeń ewentualnie nawet kilka przebieżek. Pozdrawiam !!! JĘZYK  ANGIELSKI Witam Was! Zanim przejdę do tematu, otwórzcie Książkę ucznia, str.86 i wypiszcie słówka z ćw1.do zeszytu, nauczcie się ich.                  A  dziś temat : `Simple Past regular verbs negative.` Przypomnę tylko ,że czasowniki regularne  w czasie przeszłym prostym przyjmują drugą formę – Past. To znaczy, dodajemy do nich końcówkę –`ed` lub `ied`. Proszę przepisać do zeszytu ramki ze strony 88- Książka ucznia.  Żeby stworzyć przeczenie potrzebny jest czasownik posiłkowy DID + NOT+CZASOWNIK  W SWOJEJ PODSTAWOWEJ FORMIE. np. He watched a game show yesterday –  He did not (didn`t )watch a game show yesterday.  They listened to the sports programme on the radio last Friday – They didn`t listen to the sports programme on the radio last Friday.                                                   Przepiszcie słówka z  ćw.1 i  zróbcie ćw.3  str.89- Książka ucznia: Proszę zrobić ćw1,2 str63- Zeszyt ćwiczeń.   Obejrzyj film: sport vocabulary     autor : Jola Swierzy

KÓŁKO INFORMATYCZNE

Spotykamy się na Meet o 12.30 jak było uzgodnione w zeszłym tygodniu.

RELIGIA

Temat katechezy : Szymon Piotr złowiony rybak. Szczęść Boże, zacznijcie od modlitwy, proście Ducha Świętego, aby was prowadził,  oświecał i umacniał w tym trudnym czasie. Poznajcie historię Szymona Piotra, obejrzyjcie  film lub przeczytajcie (katechizm str. 86-87) Idąc za Jezusem-naśladując Go podobnie jak Piotr stajemy się Jego uczniami. Jezus pragnie, aby Mu zaufać i wsłuchiwać się w głos jego powołania. Jesteśmy powołani, by świadczyć o Panu Bogu w codziennym życiu. Przypominam tym osobom, które jeszcze nie przysłały zadań!!!, aby to zrobiły jak najszybciej.

JĘZYK POLSKI

Lekcja dostępna na classroom.

WTOREK 19.05.2020 r.

WYCHOWANIE FIZYCZNE Witam !! Dalej pozostajemy w tematyce koszykówki. Dzisiejsza propozycja dotyczy  – Doskonalenie techniki rzutu do kosza.  Film został zrealizowany na potrzeby  – WF w domu. Wykonując te ćwiczenia zachowajcie wszelkie środki ostrożności. Dla Tych z Was, którzy posiadają kosz  zawieszony na podwórku sprawa jest jasna. Wychodzimy na powietrze i doskonalimy swoje umiejętności koszykarskie. Na zakończenie jeszcze raz przypominam o odesłaniu testu sprawności !!!!!!!!!!

MUZYKA

Zapraszam na Meet g. 11.00 – 11.20 .

JĘZYK POLSKI

Lekcja dostępna na classroom. MATEMATYKA Zapraszam na lekcje on-line o godz.9. 00 Pozdrawiam  ;-)

BIOLOGIA

Temat lekcji: Rośliny nagonasienne. Zapraszam do Classroomu. Miłego dnia:) EDUKACJA REGIONALNA Temat lekcji: Kult Świętych na Górnym Śląsku. Zapraszam na lekcje do CLASSROOMU:)

GEOGRAFIA

Witam serdecznie. Kolejna strefa przed nami – Krajobraz śródziemnomorski. Zapraszam Was na lekcję multimedialną, a następnie proszę podsumować wiedzę w zeszycie ćwiczeń (str. 80 – 81; dla chętnych 82). A tu jeszcze coś do zobaczenia ZakhyntosChorwacjaRzym. Bardzo proszę wysyłacie zdjęcia swojej pracy, zbierajcie plusy! Nie wysyłamy zaległych zadań, plusy tylko za lekcje wysłane przed kolejną geografią. Brak aktywności też będzie oceniony (niestety negatywnie!). ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KREATYWNOŚĆ Czy znasz przysłowia? Zagraj w gry i sprawdź swoją znajomość przysłów. gra 1 – kliknij gra 2 – kliknij gra 3 – kliknij

PONIEDZIAŁEK 18.05.2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !!! Dzisiaj będzie bardzo krótko. W temacie lekcji kontynuacja treści z zakresu koszykówki. A mianowicie  – Nauczanie dwutaktu cz. 2. Sporo dość ciekawych ćwiczeń. Zobaczcie !!!!!!  Kilka słów o zadaniu na ocenę. Przede wszystkim bardzo dziękuję prawie  wszystkim chłopcom za odesłanie wyników  (tylko 2 chł.  tego nie zrobiło).  Z dziewczętami jest trochę gorzej. Nie wiem czy są takie zapominalskie, czy ignorują to polecenie !!!  Czekam  na wiadomość z wynikami ! Pora wystawić oceny. :-)) Dziewczęta pełna mobilizacja – tylko połowa z Was (dz) wykonała zadanie !!!!!! Ciągle na Was i Wasze wyniki czekam z niecierpliwością ! :-))

JĘZYK POLSKI

Spotkanie on-line 9.00-9.30. TECHNIKA

Zdrowie na talerzu autorstwa Karina Głowacka-Bieszczad

MATEMATYKA

 

Lekcja autorstwa Mariola Mańka

PIĄTEK 15.05.2020 r.

 

PLASTYKA

Kochani! Witam i informuję, że w tym tygodniu mamy na plastyce kontynuację tematu z lekcji poprzedniej. Proszę, byście na spokojnie wykonali zadanie z classroomu, czyli zebrali swoje prace plastyczne i muzyczne w odpowiednich albumach – prezentacjach. Szczególnie proszę tych, którzy do tej pory nie oddali do sprawdzenia wszystkich zadań, aby nadrobili te zaległości i uzupełnili braki. Proszę, pamiętajcie o podpisaniu, czyli zatytułowaniu waszych prac.                   I gromadźcie oryginały w teczce na prace plastyczne.                  Pozdrawiam, J. Kukla :)

EDUKACJA REGIONALNA

Temat dzisiejszej lekcji: Tradycje dnia powszedniego. Zapraszam na classrooma. Miłego dnia:)

MUZYKA

Witam! Dzisiaj proszę o zapoznanie się z tematem „Muzyka i przyroda” (str.136 – 139 w podr.). Dowiecie się o dwóch rodzajach muzyki – ilustracyjnej i programowej. Czym się różnią? Odpowiedzcie na to pytanie w kolejnej karcie do albumu muzycznego na classroomie. I dopiszcie tytuły utworów do obu grup. A tu przykłady muzyki do posłuchania:                                     Edward Grieg – „Poranek” z suity „Peer Gynt”                                                     Mikołaj Rimski – Korsakow – „Lot trzmiela” i „Lot trzmiela”2                Modest Musorgski – „Noc na Łysej Górze”                                                           Camille Saint – Saens – „Słoń” z cyklu Karnawał Zwierząt                            No i  piosenka ze str. 136 – „Mokro” :)

JĘZYK POLSKI

Zapraszam na classroom.

MATEMATYKA

Dzisiaj pracujecie na Eduelo. Wejdź na klasę 5 b (Zagraj z klasą ). Temat: Pola prostokąta i kwadratu cz.1. Dobrej zabawy! W razie pytań: pisz. RELIGIA Kochani miesiąc maj zaczął się na dobre, a jak wiadomo maj to miesiąc poświęcony Maryi, naszej ukochanej Matce. Nie ma w tym roku, w kościele, nabożeństw majowych, ale Maryję możemy czcić i do Niej się modlić w naszych domach, piękną modlitwą jaką jest Litania Loretańska. Zachęcam was, abyście czcili Maryję i prosili Ją o ustanie epidemii korona wirusa oraz o nawrócenie grzeszników i waszych osobistych intencjach. Litanijna kostka litania Zróbcie w domu  kostkę z Litanią Loretańską,  pokolorujcie, sklejcie i odmawiajcie codziennie przez cały maj.

JĘZYK ANGIELSKI

Zapraszam Was na lekcję on line na godz 12 : 20. Do zobaczenia

CZWARTEK 14.05.2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam wszystkich ! Dzisiaj wracamy do zagadnień z zakresu zespołowych gier sportowych.  Zrealizujemy temat z koszykówki – nauka dwutaktu. Póki co, proponuję ciekawy filmik, w którym zobaczycie wprowadzenie do nauczania tego elementu koszykówki. Przypominam, że filmy szkoleniowe są w pewnym stopniu jedną z form realizacji naszej podstawy programowej z WF. Miłego oglądania !!!! :nerd: Ciągle czekam na wasze wyniki testu sprawności. Są uczniowie , którzy nadal ich nie wysłali. Przypominam, że należy to zrobić do jutra (to już i tak jest dodatkowy termin). Można je wysłać na mojego szkolnego maila lub jako wiadomość na e- dziennik. Pozdrawiam !!!!! :-))

MATEMATYKA

Zapraszam na lekcję on – line o godz. 9.00. Do zobaczenia!

JĘZYK POLSKI

Spotkanie on-line godz.11.00. BIOLOGIA/EDUKACJA REGIONALNA Witajcie kochani. Zapraszam na lekcję online o  godz. 10.30. Miłego dnia:)

ŚRODA 13.05.2020 r.                            

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Dzień dobry !!!   Dzisiaj polecam bardzo ciekawy filmik – „10 ćwiczeń koordynacyjnych  z piłeczkami„.  Spróbujcie wykonać parę z nich. Jeżeli ktoś nie posiada takiej tenisowej piłeczki, można użyć trochę większej.  Miłej zabawy !!!! :-))  Proszę – odsyłajcie swoje wyniki testu ( szybkość, skoczność, siła mięśni brzucha). Ostatecznie czekam do piątku (cały dzień). Po tym terminie wystawiam oceny za wykonanie lub nie wykonanie  zadania. Dziękuję Tym, którzy odesłali swoje wyniki w terminie.  Pozdrawiam !!

JĘZYK  ANGIELSKI

Dziś powtórzenie działu 6. i trochę  ćwiczeń. Na początek przypomnij sobie Czas Simple Past: simple past -to be naciśnij na skip, żeby kontynuować nagranie. Zrób kolejne ćwiczenia :simple past -to be Wróćcie do Książki ucznia . Dziś powtórzenie Na stronie 81 jest powtórzenie.  Proszę zrobić ćwiczenia z tej strony i wpisać do zeszytu. Oczywiście możecie zrobić też powtórkę w Zeszycie ćwiczeń na str.59.  proponuje trochę gimnastyki przy muzyce:

autor- Jola Świerzy

RELIGIA

 

Temat Katechezy: Jan Chrzciciel dla królestwa niebieskiego autorstwa Barbara Pyclik

KÓŁKO INFORMATYCZNE

Zapraszam wszystkich na godzinę 12:30 na Meeta.  Przygotujcie projekty zrobione w ramach obchodów Miesiąca Scratcha. Przypominam, że ważny jest procent obecności na kółku bo to zajęcia z projektu z Unii Europejskiej i trzeba mieć 75% obecności.

WTOREK 12.05.2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Dzień dobry !! Po lekcji z gimnastyki korekcyjnej wracamy do tematów turystycznych. Dzisiaj kontynuujemy naszą wycieczkę na Jurę Krakowsko – Częstochowską, a konkretnie powędrujemy Szlakiem ORLICH GNIAZD.  Zanim dojdzie do realnych wyjazdów i wycieczek zobaczcie i podziwiajcie ten wspaniały region Polski.   Przypominajka !!!!!!!!!!!   Bardzo proszę o przesyłanie swoich wyników testu sprawnościowego. Czekam z wystawieniem ocen na uczniów, którzy do tej pory nie wywiązali się z tego zadania !!  Zróbcie to jak najszybciej. Pozdrawiam. :-))

GEOGRAFIA

Zapraszam do zobaczenia filmiku Fauna Arktyki i Antarktyki – porównanie. Przypominam o ćwiczeniach str. 76 – 79. Zadanie dla chętnych: poszukam fragmentu bajki, w którym można zobaczyć krajobrazy świata do kolejnych tematów. (Przyślij na gmail link).

HISTORIA

Lekcja dostępna na classroom. Proszę się zalogować wysłałam zaproszenia.

MATEMATYKA

Zapraszam na lekcję o godz. 9.00 . Do zobaczenia!

GEOGRAFIA

Zapraszam na lekcję o godzinie 9:40. Do zobaczenia! ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KREATYWNOŚĆ Zabawy badawcze z wodą. Obejrzyj filmiki, zobaczysz w jaki sposób możesz poeksperymentować z wodą.

PONIEDZIAŁEK 11.05.2020 r.            

 

CLASSROOM – INSTRUKCJA

Zaczynamy pracę z Classroom, gdzie będzie się znajdować coraz więcej zadań. Znajdziesz w jednym miejscu zadania od wielu nauczycieli. Krok 1. Aby dołączyć do zajęć w classroom należy wybrać u góry ekranu, po prawej stronie Aplikacje Google i kliknąć w Classroom. Zrzut ekranu (111)_LI Za pierwszym razem potwierdzamy dołączenie do aplikacji Classroom. Zrzut ekranu (113)_LI następnie oznaczamy swoją rolę – UCZEŃ Zrzut ekranu (114)_LI Wystarczy teraz dołączyć do zadań. Zrzut ekranu (116)_LIKROK 2.  Do zadań wysłanych przez konkretnego nauczyciela możesz także dołączyć klikając w wysłane zaproszenie. Zrzut ekranu (115)_LI KROK 3. Po wejściu możesz wybrać zadanie opublikowane przez nauczyciela lub wejść do zakładki ZADANIA, gdzie zobaczysz wszystkie zadania tego nauczyciela. Zrzut ekranu (117)_LI KROK 4. Zadania mogą mieć załączniki do samodzielnego wykonania (nr 1), mogą mieć termin wykonania i MUSZĄ byc ODDANE (nr 2) Zrzut ekranu (122)_LIZrzut ekranu (124)_LI KROK 5. Zadania mogą być do wspólnego wykonania, lub przeczytania i wtedy należy takie zadanie OZNACZYĆ JAKO ZROBIONE. Zrzut ekranu (127)_LI To koniec instrukcji ;) resztę opanujecie w czasie pracy. Pozdrawiam i życzę owocnej nauki Karolina Zioło

INFORMATYKA 2 gr

Witajcie!  Przeczytaj materiał z podręcznika str. 102-109. Kartę pracy oraz materiały będą na Classroom. Spotykamy się na Meet we wtorek o 11:00

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !!  Na początek przypominam o wykonaniu i przesłaniu wyników zadania sprawnościowego. Dziękuję wszystkim uczniom, którzy już to zrobili.  Na podstawie przysłanych wyników stwierdzam, że niektórzy z Was mają problem z wykonaniem 3 próby. Otóż przypomnę, że nożyce poziome wykonujemy  w maksymalnie długim czasie (tak długo jak dacie radę), a nie liczymy ilości nożyc. Proszę rzetelnie wykonać swoje próby i przysyłać prawdziwe wyniki. A dzisiaj filmik z działu – gimnastyka korekcyjna – ” WF w domu – Nie garb się„.  Pokazane ćwiczenia na pewno bardzo dobrze wpłyną na waszą sylwetkę.  Wykonajcie je bardzo starannie !!!!! :-))

JĘZYK POLSKI

Temat i zadania do zeszytu na prezentacji.

SPOTKANIE Z WYCHOWAWCĄ

Spotykamy się na Hangouts o 10:00. Aplikacja do zainstalowania na telefonie po lekcji nazywa się OSMAND.

MATEMATYKA

 

Lekcja Pole prostokąta i kwadratu autorstwa Mariola Mańka

HISTORIA

Zapraszam na lekcję on -line godz.11.00.

 

Zdrowie na talerzu autorstwa Karina Głowacka-Bieszczad

PIĄTEK 08.05.2020 r.

 

RELIGIA

 

Temat katechezy: Święty Józef-milczący opiekun autorstwa Barbara Pyclik EDUKACJA REGIONALNA Witajcie kochani. Temat dzisiejszej lekcji: Przyroda naszego regionu cz. II. Zapraszam do classroomu. Miłego dnia:)

JĘZYK POLSKI

Na gmaila wysłałam kartkówkę, proszę o wypełnienie i odesłanie (dzisiaj). Temat: Pan Tomasz – portret filantropa. Zadania do wykonania w zeszycie na prezentacji.

PLASTYKA

Witam! Proszę was w tym tygodniu o wykonanie zadania, które macie na Google Classroom. Proszę tę prezentację przygotować z wszelką dbałością o ładny wygląd i efekt końcowy, gdyż będzie to także podlegało ocenie. Dobierzcie odpowiednią czcionkę i wielkość napisów.  Umieśćcie tam wasze wszystkie prace, nawet te wysłane wcześniej na gmail.  Życzę owocnej pracy. Za tydzień trochę wiadomości o historii sztuki, konkretnie o stylach romańskim i gotyckim :)

MUZYKA

Witam was muzycznie po majowej przerwie. Obchodziliśmy nasze patriotyczne święta, podczas których śpiewa się polskie pieśni historyczne i patriotyczne. Proponuję wam dzisiaj przypomnienie sobie kilku z nich, tych najbardziej znanych i ważnych. Pośpiewajcie je sobie w wolnej chwili, poćwiczcie,sami albo z r rodzeństwem lub rodzicami. Śpiewanie często jest tym, co łączy ludzi, pozwala na zjednoczenie we wspólnym działaniu, które powinno dawać śpiewającym poczucie wspólnoty i przyjemność tworzenia oraz odczuwania piękna. Niektóre z tych pieśni powinniście znać, inne być może nieraz słyszeliście. Życzę miłego śpiewania Smile Hymn państwowy     symbole narodowe        ” Witaj, majowa jutrzenko”    „Płynie Wisła, płynie”    „Przybyli ułani”

JĘZYK ANGIELSKI

Zapraszam na lekcję on- line na godz 10 : 20. Do zobaczenia

MATEMATYKA

Zapisz temat lekcji : Powtórzenie wiadomości z działu ułamki dziesiętne. Przejdź do GWO  strefa ucznia i wykonaj test online. W zeszycie rozwiąż zadanie 3,5,10 str.179. Sprawdzian we wtorek, Szczegóły  na lekcji online we wtorek. Do zobaczenia! Pozdrawiam!.

CZWARTEK 07.05.2020 r.

 

WYCHOWANIE  FIZYCZNE

Witajcie !!  Po naszej ostatniej wędrówce na Szyndzielnię i Klimczok proponuję  ciekawy zastaw ćwiczeń  w oparciu o filmik.  Tym razem będą to – Ćwiczenia szybkościowe . Spróbujcie razem z grupą z filmiku poruszać się według pokazanych ćwiczeń.  Możecie również potraktować to jako rozgrzewkę przed wykonaniem zadania na ocenę.  Mam nadzieję, że o tym pamiętacie. Czekam na wasze wyniki w poniedziałek 11 czerwca.  Pozdrawiam !! :-))

INFORMATYKA CH

Witajcie! Kontynuujemy prace z podręcznikiem. Przeczytajcie i zróbcie materiał z podręcznika str. 93-98. W trakcie video konferencji porozmawiamy o napotkanych problemach. Na Meet spotkamy się we wtorek o 11:00

SZKOŁA Z KLASĄ – GRY ONLINE

Witajcie, ruszamy z realizacją działań w ramach projektu „Szkoła z Klasą”. Jednym z naszych założeń jest  wykonanie gry w aplikacji online lub plakatu o zasadach kulturalnego zachowania czyli savoir vivre. Wszystkich chętnych uczniów do stworzenia swojej gry proszę o kontakt, do jutra, tj. piątku ze mną: marta.kiecok@zsppiasek.pl Koordynator Zespołu „Szkoły z Klasą” Marta Kiecok MATEMATYKA Spotkanie online godz. 9.00. Do zobaczenia!

JĘZYK POLSKI

Spotkanie on-line godz 10.00

ŚRODA 06.05. 2020 r.

WYCHOWANIE FIZYCZNE Dzień dobry !! Po wielu tematach z zakresu podstawy programowej mam dla Was propozycję dotyczącą turystyki, szlaków górskich z terenu Beskidu Śląskiego. Temat tym bardziej ciekawy, gdyż niestety wszystkie nasze plany wycieczkowe musimy odłożyć na inny czas. Dzisiaj filmik – Beskid Śląski  – SZYNDZIELNIA – KLIMCZOK . Tak więc przenosimy się w górskie klimaty i podziwiamy piękno naszych Beskidów.  Miłego popołudnia !!!!! :-))  Przypominam o wykonaniu zadania na ocenę. Życzę jak najlepszych wyników !!!!!!! JĘZYK  ANGIELSKI Na początek trochę ruchu do muzyki:

Dziś temat : Favourite teenagers shops in London . Posłuchaj nagrania o trzech różnych sklepach  w Londynie -Książka ucznia ćw.1 str 80. Odpowiedz na pytania, wpisz odpowiedzi do zeszytu:         1. What can you buy in Harry Potter Shop ?                                                          2. Who is Forbidden Planet Shop for ? ( dla kogo jest przeznaczony )  3.What is there in this shop ?                                                                                        4. What shops are there on Oxford Street ?                                                           New vocabulary :  a fan- miłośnik czegoś, postcards- pocztówki, jigsaw puzzles- puzle, get – kupić, based on – w oparciu o,  fancy – zabawny,  popular with – znany z , suddenly – nagle,  bring it back- przywrócić to,  better than ever – lepiej niż kiedykolwiek  famous – znany.

Otwórz Zeszyt Ćwiczeń na str. 58 i przeczytaj tekst  z ćw.2. Odpowiedz na pytania z ćw.3 str. 58. Wypisz nowe słówka, przetłumacz i wpisz do zeszytu. Proszę wykonać plakat nt.` Your favourite shop.` Zrób opis na podstawie ćwiczeń z książki lub Zeszytu ćwiczeń -str58 Pracę prześlij na maila : jolanta.swierzy@zsppiasek.pl                                                                             Obejrzyj film shopping  autor -Jola Swierzy

BIOLOGIA

Witajcie kochani. Dotarliśmy do końca działu 4. Na zaliczenie proszę o przesłanie na mojego gmaila prezentacji z tego działu. Maksymalnie 6 slajdów. Prezentacje wysyłamy do końca przyszłego tygodnia (15.05.2020 r.) Temat dzisiejszej lekcji: Mchy. Proszę o rysunek mchu wraz z opisem do zeszytu- podr. str.116. Opracujcie także punkty: środowisko życia, rozmnażanie mchów, znaczenie mchów w przyrodzie. Więcej informacji znajdziecie tutaj. Miłego dnia:)

RELIGIA

 

Maryja poznaje proroctwo Symeona autorstwa Barbara Pyclik

MOI DRODZY,

dziękuję wam za waszą pracę w tych trudnych warunkach. Wiem, że często dzielicie się sprzętem z rodzeństwem czy rodzicami, czasem trudno wszystko jest opanować i zorganizować czas w tym zupełnie innym czasie nauczania. Po rozmowach z nauczycielami wiem, że większość z was pracuje na miarę swoich możliwości i stara się wszystko na czas oddać i być na spotkaniach. Cieszę się, że pracujecie tak wytrwale. Muszę jednak przypomnieć, że  przy dużych pracach, zadaniach  i projektach, sprawdzianach podajemy dwa terminy – główny i na poprawę lub uzupełnienie. Po drugim terminie wstawiana jest ocena niedostateczna. Przy sprawdzianach, kartkówkach, pracach klasowych macie obowiązek niezwłocznie poinformować nauczyciela o niemożliwości przystąpienia do zaplanowanego sprawdzianu, kartkówki wykorzystując w tym celu dowolny kanał informacyjny (np. mail, Hangouts, Messenger, e-dziennik, telefon do szkoły  32 211 4926 /nauczyciela,) powiadamiając co się stało. My naprawdę chcemy wiedzieć jak wam pomóc w tych sytuacjach a obowiązek nauki i oceniania nie zniknął wraz z nadejściem koronawirusa. Wiem, że jak na czymś wam zależy to potraficie wszystko tak zorganizować, żeby się coś załatwić, więc proszę to tak traktować. To jest czas szczególny i niestety szczególne działania musimy podejmować. Karolina Zioło

HISTORIA

Po spotkaniu on-line otrzymacie na pocztę gmail test do wypełnienia. Można go otworzyć tylko raz. Czas na wypełnienie 45 minut.

KÓŁKO INFORMATYCZNE

Nie zapomniałam o was ale było tyle ważnych rzeczy, że dopiero teraz mogę się z wami spotkać. Zapraszam wszystkich na godzinę 12:30 na Meeta.

JĘZYK POLSKI

Spotkanie on-line godz.10.00.

UWAGA! Proszę przeczytać „Katarynkę” z podręcznika str.303-314.

 

WTOREK 05.05.2020 r.

MATEMATYKA Spotykamy się dzisiaj o godz. 9.30. Pozdrawiam!

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !! Tematem dzisiejszej lekcji będzie WF w domu –         ĆWICZENIA Z PLUSZAKAMI. Bardzo ciekawa i bezpieczna propozycja  na ćwiczenia we własnym pokoju, może nawet w towarzystwie innych domowników. Tak więc, dzisiaj szukamy dowolnych pluszaków (a na pewno macie ich w nadmiarze) i staramy się dotrzymać tempa prowadzącej. Powodzenia i dużo radości w trakcie wykonywania ćwiczeń. Możecie je potraktować jako rozgrzewkę przed naszym zadaniem na ocenę. :-))

JĘZYK POLSKI

Temat: Instrukcja – krótki, ale ważny tekst użytkowy. Przeczytajcie lekcje z e-podręcznika. Tylko: Zasady redagowania instrukcji i Jakich form używać? Napiszcie własną instrukcję jak przesadzić kwiatek z za małej doniczki do większej. Skorzystajcie z tabelki z e-podręcznika. Instrukcja często bywa graficzna: instrukcja mycia rąk. instrukcja obsługi kawiarki   instrukcja składania mebli Jakie instrukcje są łatwiejsze w odbiorze pisane czy rysowane?  Dlaczego instrukcje składania klocków Lego są graficzne?            Napisz czym jest piktogram? Przykłady piktogramów.  Na metkach. INFORMATYKA Spotykamy się na Hangouts o 9:00

GEOGRAFIA

Dzień dobry. Dzisiaj kolejne strefy przed nami – Krajobrazy pustyni gorącej i lodowej. Zapraszam na prezentację Pustynie gorące i lodowe. (Uwaga w prezentacji jest polecenie dla chętnych – nazwy pustyń oznaczone cyframi. Jeżeli zrobisz wyślij zdjęcie! Pomoże atlas, może Internet, seterra). Jeżeli ktoś ma problem z otworzeniem lub chce dowiedzieć się jeszcze więcej zachęcam do tekstu w podręczniku (str. 127 – 133). Bardzo proszę, żeby wszyscy szczególnie zaznajomili się ze str. 133 (porównanie pustyń gorących z lodowymi  oraz To najważniejsze!). I na koniec coś miłego tutaj. Może znajdziesz coś o pustyni gorącej? Widzimy się za tydzień, kiedy omówimy sobie poznane dotychczas strefy. Przypominam o zaległych pracach! ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KREATYWNOŚĆ Teatr cieni z wykorzystaniem dłoni. Wymyśl jakąś fantastyczną opowieść i zilustruj ją cieniem. Zapraszam do obejrzenia filmików „Jak zrobić cień dłonią”.

 

PONIEDZIAŁEK 04.05.2020 r.

INFORMATYKA DZ Witajcie! Kontynuujemy prace z podręcznikiem. Przeczytajcie i zróbcie materiał z podręcznika str. 87-91. W trakcie video konferencji porozmawiamy o napotkanych problemach. Na Meet spotkamy się we wtorek o 9:00 WYCHOWANIE FIZYCZNE Witam !! W dniu dzisiejszym przed Wami zadanie na ocenę. Będzie to test sprawności Krzysztofa Zuchory, który składa się z 6 prób sprawności. Wasze zadanie będzie polegało na wykonaniu 3 z nich. W tych próbach będziemy mierzyć: szybkość, skoczność i siłę mięśni brzucha.

 1. Szybkość – Szybki bieg w miejscu przez 10 sek. z wysokim unoszeniem kolan i klaśnięciem pod uniesioną nogą. Liczymy liczbę klaśnięć.

 

 

 • Skoczność – Skok w dal z miejsca. Odległość mierzy skaczący własnymi stopami. (wynik zaokrągla się do „całej stopy”)

 

 

 •    Siła mięśni brzucha – Leżenie tyłem, uniesienie NN tuż nad podłożem. Wykonywanie jak najdłużej ćwiczenia – „nożyce poprzeczne” – poziome.    (liczymy czas wykonania ćwiczenia – ile damy radę bez przerwy wykonywać nożyce poziome, czas podajemy w sekundach, minutach.                                                                                                Bardzo proszę wykonać solidnie te 3 próby – nie zajmie to wiele czasu. Czas mierzycie samodzielnie lub poproście inną osobę. Uzyskane wyniki prześlijcie na mojego maila szkolnego  w poniedziałek za tydzień. Każdą próbę możecie wykonać kilka razy, ale wpisujemy swój najlepszy wynik. Najważniejsze aby był PRAWDZIWY !!!    np.      1. szybkość – liczba klaśnięć – 20 razy   Powodzenia :-))  Pamiętajcie o bezpieczeństwie w trakcie wykonywania ćwiczeń no i koniecznie o rozgrzewce. :-))

 

    SPOTKANIE Z WYCHOWAWCĄ Spotykamy się na Hangouts o 12:00

HISTORIA

Temat: Powtórzenie wiadomości z działu VI „Polska pierwszych Piastów”. Wykonaj ćwiczenia sprawdzające wiadomości ze strony 190. W środę wyślę na gmail test sprawdzający wiadomości. Pytania jak na podsumowaniu w książce. Test będzie na ocenę. Możecie go otworzyć tylko raz. Czas wykonania dowolny.

JĘZYK POLSKI

Temat: O tradycjach i zwyczajach, tych dawnych i tych całkiem nowych. Przeczytaj tekst z podręcznika na str.241-243 1.Dowiedz się kim był Adam Mickiewicz? 2.Co jest tematem fragmentów „Pana Tadeusza”? Opisz obyczaje ukazane we fragmentach. 3.Napisz jakie znaczenie dla członków rodziny, społeczności szkolnej przestrzeganie zwyczajów. MATEMATYKA

Lekcja Procenty a ułamki autorstwa Mariola Mańka

TECHNIKA

Zapraszam na Hangouts o 10.00, do zobaczenia.

CZWARTEK 30.04.2020 r.

INFORMATYKA CH Witajcie! Kontynuujemy prace z podręcznikiem. Przeczytajcie i zróbcie materiał z podręcznika str. 87-91. W trakcie video konferencji porozmawiamy o napotkanych problemach. Na Meet spotkamy się we wtorek o 9:00

MUZYKA

Witam! Dzisiaj proszę o zapoznanie się z tematem „Folklor naszych sąsiadów”. Co to jest folklor, już wiemy. (?) Kto nie wie, niech jak najszybciej się dowie. Na stronach 111 – 118 w podręczniku mamy zaprezentowane najbardziej charakterystyczne przykłady pieśni, obrzędów, zwyczajów i tańców, popularnych w krajach sąsiadujących z nami.  Ponieważ wczoraj był Międzynarodowy Dzień Tańca, szczególną uwagę proszę zwrócić na opisane w lekcji tańce. Proszę, zapiszcie sobie nazwy pięciu wymienionych krajów, i do każdego dopiszcie, jakie są tam pieśni, tańce, instrumenty, itd. Możecie to zrobić w formie tabelki. A skoro o muzyce się nie powinno za dużo mówić, bo lepiej jej po prostu posłuchać, oto coś do obejrzenia i posłuchania:  czeska polkasłowacki odzemekukraiński kozakrosyjski trepak, niemiecki lendler. I piosenka słowacka „Tańcuj, tańcuj”. Życzę miłego majowego weekendu :).   WYCHOWANIE FIZYCZNE Witam !! Dzisiaj  będzie piłka nożna. Z pewnością chłopcy na to bardzo czekali. Zobaczycie w filmiku ciekawe elementy , które z pewnością niektórzy z Was wykonują na treningach. Miłego oglądania oraz w miarę możliwości poćwiczenia  z piłką na własnym podwórku. Zadanie na ocenę otrzymacie po weekendzie.  Tymczasem życzę Wszystkim miłego wypoczynku !!!! :-)) JĘZYK  ANGIELSKI Witam Was!  Na początek poćwiczmy  układanie pytań w Simple Past z czasownikiem ` to be `.     Przypomnijmy sobie odmianę czasownika w czasie przeszłym Zrób ćwiczenie.      Was /Were Przejdż do Zeszytu ćwiczeń na str.55 i z rób ćwiczenia 1 , 2, 3 .             W drugim ćwiczeniu proszę pamiętać, żeby odpowiedzieć na ułożone pytania tak jak jest w przykładzie. Jeśli odpowiedź jest negatywna, proszę wstawić właściwą wersję np. w drugim pytaniu :  Was Steve on a plane ? No, he wasn`t. he was on a ferry.  A  dziś temat : In a clothes shop. Posłuchajcie dialogu :

What size are you ? – jaki masz rozmiar ?                                                                 – Can I try it on ?  – czy mogę to przymierzyć ?                                                           – Of course, the changing room is over there – oczywiście, tam jest przymierzalnia.                                                                                                                          – How is the T-shirt ? czy T-shirt pasuje ?                                                                  – – -It`s great. How much is it ? jest świetny, ile kosztuje?                                             Rozmiary :  small – mały, medium- średni, large – duży                     Pamietaj, że jeśli pytamy o pojedyńczą rzecz w sklepie , mówimy : How is the coat / dress ?  How much is it ?   Can I try it ?                                      Jeśli pytamy o więcej rzeczy, mówimy : How are the shoes/ shirts ?    How much are they ?  Can I try them ?                                                                           Żeby wyrazić, że coś jest za duże /za małe/ za drogie itd. , mówimy _ It`s too big/ too small/ too expensive.                                                                      Posłuchaj dialogów i zapisz co nie pasuje w ubraniach. np.too small  

Zrób ćw.1,2, 3 str 57 -Zeszyt ćwiczeń. scieżka dzwiękowa do ćw.3:

Proponuję też obejrzeć krótki film :  At a shop                                                     HAVE  A NICE WEEKEND!   autor – Jola Swierzy

JĘZYK POLSKI

Spotkanie on -line 10.00 z podziałem na grupy. MATEMATYKA Spotykamy się jutro na lekcji on – line o godz. 9.00. Do zobaczenia!

ŚRODA 29.04.2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !! Dzisiaj proponuję trochę poćwiczyć na wesoło. Zobaczcie – „Wprowadzenie do zajęć | Tabata – wychowanie fizyczne w domu na wesoło”. Znajdziecie tam sporo bardzo ciekawych ćwiczeń (niektóre z nich wykonywaliśmy na lekcjach. Prowadzący zachęcają do aktywności fizycznej w warunkach domowych. Korzystając z tego filmiku podejmijcie parominutowy wysiłek, po którym z pewnością poczujecie się lepiej. Trochę zrekompensuje to siedzenie przy komputerze. A więc ćwiczymy – zestaw jest naprawdę ciekawy – szczególnie gdy prowadzący naśladuje ruchy zwierząt.  Powodzenia! :-))

BIOLOGIA

Witajcie kochani!!! Dotarliśmy do podsumowania działu 4. Proszę, abyście tak jak zwykle poczytali podsumowanie działu na str. 110- 111. Uzupełnili w zeszycie test: Wiesz czy nie wiesz. W przyszłym tyg, widzimy się online. Powiem Wam jaka będzie forma zaliczenia tego działu, Pozdrawiam serdecznie. Miłego dnia:) JĘZYK POLSKI Zadanie. Napisz własną bajkę, nie musi być wierszem, może być prozą.Wymyśl bohaterów i morał. Najlepiej użyj dokumentów gmaila. Łatwiej będzie poprawić. Prześlij do mnie. Czas dostarczenia – do poniedziałku. Będę oceniać. RELIGIA Na meet spotykamy się o godz. 10.30-10.50 – cała klasa ( środa)

WTOREK 28.04.2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !! Dzisiaj propozycja z zakresu PIŁKI RĘCZNEJ.  Polecam bardzo ciekawy filmik z  elementami tej gry zespołowej. Znajdziecie tam sporo ćwiczeń doskonalących podania oraz rzuty na bramkę. To wszystko z pewnością będziemy realizować  w kl. VI. A tymczasem miłego oglądania i przeanalizowania niektórych ćwiczeń. Pozdrawiam !! :-))

INFORMATYKA

Na Meet spotkamy się we wtorek o 9:00 MATEMATYKA Zapisz temat lekcji: Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Oblicz najwygodniejszym sposobem zad.3, 4, 5 str.172 Ćwiczenia str.81 zad.11, 12 Dla chętnych na plusa zagadka str. 172. Pozdrawiam. GEOGRAFIA Zapraszam na lekcję online o godz. 10:00. Przypominam o przysłaniu zaległych prac! Mam nadzieję, że zapoznaliście się ze strefą wilgotnych lasów równikowych i strefą lasów liściastych i mieszanych. Dla przypomnienia proponuję urywek filmu Tarzan. Dzisiaj poznajemy kolejne dwie strefy. Zapiszcie temat: Krajobraz sawanny i stepu. Na początek proponuję dwa filmiki (sawannastep). Następnie zapraszam na lekcję multimedialną. Uwaga w lekcji multimedialnej jest zadanie (domek), pamiętaj wysłać zdjęcie. Byłoby super, gdybyś utrwalił wiedzę wykonując ćwiczenia str. 72 – 75. Ważne informacje to porównanie stref – podręcznik str. 126.  Pozdrawiam i życzę miłej lektury. Dla chętnych jeszcze klika filmików (baobab,  afrykańskie zwierzęta, wielka 5 Afryki, jurta  piesek preriowy, step w Azjistep ).

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !! Dzisiaj proponuję ostatni fragment choreografii do piosenki Wiktorii Gabor. Mam nadzieję, że nie mieliście większego problemu z opanowaniem wcześniejszych fragmentów tańca. Tak więc zobaczcie filmik (dzisiejszy i te poprzednie) i stwórzcie z tego całość. Pamiętajcie, że taniec jest przyjemną i bardzo wskazaną formą ruchu. Po prostu – ” Taniec daje radość”. Więc działajcie !!!  W tym tygodniu otrzymacie zadanie z wychowania fizycznego na ocenę. Szczegóły w następnym wpisie.  Pozdrawiam i jeszcze raz zachęcam do spędzenia kilku chwil z tańcem !!! :-))

JĘZYK POLSKI

Spotkanie na lekcji on-line 11.00.

HISTORIA

Spotkanie na lekcji on- line 11.30. ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCO – KREATYWNE ćwiczenie ortograficzne 1 – kliknij ćwiczenie ortograficzne 2 – kliknij ćwiczenie ortograficzne 3 – kliknij

PONIEDZIAŁEK 27.04.2020 r.

INFORMATYKA DZ Witajcie! Kontynuujemy prace z podręcznikiem. Przeczytajcie i zróbcie materiał z podręcznika str. 80-86. W trakcie video konferencji porozmawiamy o napotkanych problemach. Na Meet spotkamy się we wtorek o 9:00

JĘZYK POLSKI

Temat: Jak została opisana burza we fragmencie „Pana Tadeusza ” Adama Mickiewicza? A potem wykonaj ćwiczenia . Podręcznik strona 87.

Historia

Przeczytajcie temat o społeczeństwie w czasach pierwszych Piastów z podręcznika na stronach 183-187 i rozwiążcie quiz, który wysłałam na gmaila. MATEMATYKA Spotykamy się na lekcji online o godz. 9.00.  Pozdrawiam. TECHNIKA Dziś podsumujemy „Projekt na każdą okazję” podczas lekcji na Hangouts o 9.40. Kto jeszcze z jakichś powodów nie wykonał projektu ma na to ostatni tydzień. Po tygodniu otrzymuje ocenę niedostateczną.

SPOTKANIE Z WYCHOWAWCĄ

Spotykamy się w samo południe (12:00) na naszej grupie na Hangouts.

PIĄTEK 24.04.2020 r.

WYCHOWANIE FIZYCZNE Witam !! W ramach dzisiejszej lekcji wf proponuję zajęcia z koszykówki – dawno jej nie było. Zobaczcie filmik szkoleniowy dotyczący różnych rodzajów rzutów do kosza.  Czasami dobrze popatrzeć na zajęcia pokazowe. Miłych spacerów i dużo ruchu w czasie wolnym od nauki !! Pozdrawiam. :-)) RELIGIA Szczęść Boże Temat katechezy: Tydzień Miosierdzia. Pan Jezus pragnie, byśmy każdego dnia spełniali dobre uczynki. Jego słowa „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” przypominają nam, że każde dobro okazane drugiemu człowiekowi świadczy o miłości do Boga. W tygodniu miłosierdzia,(który już się kończy), w sposób szczególny pamiętajmy o uczynkach miłosierdzia i chętnie je wypełniajmy. Każdego dnia mamy wiele okazji żeby uczynić coś dobrego. Przypomnij sobie uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. Zadanie na dzisiaj-zrób coś dobrego dla kogokolwiek i napisz w zeszycie co zrobiłeś (nie musisz tego wysyłać do mnie) JĘZYK  ANGIELSKI Dziś przejdziemy do kolejnego tematu : Questions in Simple Past  with `to be ` czyli Pytania z czasownikiem `to be `  w czasie Przeszłym prostym. Żeby stworzyć pytanie ogólne w czasie przeszłym prostym , stawiamy czasownik `BE ` na początek pytania,   np. I was on the train yesterday –  Were you on the train yesterday ? Yes, I was  / No, I wasn`t.                                                                                                 Proszę zapoznać się i przepisać tabelkę : `Past Simple : verb be : questions and short answers ze str 83 – Książka ucznia.                              Otwórz Książkę ucznia str76 i posłuchaj historyjki. Następnie przepisz nowe słówka, które są pod historyjką : Glossary i Useful! i zrób ćwiczenie 3 ze str 77 – Książka ucznia. Prześlij mi to ćw. na maila.

Obejrzyj cwiczenie : WAS he /were they ?                                                      autor -Jola Swierzy

JĘZYK POLSKI

Ciąg dalszy powtórki. Wczoraj mieliście dużo ćwiczeń, dziś tylko dwa zdania. narysuj wykresy i nazwij wszystkie części zdania. Sławny aktor filmowy przechadzał się po tarasie hotelowym. Dziennikarz telewizyjny rozmawiał ze znanym politykiem. MATEMATYKA Zapisz temat lekcji: Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych Wykonaj w ćwiczeniach zad. 3 str.79 i zad. 10 str.80 Przeczytaj notatkę z książki i zrób zad.1, 2 str.172. Przypominam jak to się robi. Wejdź na stronę tu. Dla chętnych możecie poćwiczyć. Zadania. Miłego weekendu. Pozdrawiam! Przypominam spotykamy się dzisiaj o godz. 9.00

PLASTYKA

Witam! Proszę was o zapoznanie się z tematem „ABC sztuki”, w podręczniku str.6 – 11. Proszę uważnie obejrzeć pokazane tam zdjęcia i reprodukcje dzieł sztuki, i przeczytać opisy, które są przy nich umieszczone. A po zapoznaniu się z tematem proszę na kartce A4 wykonać ćwiczenie 2 ze strony 11, zmieniając temat plakatu na Dzień Ziemi, który przypada  w tym tygodniu, czyli 22 kwietnia. Miłej pracy i ciekawych pomysłów życzę wszystkim! Zdjęcia plakatów prześlecie mi po następnej lekcji, za dwa tygodnie.                    I jeszcze filmik króciutki o historii plakatu. Pozdrawiam!

CZWARTEK 23.04.2020  r.

INFORMATYKA CH Witajcie! Kontynuujemy prace z podręcznikiem. Przeczytajcie i zróbcie materiał z podręcznika str. 80-86. W trakcie video konferencji porozmawiamy o napotkanych problemach. Na Meet spotkamy się we wtorek o 9:00

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !!!  Kolejne zajęcia z lekcją tańca na następny raz. Dzisiaj proponuję powrót do zespołowych gier sportowych. Proponuję zestaw bardzo ciekawych ćwiczeń z zakresu techniki odbicia sposobem górnym. Mam nadzieję, że w tym roku szkolnym będziemy mogli się jeszcze spotkać i zaliczyć wszystkie nasze zaległe zad. kontrolne  :-))    ( m.in. odbicie w parach i odbicie dolne). Póki co, zachęcam wszystkich do ruchu na świeżym powietrzu. Prawie każdy z Was posiada piłkę, więc kilka minut dziennie proponuję poodbijać indywidualnie. Można również w parze. Chętni na pewno się znajdą. Więc działajcie!!!!!  Proszę nie poprzestawać tylko na przeczytaniu tej informacji.  Powodzenia ! :-))

MUZYKA

Witam! Dzisiaj proponuję wam utrwalenie wiedzy o poznanych formach muzycznych, czyli zapoznanie się z tematem „Muzyczne rozmowy” ze stron 16 – 18 w podręczniku, oraz rozwiązanie krzyzowki , którą wam przygotowałam. Proszę również o utrwalanie poznanych piosenek oraz obejrzenie dwóch filmików, które pomogą wam zapamiętać ważne wiadomości muzyczne. Pozdrawiam, do następnej lekcji! Aha, krzyżówkę proszę sobie wydrukować, a po rozwiązaniu zachować do oceny, lub przysłać mi CZYTELNE zdjęcie na g-mail :) PS: W krzyżówce 4.poziomo jest dwuwyrazowe!!! Filmik nr 1             Filmik nr 2

JĘZYK POLSKI

Spotkanie on-line 11.00. Zapraszam :) A potem poćwiczcie. Temat: Powtórzenie wiadomości o wypowiedzeniu. Na dziś przygotowałam ćwiczenia. Czym się różni zdanie od równoważnika zdania? Zdanie pojedyncze od złożonego? Jak dzielimy wypowiedzi ze względu na ich cel? Przypomnijcie sobie prezentacje i wykonajcie ćwiczenia na learning apps. Cel wypowiedzi.  Ćwiczenie Zabarwienie uczuciowe.  Ćwiczenie Zdanie pojedyncze i złożone.  Ćwiczenie MATEMATYKA Spotykamy się na lekcji online o godz. 9.30.  Pozdrawiam Moi drodzy, proszę was o zrobienie telefonem swojego zdjęcia profilowego. Zdjęcia zostaną dodane na wasze profile w dzienniku. Zdjeci powinno być zrobione tak jak do legitymacji czyli od głowy do ramion i na jasnym tle. Twarz ma być wyraźna, np:. kobieta   zdjMen Proszę aby zdjęcie miało nazwę zawierającą wasze Imię i Nazwisko oraz klasę  abyśmy wiedzieli komu je wstawić. Tak zrobione zdjęcia proszę wysłać do Pana z informatyki: Tomasza Marcinkiewicza  na e-mail: tomasz.marcinkiewicz@zsppiasek.pl PROSZĘ ZDÓBCIE TO DO PIĄTKU 24.04.2020 r. Karolina Zioło

ŚRODA 22.04.2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Dzisiaj będzie bardzo krótko. Proponuję zobaczyć i przećwiczyć kolejny fragment układu tanecznego zaproponowanego wczoraj. Przypomnę, że choreografia tego tańca została przygotowana do bardzo znanej i lubianej piosenki Wiktorii Gabor.  Przed Wami druga część układu – lekcje tańca nr 2 – jeszcze raz zachęcam nie tylko dziewczęta !!!!!!  Pozdrawiam. :-)) RELIGIA Pomódlcie się dzisiaj za kobiety, które oczekują narodzenia dziecka. Jeśli znacie takie osoby, pomódlcie się w ich intencji. „Zdrowaś Maryjo”. Patrząc na mamy oczekujące na narodziny dziecka, trzeba pamiętać, że należy im się szczególny szacunek, bo noszą w sobie bezcenny dar życia. Mówimy o ich stanie „błogosławiony”, bo jest to czas wyjątkowego przeżywania daru macierzyństwa i współpracy z Bogiem w dziele stworzenia. Dziś spotkamy dwie kobiety spodziewające się swoich dzieci: Maryję i staruszkę Elżbietę. Temat katechezy: Maryja u Elżbiety –radosne poruszenie. Przeczytajcie Łk 1,39-49a.56 (podręcznik str.76) katecheza_33_prezentacja Zapis do zeszytu przepiszcie słowa św. Pawła: „Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Niech będzie znana wszystkim ludziom wasza wyrozumiała łagodność: Pan jest blisko!” (Flp 4,4-5). Napisz modlitwę za kobietę spodziewającą się dziecka. ( nie musicie jej przysyłać do mnie, przypominam osobom, które jeszcze nie zrobiły zadań, aby je przysłały) Podczas wieczornej modlitwy podziękuj Bogu za swoją mamę. JĘZYK  ANGIELSKI Na początek trochę ruchu:

Dziś kontynuujemy Simple Past, zdania z czasownikiem `to be ` w formie Past. Zapoznamy się też z nazwami środków transportu – Means of transport.                                                                                                     Posłuchaj ćw.1 str.75 i wpisz nazwy środków transportu w tabelkę : land – train…. ,  air – plane…..,  water – ship……. do zeszytu j.angielskiego. Przetłumacz te słówka i naucz się ich na pamięć. Następnie posłuchaj dialogów w ćw.4 str.75 i wykonaj polecenia  z tego ćwiczenia również w zeszycie, podkreślając wypisane wcześniej środki transportu.

 

Jak zauważyłeś możemy powiedzieć : We can go to the Island by ship or by ferry ale też : I was on a ship a week ago. Let`s go on a ferry . We can go on our mountain bike – we were on a mountain bike.  Let`s go in a taxi. You want to go in a helicopter. I was in a helicopter last year.   Podsumowując , mogę powiedzieć:                             I GO BY / ON a train , a bike, a ship, a ferry, a plane, a tram, the underground, a coach, a motorbike,  – jadę pociągiem, rowerem itd.      Wyjątkiem jest taxi i helicopter – tutaj powiesz : I GO IN  a taxi / in a helicopter.   To było użycie czasownika GO.                                                          Jeśli chcemy powiedzieć, że byliśmy  na jakimś środku transportu , użyjemy czasownika  `to be ` np. I was on a ship –  byłam na statku, I was  on a ferry –  byłam na promie. Podobnie z innymi środkami transportu. Oczywiście znowu taxi i helicopter jest wyjątkiem , powiem : I was in a taxi / in a helicopter.     HOMEWORK :                         Zrób zaległe ćwiczenia 1,2,4 str.53 -Zeszyt ćwiczeń oraz ćw.1,2 str.54 – Zeszyt ćwiczeń. PRZYPOMNIJ SOBIE STOPNIOWANIE          PRZYMIOTNIKÓW.  autor – Jola Swierzy

BIOLOGIA

Skrót lekcji online: Temat- Liść- wytwórnia pokarmu. Do opracowania w zeszycie punkty: Budowa i funkcje liścia plus rys., rożnorodność liści, budowa liścia od środka, przekształcenia liści. Zdjęcie opracowanych punktów wysyłamy na mojego gmaila. Tutaj znajdziemy więcej informacji na ten temat. Miłego dnia:) EDUKACJA REGIONALNA Przypominam, że z edukacji regionalnej opisujecie: chodzenie z maikiem (może być forma wywiadu). Co to za zwyczaj, kto w nim bierze udział, jak przystrajano maik, na jakich terenach ten zwyczaj występował. Podpowiem, że w niektórych regionach chodzono w gaikiemSmile Mile widziane także zdjęcia. Prace wysyłacie na mojego gmailaSmile Miłego dnia życzęSmile

HISTORIA

Temat: „Rządy Bolesława Krzywoustego” Temat w podręczniku na stronach 179-181. Przypominam o notatkach graficznych.  Tę notatkę możecie przerobić na graficzną.  A tu trochę inna lekcja on-line.

 JĘZYK POLSKI

Temat: Dopełnienie  – ćwiczenia. Wykonaj wykresy zdań. Zaznacz części zdania: podmiot – jedna linia, orzeczenie -dwie linie, przydawka – linia falista, okolicznik – krzyżyki, dopełnienie – linia przerywana. Znajomy mechanik naprawił wczoraj samochód mojego dziadka. Weronika rozmawiała z Julią o wczorajszych lekcjach. Tu możesz poćwiczyć rozpoznawanie części zdania.

GEOGRAFIA

Witam. Dzisiaj 22 kwietnia na całym świecie obchodzi swoje święto Nasza Ziemia. Zapraszam Was do skorzystania z lekcji, aby zobaczyć jak wielkie jest znaczenie przyrody dla człowieka. Przyroda poprawia nastrój, oczyszcza powietrze, pozytywnie wpływa na zdrowie, ale również rozwiązuje dokuczliwe problemy w miastach takie, jak nadmiar wody, ale też susza, upał, hałas, smog i inne. Na końcu przygotowanej lekcji jest zadanie dla chętnych na dodatkową ocenę.

WTOREK 21.04.2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !! W dniu dzisiejszym proponuję  odejść od wiodących treści wychowania fizycznego i trochę potańczyć. Tak więc polecam filmik – lekcje tańca w wykonaniu instruktorek w tej dziedzinie . Taniec wykonywany jest do bardzo  znanego utworu Wiki Gabor.  Bardzo proszę spróbujcie  zatańczyć chociaż mały fragment. Po powrocie do szkoły zrobimy z tego wspólny, wspaniały występ. Może nawet okaże się to nową propozycją na nasze „tańczące przerwy”. A więc od dzisiaj  ruszamy. Codziennie kilka minut tańca nie zaszkodzi – wręcz przeciwnie !!! :-)) Powodzenia ! :yes:

MATEMATYKA

Spotykamy się na lekcji online o godz. 10.00.  Pozdrawiam

JĘZYK POLSKI

Temat: Dopełnienie – określenie czasownika w zdaniu. Do zeszytu wykonaj ćw.1 z e-podręcznika, przepisz definicję (pod ćw.1 tam, gdzie pisze zapamiętaj). A tu lekcja on-line o dopełnieniu.

INFORMATYKA

Spotykamy się na Naszej grupie na Hangouts o 9 : 00.

GEOGRAFIA

Temat dzisiejszej lekcji: W wilgotnym lesie równikowym i w lesie strefy umiarkowanej. Zapoznaj się z prezentacją las_r_wnikowy_i_las_mieszany (1). Następnie przejrzyj temat w podręczniku (str. 113 – 119). Bardzo dokładnie przeczytaj stronę 119 (Porównanie wilgotnych lasów równikowych z lasami liściastymi i mieszanymi oraz To najważniejsze!). Wykonaj w ćwiczeniach str. 68 – 70 (dla chętnych str. 71). Pamiętaj, gdybyś miał/a problemy pisz na gmailu. Przypominam o rysnotce ze stref klimatycznych. Nie wszyscy jeszcze odesłali!

HISTORIA

Spotkanie Meet o godzinie 12.00 ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KREATYWNOŚĆ Dzisiaj przypomnimy sobie, co to są synonimy, antonimy i homonimy. Synonimy to wyrazy bliskoznaczne np. duży – wielki – ogromny.              Zagraj w grę 1 – kliknij                                                                                                    Antonimy to wyrazy przeciwstawne np. ciemny – jasny.                               Zagraj w grę 2 – kliknij                                                                                                        Homonimy to wyrazy tak samo brzmiące, a mające zupełnie inne znaczenie np. zamek (królewski lub do kurtki).                                                  Zagraj w grę 3 – kliknij

PONIEDZIAŁEK 20.04.2020 r.

 

INFORMATYKA DZ

Witajcie! Spróbujmy pracy z podręcznikiem. Przeczytaj i postaraj się wykonać materiał z podręcznika str. 71-78 Jeśli nie masz programu PowerPoint możesz korzystać z narzędzia Prezentacja w aplikacjach konta Google. W trakcie video konferencji porozmawiamy o napotkanych problemach. Spotykamy się jutro 0 9:00

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam!! W to piękne poniedziałkowe popołudnie proponuję kolejną lekcję z lekkoatletyki. Tym razem przechodzimy do konkurencji biegowych, a ściślej do ćwiczeń, dzięki którym podnosimy nasze możliwości biegowe na wyższy poziom. Zobaczcie filmik „Siła biegowa – skipy, wieloskoki„. Niektóre ćwiczenia są Wam doskonale znane z lekcji. Zachęcam do wykonania pokazanych ćwiczeń – pogoda bardzo zachęca do ruchu na świeżym powietrzu ( np. na spacerze do lasu – bo już można). Powodzenia !!!!! :-))

EDUKACJA REGIONALNA

Witam serdecznie zapraszam na spotkanie meet w środę (22.04.2020r) godz. 8.30- 8.50. Miłego dnia:)

TECHNIKA

 

 

JĘZYK POLSKI

Spotkanie on-line godz.10.00.

HISTORIA

Przeczytajcie w podręczniku temat ze strony 175-177. Temat: Kryzys i odbudowa państwa polskiego.

Spotkanie jutro o 12.00

SPOTKANIE Z WYCHOWAWCĄ

Spotykamy się dzisiaj o 12:00

MATEMATYKA

Szacowanie wyników  autorstwa Mariola Mańka

PIĄTEK 17.04.2020 r

 

PLASTYKA

Witam serdecznie po Świętach! Mam nadzieję, że spędziliście je miło i zdrowo, i nie zabrakło wam w tym trudnym, ale pięknym czasie, różnych doznań artystycznych (koncerty w tv, ciekawe i piękne filmy, świąteczne dekoracje w domach, piękno wiosny za oknami, itp.). W środę 15.04  przypadał Światowy Dzień Sztuki. Dlatego proszę was o napisanie na kartce z bloku rysunkowego A4 kilku zdań na temat: Co to jest sztuka, jakie znacie rodzaje sztuki, i co sztuka daje człowiekowi?  Czy jest nam potrzebna w życiu, jeśli tak, to do czego? Spróbujcie najpierw sami o tym pomyśleć, potem możecie zapytać rodziców, dziadków (jeśli mieszkają z wami!), na koniec możecie zajrzeć do podpowiedzi np. w internecie. Napiszcie kilka mądrych zdań, ładnymi, wyraźnymi literami, otoczcie napis ozdobnym szlaczkiem – wieńcem. Prześlijcie mi tę pracę (zdjęcie) wraz z poprzednią na g-mail. Serdecznie pozdrawiam, życząc, byście w życiu nie zapominali, że SZTUKA jest dla człowieka czymś naprawdę ważnym (chyba, że ktoś myśli inaczej, i mnie przekona do swojej racji!  Smile  ).   JĘZYK  ANGIELSKI Na początek coś do rozruszania

Dziś kontynuujemy czas Simple Past -` to be`                                                                Przeczytaj tekst `Camden Market` na str 74, ćw1, Książka ucznia . Tekst jest napisany w czasie Simple Past. Zwróć uwagę, że w tekście występują przeczenia np.: They weren`t busy. The stationer`s wasn`t busy on Tuesday.                                                                                                                     Aby stworzyć przeczenie, do czasownika `be` dodajemy `not` czyli :           I was not – I wasn`t,   You were not –   You weren`t,    He was not – He wasn`t,     She was not –  She wasn`t.  Popatrzcie też  na tabelkę na dole strony 74. Dla przećwiczenia zrób ćw.3,4 str74 -Książka ucznia.      Zadanie dla chętnych i na ocenę : Na podstawie ćw.1 str 74 Książka ucznia, napisz w jakim sklepie i na jakiej ulicy byłęś / byłaś. Opisz ten sklep oraz produkty w nim dostępne. Napisz tekst w czasie Simple Past wstawiając zdania twierdzące i przeczące. Wyślij zadanie na maila. Obejrzyj także filmy:     Was /were          Was he / Were they  – naciśnij skip żeby kontynuować film.  autor : Jola Świerzy  

RELIGIA

Szczęść Boże Witam was w piątek, w oktawie Wielkanocy. W niedzielę będziemy przeżywać Święto Bożego Miłosierdzia, które ustanowił Jan Paweł II, dzięki siostrze Faustynie Kowalskiej. Temat katechezy: Święta Faustyna – apostołka Bożego Miłosierdzia. Największym przymiotem Pana Boga jest Jego Miłosierdzie. Oznacza to, że kocha nas ogromną miłością, gotową do największych poświęceń. Pan Bóg chce nas obdarzyć pełnią szczęścia w niebie, dlatego pragnie, abyśmy zerwali z grzechem. Gdy żałujemy za grzechy przebacza nam, gdyż jest miłosierny. Prawda o Bożym Miłosierdziu jest głoszona od czasów Chrystusa, ale ludzie coraz mniej o Nim pamiętają. Dlatego Pan Jezus wybrał siostrę Faustynę Kowalską, aby przypomniała światu o Bożym Miłosierdziu. Obraz, który Pan Jezus polecił namalować siostrze jest obecnie czczony na całym świecie i wiele osób modli się Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00. Jako notatkę wpiszcie do zeszytu sposoby uczczenia Bożego Miłosierdzia, które przekazała siostra Faustyna Godzina Miłosierdzia, Święto Bożego Miłosierdzia, Koronka do Bożego Miłosierdzia, obraz Jezusa miłosiernego Zadanie – O godz. 15.00 pomódl się koronką do Bożego miłosierdzia (znajduje się ona na poniższej prezentacji) katecheza_57_prezentacja_02 EDUKACJA REGIONALNA Wielki tydzień oraz Wielkanoc. W chrześcijaństwie uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący do największego święta chrześcijan, Zmartwychwstania Pańskiego. Szczególnym czasem w Wielkim Tygodniu jest Triduum Paschalne. Wielki Tydzień, który w tradycji chrześcijańskiej pojawił się dopiero w IV wieku, rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończą nieszpory Wielkiej Niedzieli, zamykające Triduum Paschalne. Poszczególne odłamy chrześcijaństwa wykształciły własną bogatą obrzędowość związaną z okresem Wielkiego Tygodnia. Również w tradycji ludowej i regionalnej Wielki Tydzień zachował wiele zwyczajów. Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami w sposób szczególny poświęconymi pojednaniu. Był to też czas wielkich porządków, przyozdabiania domów, które jednak należało zakończyć najpóźniej we wtorek. W tradycji katolickiej w Wielki Czwartek milkną dzwony, które zastępuje teraz klekotanie kołatek, a po mszy Wieczerzy Pańskiej następuje obnażenie ołtarza. Najważniejszym okresem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne. Obejmuje ono czas od wieczornej mszy w Wielki Czwartek i trwa do nieszporów w Niedzielę Zmartwychwstania. W Kościołach ewangelickich nie śpiewa się wesołych pieśni od Wielkiego Czwartku. Odprawianych jest kilka nabożeństw pasyjnych. W Wielki Piątek ołtarz nakryty jest czarnym płótnem. Z okresem wielkanocnym związanych jest wiele zwyczajów oraz obrzędów. Bardzo Was proszę, abyście się z nimi zapoznali i wypisali w zeszycie pod dzisiejszym tematem: Zwyczaje i obrzędy związane z Wielkim Tygodniem oraz Wielkanocą np.: (pisanki, śmigus – dyngus, święconka, szukanie zajączka…) Chciałabym abyście wyjątkowo skupili się nie tylko na regionie Śląska ale tym razem wypiszcie zwyczaje i obrzędy wielkanocne występujące na terenach naszego kraju:)

JĘZYK POLSKI

Dzisiaj kontynuujemy spotkanie z okolicznikiem. Mam nadzieję, że podobał wam się filmik – okolicznik.   To zadania z wczoraj, wklejam gdyby ktoś nie zauważył. Tu możecie poćwiczyć rozpoznawanie okolicznika. Przepiszcie do zeszytu temat: Poznajemy nową część zdania – okolicznik. Przepiszcie definicję z epodręcznika. Dziś dwa zdania do analizy. Podkreślamy orzeczenie, podmiot, przydawki, okoliczniki (krzyżykami) i wykonujemy wykresy. Wysyłamy do mnie. Przepiszcie do zeszytu zdania:Kolorowy, słomiany strach na wróble stał na polu mojej babci. Stary kogut babci piał głośno wczesnym rankiem. MATEMATYKA

Szacowanie wyników działań na ułamkach dziesiętnych autorstwa Mariola Mańka

CZWARTEK 16.04.2020 r.

 

MUZYKA

Witam! Dzisiaj poproszę was o zapoznanie się z tematem, który mamy w podręczniku na str. 74 – 77. Chodzi o zapoznanie się z nową formą muzyczną (do tej pory poznaliśmy formy AB i ABA). Ta forma to kanon. Jest to taki utwór muzyczny, w którym kilka grup wykonawców (kilka głosów) śpiewa tę samą melodię, ale każdy głos zaczyna kolejno później. Znacie może piosenkę francuską „Panie Janie”? Ona właśnie jest śpiewana w kanonie, czyli trzy grupy śpiewają to samo, tylko druga zaczyna później, niż pierwsza, a trzecia później, niż druga. Posłuchajcie! Tutaj macie akurat przykład zaśpiewania tej piosenki na dwa głosy, co na początku nauki śpiewu w kanonie jest łatwiejsze. A nasza dzisiejsza główna piosenka, którą jest „Mały kanon”, jest bardzo rytmiczna i wesoła, i możecie się jej nauczyć, ćwicząc z podręcznikiem. Oto ona. Pośpiewajcie sobie codziennie trochę, pouczcie się, a jak się spotkamy w szkole, zaśpiewamy razem! No i przeczytajcie, co na temat kanonu napisano wam (i narysowano!) w podręczniku. Do… usłyszenia  :) WYCHOWANIE FIZYCZNE Witam wszystkich !! Skoro wczoraj rozpoczęliśmy realizacją tematów z lekkoatletyki –  KRÓLOWEJ SPORTU to dzisiaj kontynuacja tej dyscypliny. Przechodzimy do skoku w dal. Zanim spotkamy się na realnych lekcjach proponuję kilka metodycznych  wskazówek w postaci filmiku. Będzie to skok w dal techniką naturalną. Następnym razem pokażemy ciekawe ćwiczenia, które również wykorzystamy w celu uzyskiwania lepszych wyników. JĘZYK  ANGIELSKI Witam Was!    Nawiązując do ostatniego tematu` The Town` , proszę żebyście zrobili ćwiczenia 1, 2, 3 ze str 52 -Zeszyt Ćwiczeń natomiast w zeszycie do j.angielskiego : Opisz swoje ulubione centrum handlowe według ćw3 str52.                                                               ściezka dzwiękowa do ćw.2 str 52 : Prześlij mi odpowiedzi do tego ćwiczenia na gmail .                                                        

Dział 6 będzie dotyczył m.in czasu Simple Past, a w szczególności zdań z czasownikiem ` be `- być. Dziś parę słów na ten temat :                   Czas Simple Past czyli czas przeszły prosty wyraża czynności, które robiliśmy w przeszłości i zakończyliśmy je, również czas, w którym robiliśmy daną czynność zakończył się.                                                                    np. 1.  I was at Camden Market in London yesterday.  – byłam wczoraj w Londynie na Camden Market.                                                                2. You were at the baker`s  two days ago. – byłaś w piekarni dwa dni temu.                                                                                                                                              3. She was at the Cinema  last month –  ona była w kinie w tamtym miesiącu.                                                                                                                                     4. He was at the playground last Saturday. –  on był na placu zabaw w ostatnią sobotę.                                                                                                                       Jak zauważyliście, czasownik `be` w czasie Simple Past również odmienia się przez osoby, podobnie jak w czasie Present Simple.            Całą odmianę ` to be `w Simple Past macie na str.83 – ramka : Past tense verb be : affirmative , Książka ucznia. Przepisz ją do zeszytu.       Naucz się odmiany czasownika `be` w czasie Simple Past.                                                                                                                                    Przećwicz odmianę `be` w   ćwiczeniu :      was /were                                                  autor : Jola Świerzy

INFORMATYKA  CH

Witajcie! Kontynuujemy prace z podręcznikiem. Przeczytaj i postaraj się wykonać materiał z podręcznika str. 71-78 Jeśli nie masz programu PowerPoint możesz korzystać z narzędzia Prezentacja w aplikacjach konta Google. W trakcie video konferencji porozmawiamy o napotkanych problemach. Na Meet spotkamy się jutro.

JĘZYK POLSKI

Spotkanie on-line czwartek godz. 9.00. Sprawdzimy zadania, wykresy zdań, porozmawiamy o przydawce i nowej części zdania – okoliczniku. Przygotujcie zeszyt. Filmik – okolicznik. Tu możecie poćwiczyć rozpoznawanie okolicznika. Przepiszcie do zeszytu temat: Poznajemy nową część zdania – okolicznik. Przepiszcie definicję z epodręcznika.   MATEMATYKA Zapraszam na lekcje on – line w czwartek o godz. 10.00 – 10.20 Do zobaczenia!

ŚRODA 8.04.2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Dzień dobry !! Bardzo, bardzo serdecznie witam po prawie tygodniowej przerwie świątecznej. W najbliższym czasie – prawdopodobnie do weekendu majowego dalej pracujemy zdalnie. Skoro rozkwitła nam piękna wiosna na wychowaniu fizycznym również zaczynamy realizować treści z zakresu lekkoatletyki. Na dzisiaj obejrzyjcie film – Podstawy LA  – technika startu niskiego.  Wszyscy doskonale znacie ten element. Po powrocie do szkoły mam nadzieję, że każdy z Was poprawi swoje jesienne „czasówki”. :-))  :worship:

RELIGIA 

Szczęść Boże Witam was w środę, w oktawie Wielkanocy. Jezus Zmartwychwstał , prawdziwie Zmartwychwstał Alleluja!!!. Radujmy się !!!.To dla nas najpiękniejsza nowina, gdyby Jezus nie Zmartwychwstał daremna byłaby nasza wiara. On daje obietnicę naszego zmartwychwstania i życia wiecznego z Nim w Jego Królestwie. Temat katechezy: Anioł Gabriel u Zachariasza – uwierzyć w nieprawdopodobne. Dzisiaj o Zachariaszu, przeczytajcie tekst z katechizmu (str.74) Bóg przez anioła zapowiedział, że dokona w życiu Zachariasza i Elżbiety czegoś, co po ludzku było niemożliwe do spełnienia. Wiemy, że Elżbieta, która była staruszką urodzi syna, który przygotuje naród wybrany na przyjście Zbawiciela. Zachariasz nie mógł w to uwierzyć, więc anioł oznajmił mu, że do czasu narodzin syna straci mowę. unnamed   Opisz w jaki sposób ty wypełniasz zadania wyznaczone ci przez Boga?, jesteś dzieckiem Bożym, uczniem Jezusa, jesteś dzieckiem swoich rodziców, bratem lub siostrą, wnukiem lub wnuczką, uczniem, kolegą, ( zadanie  wyślij na mojego maila barbara.pyclik@zsppiasek.pl.) Przypominam o poprzednim zadaniu, tym, którzy nie zrobili

BIOLOGIA

Witajcie kochani!!! Dzisiejszy temat to: Pęd. Budowa i funkcje łodygi. Wypiszcie sobie w punktach pod tematem: Budowa i rodzaje pędów, budowa i funkcje łodygi, łodyga roślin zielnych, przekształcenia łodyg. Przekształcenia łodyg - Łodyga - Biologia - Sciaga.pl

Przypominam o upływającym terminie wysyłanych na mojego gmaila zdjęć kwiatów wiosennych wraz z opisem (min. 5, max 10 zdjęć) Oczywiście zdjęcia z Waszego najbliższego otoczenia:)

Miłego dnia:)

JĘZYK POLSKI

Ćwiczymy rozpoznawanie części zdania (podmiot, orzeczenie, przydawka) i wykonywanie wykresów.    Wykonaj wykresy zdań zaznacz orzeczenie – dwie linie, podmiot- jedna linia, przydawka – linia falista.     Pękate awokado wyglądało jak zielona gruszka.    Zimowy wieczór zapowiadał się fantastycznie.

HISTORIA

Temat: Kryzys i odbudowa państwa Polskiego. Przeczytaj tekst z podręcznika ze stron 175-178. zapoznaj się z sylwetkami władców Polski: Mieszkiem II, Kazimierzem Odnowicielem, Bolesławem Śmiałym. Możesz obejrzeć filmy na youtube Historia Na Szybko.

Wielkanocne życzenia

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Dzień dobry !!!  Witam w ten ostatni przedświąteczny dzień  w „zdalnej szkole”. Wszyscy mamy nadzieję, że obecna dość trudna sytuacja choć trochę zmieni się na lepsze po naszej przerwie w nauce. Co będzie, czas pokaże. Tymczasem proponuję  zobaczyć filmik PIŁKA RĘCZNA – podstawy gry. Pozdrawiam !!!  Życzę dużo, dużo zdrówka i pogody ducha na ten Świąteczny czas ! :-))  :bunny:

RELIGIA

Szczęść Boże,

Pozdrawiam was serdecznie, dzisiaj nasza ostatnia katecheza przed Świętami Wielkanocnymi, dlatego proszę, abyście przypomnieli sobie co to jest Triduum Paschalne i zobaczyli krótką prezentację, przygotowaną przez waszych trochę starszych kolegów. https://www.youtube.com/watch?v=zXG_Lqc2XfU

Te Święta będą inne niż zwykle, ponieważ spędzimy je w domu, ale bierzmy udział w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia oraz całego Triduum Paschalnego przygotowanego przez media. Życzę wam i waszym rodzinom radości, pokoju, nadziei płynącej od Zmartwychwstałego Pana Jezusa. Do zobaczenia po Świętach. Módlcie się nadal w intencji zatrzymania korona wirusa, ofiarujcie dziesiątkę różańca. Przypominam o zadaniu z poprzedniej lekcji, nie wszyscy zrobili

BIOLOGIA

Witajcie kochani!!! Dzisiejszy temat: Korzeń- organ podziemny rośliny. Przesyłam Wam link gdzie są informacje na temat korzenia. W zeszycie natomiast wypiszcie sobie takie punkty jak: Systemy korzeniowe, przekształcenia korzeni, funkcje korzenia. Zapoznajcie się z rysunkiem poniżej jako wprowadzenie do następnej lekcji. Życzę Wam zdrowych, spokojnych, wesołych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w gronie najbliższych. Miłego dniaSmile Jak zbudowana jest roślina? - Epodreczniki.pl MATEMATYKA Temat:  Mnożenie i dzielenie ułamków dziesiętnych. Materiał do ćwiczeń udostępniłam na waszym mailu. Proszę zrobić dział Mnożenie i dzielenie pisemne. Pozdrawiam!

JĘZYK POLSKI

Temat: Przydawka jako określenie rzeczownika w zdaniu. Obejrzyj film. Korzystając z filmu napisz definicję przydawki, podaj przykład. Uwaga, nie musisz rozróżniać rodzajów przydawek, ale obejrzyj film do końca zapoznając się z przykładami przydawek. Do zeszytu zapisz zdania: Nasze pierwsze zebranie upłynęło w miłej atmosferze. Wszyscy uczniowie postanowili pomóc w najbliższym schronisku. Członkowie naszego koła spotykają się zawsze w poniedziałki. Podkreśl orzeczenie (dwie linie), podmiot (jedna linia), przydawka (linia falista, zygzak). Wykonaj wykresy tych zdań. Prześlij zdjęcie do mnie (chcę zobaczyć czy umiesz, czy trzeba jeszcze poćwiczyć). Tu i tu możesz jeszcze poćwiczyć.

HISTORIA

Temat: Polska Bolesława Chrobrego. Przeczytajcie tekst ze stron 170-174. Wykonaj do zeszytu notatkę. Możesz skorzystać z mapy myśli (wydrukuj, przerysuj) lub zrób własną notatkę w punktach: 1.Misja św. Wojciecha (cel, data śmierci). 2.Zjazd w Gnieźnie (data, cel przybycia Ottona III, skutki). 3.Nowe biskupstwa i arcybiskupstwo (znaczenie arcybiskupstwa dla Polski). 4.Podboje Bolesława. Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę możesz obejrzeć filmy. A tu możesz sprawdzić swoją wiedzę.

  KÓŁKO INFORMATYCZNE

Niezgodnie z umową, widzimy się dzisiaj o godz. 15.00 bo pomyliłam dni ;) Jeśli ktoś nie dostanie linka niech się od razu dobija e-mailem. Czekam na was :)

WTOREK 07.04. 2020 r.

 

GEOGRAFIA

Zapiszcie temat: Strefy klimatyczne i krajobrazowe Pod tematem przerysujcie lub wklejcie po wydrukowaniu (osoby, które będą rysowały proszę, żeby się nie przejmowały tym, jak wyjdzie mapka, na pewno będzie super, dacie radę!) Strefy klimatyczne i krajobrazowe czysty (1)Korzystając z mapki w podręczniku str. 108 proszę pokolorować strefy klimatyczne. W puste miejsca należy wpisać definicję: strefy klimatyczne (skorzystaj z podręcznika To najważniejsze!), klimaty astrefowe (proszę wpisać: INNE NIŻ NA OTACZAJĄCYM OBSZARZE oraz przykłady: GÓRSKI, MORSKI, KONTYNENTALNY). Przeczytaj dokładnie na stronie 109 czym charakteryzuje się klimat górski, morski i kontynentalny (co powoduje, że są inne?). Następnie wpisz pod rysnotką definicję strefy krajobrazowe (skorzystaj z To najważniejsze!). Korzystając z fotografii w podręczniku str. 111 pokoloruj i podpisz strefy krajobrazowe. Wyślij na moją pocztę (katarzyna.bilek@zsppiasek.pl) zdjęcie swojej pracy do piątku 17 kwietnia (praca na ocenę). Dla utrwalenia wiadomości popracuj w ćwiczeniach str. 65 – 66. Pamiętajcie, że jeżeli macie jakiś problem piszcie. Umówimy się na lekcję video i wyjaśnimy.

JĘZYK POLSKI

Lekcja on-line o godz.9.00. Przygotujcie zeszyty. MATEMATYKA Spotkanie on – line godz.10.00. Pozdrawiam

PONIEDZIAŁEK 06.04.2020 r.

JĘZYK ANGIELSKI Dziś wrócimy na chwilę do lekcji poprzedniej. Proszę wypisz nowe słówka do zeszytu i przetłumacz je ze str72 -Książka ucznia. Posłuchaj ich wymowy :

A teraz zrób ćw.3 str str73 z Książki ucznia – przeczytaj tekst, posłuchaj i odpowiedz na 6 pytań do zeszytu : Pytanie : np.How many shops are there ?  oznacza : Ile sklepów tam się znajduje?

Na zbliżające się Święta Wielkiej Nocy życzę Wam zdrowia, spokoju oraz radosnej atmosfery w gronie rodzinnym -Jola Świerzy 20 Best Easter Greetings | Happy easter greetings, Easter ... lekcja autorstwa Jola Świerzy INFORMATYKA 1 gr. Witajcie! Kontynuujemy prace z podręcznikiem. Przeczytaj i postaraj się wykonać materiał z podręcznika str. 71-78 Projekt zapisz na stronie scratch.mit.edu będąc zalogowany na swoje konto. Udostępnij swój projekt i wyślij mi pod jaką nazwą mogę go zobaczyć.

TECHNIKA

Witajcie! Otrzymałam już od Was wiele prac pod tytułem  „Projekty na różną okazję”. Niektórzy wykonali już całe zadanie rozłożone na dwie techniki. Przypominam, że dziś mija termin I części pracy.  Musicie zmieścić się w wymaganym czasie  jeżeli chcecie otrzymać 3 punkty. Pamiętajcie, że jeden punkt otrzymujecie za właśnie terminowość. Kolejne dwa projekty dopiero po świętach, macie zatem wiele czasu na wykonanie zadania.

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !! Dzisiaj kolejne elementy z zakresu zespołowych gier sportowych.  Doskonale zdaję sobie  sprawę  jak bardzo wszyscy chcielibyście się znaleźć na sali gimnastycznej, na normalnej lekcji, gdzie moglibyście się wykazać swoją sprawnością. Ale póki co staramy się dalej realizować nasze kolejne tematy w wersji bardziej teoretycznej. Tak więc zachęcam do obejrzenia kolejnego filmiku z programu Akademii Siatkarskiej. Pokazane ćwiczenia na pewno wykorzystamy  na lekcjach po powrocie do szkoły. Pozdrawiam !

MATEMATYKA

 

autor: Mariola Mańka

HISTORIA

Spotkanie on-line godzina 10.00 „Mieszko I i początki Polski”.

JĘZYK POLSKI

Temat:Grupa podmiotu i orzeczenia. Obejrzyj prezentację. Podane zdania wpisz do zeszytu. Pionową kreską oddziel grupę podmiotu od orzeczenia. Spróbuj wykonać wykres zdania jak na prezentacji i zadać pytania. Moja drużyna pogratulowała mi skutecznej akcji.                                            Kibice przeciwnej drużyny zamilkli z wrażenia.                                             Bramkarz przeciwników nie wierzył własnym oczom.                    Trener wystawił mnie do gry w pierwszym składzie.

GEOGRAFIA

Zapraszam Was dzisiaj na lekcję video o godzinie 11:00. Czekajcie na moje zaproszenie na g-mailu. Bardzo proszę o przygotowanie ostatnich zadań do sprawdzenia.

PIĄTEK 03.04. 2020 r.

 

PLASTYKA

Witam, ponieważ jest to ostatnia przedświąteczna plastyka, proszę o wykonanie pracy związanej tematem ze Świętami Wielkanocnymi. Na kartce formatu A4 proszę narysować lub namalować pisanki (lub jedną dużą na całą kartkę), koszyczek ze święconką, zajączka lub baranka świątecznego, lub coś, co wam przypomina te święta. Proszę poszaleć z kolorami, pamiętać o wiośnie i słońcu dokoła. Możecie też pooglądać obrazy malarzy o tematyce wielkanocnej. Życzę Wam i waszym bliskim zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt, oraz szybkiego spotkania w szkole! A podchody po muzeum w Krakowie będą po świętach, bez obawy :)

KÓŁKO INFORMATYCZNE

Przepraszam, że tak późno ale może ktoś przeczyta i da znać innym. Jeśli możecie być, to zapraszam na Meeta, dzisiaj na 14.00. Kto zdąży przed spotkaniem napisać to niech napisze mi e-maila, że będzie. Tylko z podpisem proszę ;)

RELIGIA

Szczęść Boże, Pomódlcie się do Boskiego Serca Pana Jezusa, dzisiaj „I Piątek” miesiąca, dzień, w którym przeżywamy mękę i śmierć Pana Jezusa. Ofiarujcie dzisiaj w intencji zatrzymania koronawirusa Drogę Krzyżową lub dziesiątkę różańca. Zapiszcie temat katechezy: Powtórzenie wiadomości. Sprawdź swoją wiedzę –katechizm str. 72 Dziękuję wszystkim, którzy zrobili zadanie i przypominam tym osobom, które jeszcze nie zrobiły!

SPOTKANIE Z WYCHOWAWCĄ

Spotykamy się po raz 4 w samo południe.

JĘZYK POLSKI

Spotkanie on-line o 9.00. Zapraszam! Zadanie do odesłania. W zdaniach podkreśl podmiot i orzeczenie.  Król Syzyf panował w Koryncie.  Stał tam jego pałac. Hades poszedł ze skargą do Zeusa.   Kto chce może pokazać jak wyrazy łączą się w tych  zdaniach zadając pytania (to zadanie dodatkowe dla chętnych) Po spotkaniu trochę ćwiczeń.                                                                 Ćwiczenia na learning apps. podmiot, orzeczeniew zdaniu. MATEMATYKA Temat lekcji: Mnożenie ułamków dziesiętnych Oblicz sposobem pisemnym zadanie 7 str.70 (Ćwiczenia). Przeczytaj notatkę z podręcznika str.159 – 160 zrób zadanie 4 str.160 w zeszycie.

 

CZWARTEK 02. 04. 2020 r.

 

MUZYKA

Witam! Dzisiaj zajmiemy się tematem ze 105 strony naszego podręcznika, czyli muzyką ludową i jednym z naszych tańców narodowych – krakowiakiem. Proszę przeczytać tekst od strony 106 do 109, a potem w zeszycie opisać, jakim tańcem jest krakowiak, oraz jakie instrumenty ludowe poznaliście (nazwa instrumentu i krótka charakterystyka). Jeśli potraficie, przyślijcie mi odpowiedzi na g-maila. Piosenka, która jest na stronie 105, jest też krakowiakiem, i możecie jej posłuchać i zobaczyć tutaj, a jak się tańczy krakowiaka, możecie obejrzeć tutaj. Życzę miłych wrażeń z kontaktu z muzyką ludową. Piosenkę możecie poćwiczyć, będziemy ją śpiewać po powrocie do szkoły, razem. Pozdrawiam, do usłyszenia po świętach, czyli za dwa tygodnie. Życzę Wam i waszym Bliskim spokojnych, zdrowych i mimo wszystko radosnych Świąt Wielkanocnych, z piosenką – niespodzianką :) . WYCHOWANIE FIZYCZNE  Witam !! W dniu dzisiejszym spróbujcie trochę poćwiczyć. Skorzystajcie z filmiku – „WF w domu – prosta rozgrzewka”.  :-)) Pokazane ćwiczenia w  większości doskonale znacie z naszych lekcji. Nie powinniście mieć z nimi najmniejszego problemu. Trzeba tylko trochę motywacji i chęci. Tak więc miłego oglądania i mobilizacji do aktywnego udziału w zaprezentowanych ćwiczeniach. Pozdrawiam INFORMATYKA gr.1 Witajcie! Spróbujmy pracy z podręcznikiem. Przeczytaj i postaraj się wykonać materiał z podręcznika str. 62-70 Jeśli nie masz programu PowerPoint możesz korzystać z narzędzia Prezentacja w aplikacjach konta Google. W trakcie video konferencji porozmawiamy o napotkanych problemach. Przed nami kilka lekcji z Prezentacjami, które mogą się przydać w obecnej sytuacji a następnie Pivot Animator.

JĘZYK POLSKI

Na dziś trochę ćwiczeń do odesłania do mnie. Ćwiczymy zadawanie pytań, czyli ustalamy związki pomiędzy  wyrazami w zdaniu (które wyrazy się z sobą łączą). Dla przypomnienia prezentacja. Zadanie do odesłania na gmaila.  Na gmaila przesyłam to samo zadanie do uzupełnienia.                                                                                                   Plemieniem Polan rządzili książęta z dynastii Piastów. rządzili kto? … rządzili czym? … plemieniem kogo? … książęta z czego? … dynastii jakiej? … Tak powstało silne państwo polskie. powstało jak? … powstało co? … państwo jakie? … państwo jakie? … Zrób to sam. 1.Znajdź czasownik (orzeczenie). 2.Zadaj pytanie kto? lub co? wykonuje (robi?) daną czynność. 3.Zadawaj pytania do poszczególnych wyrazów. Srebrny samochód mknął szybko śliską drogą. Jagoda pisała długo swoim piórem. MATEMATYKA Witam. Zapraszam wszystkich na spotkanie on-line o godz. 10.00. Zalogujcie się na naszego szkolnego maila i czekajcie na moje zaproszenie (10 minut przed lekcją.) Proszę przygotować ćwiczenia i zeszyt. Do zobaczenia.

 

ŚRODA 01.04.2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !! Dzisiaj dzień z koszykówką. Proponuję szkoleniowy filmik z ABC Koszykówki. Możecie w nim zobaczyć ciekawy pokaz ćwiczeń i elementów tej gry zespołowej. Póki co miłego oglądania…. :-))

HISTORIA

Pierwszy film z cyklu „Pierwsi Piastowie” i odcinek drugi „Chrzest Mieszka”. Temat do zeszytu:Mieszko I i powstanie Polski. podręcznik str.165-166 Odpowiedz na pytania: Pierwszy kronikarz dziejów państwa polskiego to…. Mieszko I pochodził z dynastii…. Czy Mieszko był królem? Jak nazywała się żona Mieszka i skąd pochodziła? Kiedy Mieszko przyjął chrzest? Gdzie powstało pierwsze w Polsce biskupstwo? Jak nazywał się biskup? Kim jest poganin? Jeżeli prześlesz to co zrobiłeś na gmaila dostaniesz +.

RELIGIA

Szczęść Boże Katechezę zawsze zaczynamy od modlitwy, proście  Ducha Świętego, aby was prowadził, umacniał i uświęcał. Zachęcam nadal do modlitwy w intencji zatrzymania koronawirusa, ofiarujcie w tej intencji jedną dziesiątkę różańca. Ufajmy Bogu w tej trudnej dla nas sytuacji, tak jak ufał Daniel, a był przecież w jaskini z lwami. Dzisiaj poznamy Hioba, który jest również przykładem wielkiej ufności Panu Bogu. Temat katechezy: Niech Bóg będzie błogosławiony – Hiob. Przeczytaj Katechizm str. 31-32. Odpowiedz na pytania – Jakie nieszczęścia spotkały Hioba? – Jak zareagował Hiob na tragiczne wiadomości? – Dlaczego Hiob nie miał żalu do Boga? – W jaki sposób Bóg wynagrodził wierność Hioba? Prześlijcie odpowiedzi na pytania na mojego e-maila barbara.pyclik@zsppiasek.pl ( możecie zrobić zdjęcie z zeszytu) – to zadanie na ocenę Dla osób, które lubią oglądać w ramach utrwalenia proponuję zobaczyć przedstawienie przygotowane przez młodzież, dotyczące tej katechezy. https://www.youtube.com/watch?v=IK0ezmUmc5o

EDUKACJA REGIONALNA

Witam jeszcze raz bardzo serdecznie. Podaje link co powinno być w Palmie Wielkanocnej :) Z powodów ograniczonej dostępności do materiałów palmy robimy z tego co  mamy w pobliżu:) Zdjęcia palm wysyłamy do soboty wieczora na mojego gmaila. W czwartek 2.04. o godz. 14.00 w pszczyńskim skansenie są warsztaty online na żywo na temat Palm Wielkanocnych. WARTO ZOBACZYĆ!!! Są w telewizji także lekcje z biologii. Kl. V- transmisja w czwartek o godz. 9.00 na kanale TVP Historia. Zapraszam:) Miłego dnia.

JĘZYK POLSKI

Obejrzyj prezentację. Wykonaj zadnia                                                                

 

 1.  wyrazów z poniższych zdań dopisz słowa, które odpowiadają na pytania.                                                                                                               Muzyka daje nam poczucie bezpieczeństwa.                             muzyka     co robi?           ……………………,    daje  co?……………………        daje?  komu?    ……………….,  poczucie       czego?     ………………….     Ścisz tę hałaśliwą, nieznośną muzykę.                                                   ścisz     co?   ……………….,  muzykę    jaką?   ………………………….    muzykę  jaką?  …………………….,  muzykę    którą?    …………………..                 i odeślij do mnie na gmila lub e-dzienniku.

 

 

WTOREK 31.03.2020 r.

 

MATEMATYKA Zapisz temat lekcji: Mnożenie ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne Obejrzyj film Wykonaj w ćwiczeniach zad. 2, 3 str. 69 zad. 5, 6 str. 70 W celu utrwalenia materiału poćwicz na epodręczniku Zapraszam wszystkich na spotkanie on-line o godz. 10. 00. w czwartek. Zalogujcie się na naszego szkolnego maila i czekajcie na moje zaproszenie (10 minut przed lekcją). Do zobaczenia,

ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KREATYWNOŚĆ

Praca z zadaniami wysłanymi na e-maila.

GEOGRAFIA

Witam Was serdecznie. Dzisiejszy nasz temat brzmi: Pogoda a klimat.  Proszę zapoznajcie się z prezentacją    POGODA a KLIMAT następnie zapiszcie temat w zeszycie, a pod nim definicję pogody i klimatu (można z prezentacji bądź z podręcznika str. 102 – 103 – zaznaczone na zielono). Koniecznie prześledźcie Nic trudnego! w podręczniku (str. 104 – 105). Po wszystkim wykonajcie w zeszycie ćwiczeń zadania ze stron 61 – 63 (dla chętnych str. 64). W razie kłopotów proszę o informację na maila (katarzyna.bilek@zsppiasek.pl) umówimy się na spotkanie on – line. Jeżeli nie będzie potrzeby może uda nam się zobaczyć w piątek. Zadanie dla zainteresowanych (polecam wszystkim, są tam ciekawe zadania): pogoda a klimat

PONIEDZIAŁEK 30.03. 2020 r.

 

INFORMATYKA

Drodzy Uczniowie, zalogujcie się na stronę scratch.mit.edu, a następnie napisz program rysujący kwiat. W kółeczku Moje bloki stwórz kafelek definiuj. Postaraj się jak najwięcej pozmieniać, nie tylko kolor pisaka. Pamiętaj jak nie masz pisaka to możesz go dodać w lewym dolnym rogu. Scratch2 BIOLOGIA Witam Was serdecznie w nowym tygodniu:) Jutro 31.03.2020 spotkamy się online na meecie o godz. 9.00- 9.20. Przekażę Wam dalsze instrukcje naszej pracy. Czekajcie przed połączeniem na moje zaproszenie na gmailu. Pozdrawiam. HISTORIA Temat: Zanim powstała Polska. str 160-163 Biskupin, skąd i kiedy przywędrowali Słowianie, czym się zajmowali, wierzenia Słowian (Perun, Swarog, Świetowit), Kim byli Cyryl i Metody, PRACA Z MAPĄ (str.163)Wypisz z mapy plemiona słowiańskie, które plemię zamieszkiwało okolice Gniezna? Zapraszam na spotkanie on-line w środę na 12.30

JĘZYK POLSKI

Temat: Podmiot i orzeczenie – dwie najważniejsze części zdania. Obejrzyjcie:Orzeczenie (Uwaga! tylko do 4 minuty).Podmiot (Uwaga! tylko do 4 minuty). Do zeszytu ćw.3a ze strony 228, dla chętnych ćw.2a. Zapraszam na spotkanie on-line we wtorek na godzinę 11.00

TECHNIKA

Praca techniczna do wykonania na dłuższy czas. Temat : Projekt na różną okazję. Waszym zadaniem będzie wykonanie ubioru dwóch z czterech różnych postaci (mężczyzna i kobieta lub dziewczyna i chłopiec) na dwie różne okazje (np. do pracy, szkoły, do ogrodu, na koncert itp). Przykładowo mężczyzna i  kobieta na dwie różne okazje lub dziewczyna i chłopiec na dwie różne okazje – czyli należy wykonać cztery projekty. Postaci można narysować samemu lub  można skorzystać z gotowego poniżej  wzoru. Praca do wydruku kobieta i mężczyzna lub dziewczyna i chłopiec. Do wykonania ubioru można korzystać ze ścinek dowolnych tkanin (tkaniny nie muszą być zgodne z nazwą), papieru kolorowego, pasteli lub kredek (do wyboru) – technika dowolna. Ważne! 1) Nadaj tytuł pracy PROJEKT NA RÓŻNE OKAZJE 2) Ubiór ma być kompletny z nakryciem głowy oraz z butami. 3) Każdą część ubioru należy opisać, czyli  jakie posiada  właściwości (np. tkanina nieprzemakalna, zwiewna, gładka, lejąca,  odporna na wypychanie) podpowiedź znajdziesz tutaj. 5) Pracę wykonujecie etapami. Każdy etap (gotowy projekt) ma być sfotografowany i wysłany na maila. Na przyszłą technikę należy nadesłać zdjęcie z dwoma projektami. Możecie otrzymać  3 punkty za nadesłane zdjęcia i kolejne 3 punkty w kolejnym terminie. Łącznie 6 punktów. Punkty będą przydzielanie następująco:

 • za staranność i estetykę (1 pkt),

 

 

 • opis tkaniny właściwy do okazji (1 pkt)

 

 

 • termin nadsyłania zdjęć (1 pkt).

 

                                                                Kolejne zdjęcie na następną technikę (po świętach), za które  możecie otrzymać punkty kolejne 3 punkty.  Ocenę za projekt otrzymacie po podliczeniu punktów, które będą wpisywane do dziennika na bieżąco. Proszę trzymać prace do prezentacji po kwarantannie. Zdjęcia swoich prac należy nadsyłać na adres: karina.glowacka.bieszczad@zsppiasek.pl ŻYCZĘ OWOCNEJ PRACY!

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !! Kolejny tydzień zdalnej nauki przed nami. Jest to nowe wezwanie dla nas wszystkich. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że bezpośredni kontakt z kolegą, koleżanką nauczycielem itp.  ma zupełnie inną jakość i znaczenie. Obecna sytuacja powoduje, że w przypadku wychowania fizycznego  zmieniamy metody pracy. Oprócz proponowanych ćwiczeń  opierać się będziemy na filmikach szkoleniowych, które i tak mamy w programie nauczania wf.  Dzisiaj filmik Akademia Siatkarska. Pamiętajcie o codziennych najprostrzych ćwiczeniach, które po wielu godzinach przy komputerze są konieczne. Proponuję skakankę (3 serie po 1min z dowolną przerwą, przed skokami bieg w miejscu – jako rozgrzewka !!! Pozdrawiam, dużo zdrówka !!!!! :-))  :-))

MATEMATYKA

Witam. Zapraszam wszystkich na spotkanie on-line o godz. 9.00. Zalogujcie się na naszego szkolnego maila i czekajcie na moje zaproszenie (10 minut przed lekcją.) Proszę przygotować karteczki z cyframi. Do zobaczenia,

PIĄTEK 27.03.2020 r.

 

 PLASTYKA

Witam! Dziś  zapraszam was do wirtualnego zwiedzenia muzeum! Wchodząc na podaną stronę , znajdziemy się w wirtualnym świecie sztuki! Proszę spróbować „pochodzić” po salach galerii sztuki polskiej XIX w., która mieści się w Sukiennicach, czyli na krakowskim Rynku. Sprawdźcie, czy uda się wam przemieszczać po trzech salach wystawowych tej galerii, czy możecie oglądać prezentowane tam obrazy i rzeźby z różnych stron, i czy potraficie znaleźć informacje o dziełach,  podane obok każdego z nich. To ważne, by każdy mógł rozpocząć to wirtualne zwiedzanie, ponieważ następnym razem będziecie rozwiązywać zagadki o sztuce, czyli zrobimy sobie takie „artystyczne podchody”. Jeśli ktoś będzie miał problem ze zwiedzaniem galerii, proszę przesłać mi wiadomość na gmailu (joanna.kukla@zsppiasek.pl). Postaramy się temu zaradzić. Pozdrawiam. Udanej „wycieczki”!(jak zwykle macie tydzień na realizację tego zadania).

RELIGIA

Szczęść Boże Jak zwykle zaczynamy od modlitwy, tym, którzy należą do ERM proszę, aby odmówili modlitwę do Boskiego Serca Pana Jezusa, nadal modlimy się o zatrzymanie pandemii, za lekarzy, pielęgniarki, kapłanów,  chorych i tych, którzy zmarli, ofiarujcie dziesiątkę różańca. Dzisiaj piątek, w Wielkim Poście, na lekcji religii poszlibyśmy  do kościoła, aby przeżyć nabożeństwo Drogi krzyżowej, proponuję, abyście to nabożeństwo odprawili w domu. https://www.youtube.com/watch?v=48De2Uov674

EDUKACJA REGIONALNA

Witam serdecznie. Dzisiejszym tematem jest:  Zabudowa i architektura Ziemi Pszczyńskiej. Taki temat też sobie zapiszcie w zeszycie. Obejrzyjcie proszę film. Udanego weekendu :)

JĘZYK POLSKI

Zapraszam na spotkanie on-line o godz. 13.00.  Zalogujcie się na swoim gmailu i odbierzcie zaproszenie na spotkanie. Przekażcie tę wiadomość innym. MATEMATYKA Temat lekcji: Dzielenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000.. Wykonaj zadanie 1 str. 157. Zeszyt ćwiczeń str. 67 zad.1, 2 Sprawdź swoje umiejętności wykonując  zad. 1, 2

 

CZWARTEK 26.03.2020 r.

 

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Dzień dobry ! Witam wszystkich bardzo serdecznie. Skoro czas zdalnego nauczania się przedłuża będziemy realizować treści programowe z wychowania fizycznego w oparciu o filmiki szkoleniowe z zakresu gier sportowych oraz ćwiczenia, które możemy wykonać w domu. Pamiętamy, że ruch i sprawność fizyczna to bardzo ważne elementy naszego zdrowia i życia. W tym dość trudnym dla nas wszystkich czasie „unieruchomienia” nabiera to szczególnego znaczenia. Tak więc zachęcam do wykonywania  (nawet kilka razy dziennie) prostych ćwiczeń; przysiady, skłony, pajacyki, bieg w miejscu, skoki na skakance itp. Dzisiaj zobaczcie film  ABC Koszykówki. Powodzenia !

MUZYKA

Dzisiaj obiecana KRZYŻÓWKA do poprzedniej lekcji muzyki. Dodatkowo dołączam jeszcze jeden filmik pomagający odpowiedzieć na pytania do krzyżówki. Cyfry na końcu określeń (te w nawiasach) informują, która litera z odgadniętego słowa potrzebna jest do utworzenia rozwiązania końcowego, czyli hasła krzyżówki, składającego się z trzech wyrazów. Oto ono, ale nie całe! Uzupełnij brakujące litery! *  U  Z  *  *  A            *  E            S  *  R  *  N Jeśli krzyżówka lub odgadnięcie hasła  okaże się za trudne, nie przejmuj się! Rozwiążemy ją później, razem :) Ważne, że próbujesz!

INFORMATYKA

Drodzy Uczniowie, zalogujcie się na stronę scratch.mit.edu, a następnie napisz program rysujący kwiat. W kółeczku Moje bloki stwórz kafelek definiuj. Postaraj się jak najwięcej pozmieniać, nie tylko kolor pisaka. Pamiętaj jak nie masz pisaka to możesz go dodać w lewym dolnym rogu. Scratch2

KÓŁKO INFORMATYCZNE

Wszystkich z kółka zapraszam do wypełnienia tabeli grup, żebym mogła odpowiednim grupom wysłać kody do logowania w konkursie i sposoby wejścia w konkurs. LINK DO TABELI Proszę zróbcie to jak najszybciej. Potem otworzę połączenie zdalne, żebyście mogli mi zadawać pytania.

JĘZYK POLSKI

Zapisz w zeszycie temat lekcji: Powtórzenie wiadomości o wypowiedzeniu.

 

 

 • Wykonaj do zeszytu ćwiczenia sprawdzające:

 

 

 1. Czym różni się zdanie od równoważnika zdania?

 

 

 • Przekształć zdania w równoważnik zdania. To jest ulewa. Idź do domu. Mamusiu chcesz herbaty?

 

 

 

 

 • Zaznacz, które zdanie jest pojedyncze, a które złożone. Mama ugotowała zupę. Przyjechaliśmy. Jedziemy na wycieczkę i śpiewamy piosenkę. Pies szczekał i warczał.

 

 

 

                                                                Napisz do mnie czy wszystko rozumiesz, napisz czego nie rozumiesz, czego nie potrafiłeś wykonać. Pozdrawiam

MATEMATYKA

Zapisz w zeszycie temat lekcji : Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych. Przypomnij sobie w jaki sposób dodajemy i odejmujemy ułamki dziesiętne obejrzyj film .  Jeśli opanowałeś wszystko, to weź głęboki oddech i wykonaj w zeszycie ćwiczenie 6 i 7. Wykonując obliczenia sposobem pisemnym. 

ŚRODA  25.03.2020 r.

RELIGIA Szczęść Boże Witam was w piękną uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która przypomina nam o tym wielkim zdarzeniu, od którego rozpoczęła się nowa era w dziejach ludzkości. Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, niewiasty z Nazaretu, by zwiastować Jej, że to na Niej spełnią się obietnice proroków, a Jej Syn, którego pocznie w cudowny i dziewiczy sposób za sprawą Ducha Świętego, będzie Synem samego Boga Zachęcam was dzisiaj do łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, który wzywa o godz. 12.00 do modlitwy Ojcze nasz o zatrzymanie pandemii .Papież Franciszek  

BIOLOGIA

Witam serdecznie. Zapoznajcie się proszę z gatunkami grzybów- Podr. str.85. Zrób w zeszycie tabelkę: grzyby jadalne i niejadalne i wypisz przykłady. Zapoznaj się z tematem porostów oraz ich znaczenia- podr. str. 86. Dla ciekawych wiedzy: Tabelka „To najważniejsze” Podr. str. 87. Miłego dnia:)

KÓŁKO INFORMATYCZNE

Poszukajcie e-maila z zaproszeniem do logowania na platformę elerningową, które dostaliście w październiku, spróbujcie się zalogować na nią. Czekam na was dzisiaj o 16.00 na e-mailu szkolnym gdzie będzie wiadomość jak się ze mną połączyć tak, żebyśmy się widzieli wszyscy. Wystarczy do tego komórka i apka ze Sklepu Play gdyby były problemy z komputerem. Jest to bardzo ważne bo konkurs trwa tylko do piątku i musimy wysłać choć jedno zadanie a myślę, że stać was na więcej :)

HISTORIA

Zadanie na podsumowanie działu. Przygotujcie w parach prezentację na gmailu i udostępnijcie mi.

 • Temat”Sztuka średniowiecza” podręcznik str.153-156

 

                                                                Co ma zawierać prezentacja?

 • cechy charakterystyczne stylów gotyckiego i romańskiego takie jak:

 

 

 • portal,

 

 

 • sklepienie kolebkowe i krzyżowo-żebrowe,

 

 

 • łuki,

 

 

 • które budowle:romańskie czy gotyckie pełniły funkcje obronna,

 

 

 • witraż,

 

 

 • grubość i wysokość murów, materiał budowlany,

 

 

 • przykłady budowli w Polsce i na świecie- np katedry, rotundy  .

 

 

 • ilość slajdów 10

 

 

 • Dodatkowo możesz wykonać swój własny witraż i przesłać mi jego zdjęcie

 

 

 • czas 2 tygodnie

 

 

 • praca będzie oceniana

 

                                                                UWAGA! Jeżeli nigdy nie tworzyłeś/tworzyłaś prezentacji zwróć się o pomoc do kolegów, koleżanek, napisz do mnie lub zadzwoń.

JĘZYK POLSKI

Kontynuujemy zadanie z wczoraj.

 • Napiszcie streszczenie tekstu „Zadanie domowe”, który czytaliście wczoraj.

 

 

 • Możecie skorzystać z planu wydarzeń, który układaliście.

 

 

 • Wasze streszczenie powinno składać się z maksymalnie 12 zdań.

 

 

 • W streszczeniu nie umieszczamy: cytatów, opisów, dialogów, opinii i komentarzy.

 

 

 • Wasze prace wyślijcie do mnie na e-dziennik lub maila.

 

 

WTOREK 24.03.2020 r.

 

SPOTKANIE Z WYCHOWAWCĄ

Jutrzejsza nasza Video konferencja w samo południe odbędzie się z Waszym udziałem, ale niestety beze mnie, ponieważ została na ten czas przygotowana Konferencja Rady Pedagogicznej, o której w czasie naszej wczorajszej Video rozmowy nie wiedziałem. Za niedogodności bardzo Was przepraszam Dlatego zapraszam Was na Spotkanie w czwartek w samo południe.

JĘZYK ANGIELSKI

Temat dzisiejszej lekcji: My town. Podręcznik str. 73 ćw.2 Przeczytajcie zdania a-j i zapiszcie nazwy sklepów 1-10( mapa miasta na str.72 ) odpowiedzi zapiszcie w zeszycie. Przykład: 1) newsagent’s Przypominam znaczenie słów : in front of – przedmiotowy, behind – za, between – pomiędzy Wykonajcie również w zeszycie ćwiczeń ćwiczenie 1 str.52 Dla chętnych TEST

JĘZYK POLSKI

Przeczytaj tekst z podręcznika „Zadanie domowe” str.263.

 • Wyjaśnij na czym polegał komizm przedstawionej tam sytuacji?

 

 

 • Wykonaj plan wydarzeń.

 

                                                                Pytania pomocnicze do planu.

 1. Jaki zawód wykonuje wujek Kuba?

 

 

 • Kto i dlaczego przeprowadził z nim wywiad?

 

 

 • Jakiej rady udzielił Michałowi wujek?

 

 

 • Co wydarzyło się na lekcji j.polskiego?

 

                                                                a)Kogo pani wyznaczyła do przeczytania zadania domowego? b)Czy Michał przeczytał swój wywiad? 5.Co wydarzyło się na matematyce? a)Dlaczego Michał nie miał zeszytu z matematyki? b)Jakie polecenie od nauczycielki otrzymał Michał i czy potrafił je wykonać? c)Jak czuł się Michał? d)Na jaki pomysł wpadł chłopiec? 6.Gdzie rodzice Michała zostali wezwani? 7.Co wieczorem zrobiła mama? Odpowiedź z planem wydarzeń proszę przesłać na e- dziennik lub gmaila  barbara.szymuratrebacz@zsppiasek.pl GEOGRAFIA Bardzo proszę o powtórzenie wiadomości z działu 3 poprzez wykonanie Sprawdź się! (podręcznik str. 99 – 100). Odpowiedzi proszę przesłać do czwartku na mojego maila (katarzyna.bilek@zsppiasek.pl). Wykonaj również Sprawdź, czy potrafisz w ćwiczeniach (str. 59 – 60). Bardzo proszę na przyszły wtorek (31.03.2020r.) przygotuj się do lekcji. Dokładnie zapoznaj się z elementami klimatogramu (str. 103) oraz z Nic trudnego! (str. 104 – Jak czytać klimatogram?; str. 105 – Jak obliczyć średnią roczną temperaturę powietrza i roczną sumę opadów?). Liczę na Wasza współpracę i pozdrawiam serdecznie! MATEMATYKA

Ascend Media autorstwa Mariola Mańka          

 PONIEDZIAŁEK 23. 03. 2020 r.

 

SPOTKANIE Z WYCHOWAWCĄ

Spotykamy się dzisiaj w samo południe. Obiecałem Wam, że kiedyś powiesimy hamaki, zatem macie możliwość nauczyć się ciekawego węzła.

TECHNIKA

Zapisz w zeszycie temat: Utrwalamy wiadomości. Rozwiąż krzyżówkę, hasło zapisz pod tematem.                       

HISTORIA

Znalazłam takie coś „Rycerstwo i system lenny „. To dzieło piątoklasisty. I ćwiczenie w rozpoznawaniu wieków. JĘZYK POLSKI Uczymy się dzisiaj streszczać. Na początek coś prostego.

 

 

 • Pod ćw.3 jest definicja, zapoznajcie się z nią.

 

 

 • Wykonane zadania prześlijcie na pocztę dziennika.

 

I jeszcze dwa zadania dotyczące części mowy.

MATEMATYKA

 


autor:Mariola Mańka

PIĄTEK 20.03.2020 r.

INFORMATYKA

Dzisiaj proszę Was o zalogowanie się do Waszych szkolnych kont pocztowych.  Jeśli komuś się to nie uda to wyślijcie proszę mi informację o tym na dziennik elektroniczny ze swojego lub Rodziców konta. Od poniedziałku możliwość zalogowania się będzie przydatna bardziej niż dotychczas!

Ci którym udało się zalogować, korzystając z komputera mogą spróbować zrobić to na telefonie poprzez dodanie swojego adresu email.

PLASTYKA

Witam, drodzy uczniowie. Z okazji dzisiejszych kalendarzowych „obchodów”, czyli Międzynarodowego Dnia Szczęścia i astronomicznie Pierwszego Dnia Wiosny, proponuję wam wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką, w formacie A-4, na wybrany temat – „Wiosna” lub „Szczęście”. Jeden wymóg z mojej strony – proszę do stworzenia tej pracy użyć tylko WĄSKIEJ GAMY BARW CZYSTYCH. Choć nie wydaje mi się, by była ona tak naprawdę „wąska”. Istnieją przecież ODCIENIE!

Podczas pracy warto posłuchać muzyki, którą kompozytorzy tworzyli pod wpływem wiosny i uczucia szczęścia. Proponuję „Wiosnę” Vivaldiego, „Odgłosy wiosny” Straussa, lub śpiew… ptaków wiosną. Najlepszy efekt, gdy nałożymy śpiew ptaków na muzykę Staussa!  Spróbujcie!

Prace proszę gromadzić w teczce, przyniesiecie je do szkoły, kiedy będziemy znowu mogli się spotykać. A dla tych, którzy zapomnieli, co znaczy pojęcie BARWY CZYSTE, podpowiedź filmikiem :)

Wszystkim życzę dużo szczęścia, tak bardzo dziś potrzebnego na świecie. Do usłyszenia za tydzień.

SPOTKANIE Z WYCHOWAWCA

Spotykamy się o 12:00 zalogowani na swoich szkolnych kontach pocztowych Gmail. Grupa Klasa 5 B już jest gotowa,

W lewym dolnym rogu jest czat na Hangouts.

EDUKACJA REGIONALNA 

Witam Was serdecznie w dniu dzisiejszym. Przypomnijcie sobie proszę nazwy śląskich potraw. Znajdźcie 10 wyrazów w j. śląskim i narysuj je w zeszycie. Pozdrawiam:)

 

JĘZYK ANGIELSKI

Utrwaliliście nazwy sklepów? Jeśli tak zapraszam do rozwiązania krótkiego TESTU. Odpowiedzi zapiszcie w zeszycie. Możecie je również wysłać na mój adres mailowy:)

JĘZYK POLSKI

Dziś będziemy ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem. Przeprowadzimy analizę wiersza. Temat lekcji w zeszycie: Kto, dla kogo i o czym śpiewa kołysankię?  Jeżeli będziecie mieć problem z odpowiedziami na pytania do tekstu możecie sprawdzić je z kluczem odpowiedzi, który wasi rodzice dostaną na pocztę e-dziennika.

Co wykonać?

 • przeczytaj tekst z podręcznika na str.236 „Kołysanka dla Okruszka” tu link do posłuchania
 • wykonaj pisemnie do zeszytu zadania pod tekstem 1 (podpowiedź – nadawca ten kto śpiewa kołysankę, odbiorca ten dla kogo jest śpiewana), 2 a i 2b (porównanie – coś do czegoś porównujemy, np, wysoki jak brzoza) 3 i 5a (przeczytaj definicję ze strony 237)
MATEMATYKA

Zapisz temat lekcji : Dodawanie i odejmowanie pamięciowe liczb dziesiętnych. Obejrzyj filmy
„Dodawanie pamięciowe liczb dziesiętnych”
Odejmowanie pamięciowe liczb dziesiętnych„,
Następnie wykonaj z podręcznika zadanie 1,2 str,152
i zeszytu ćwiczeń zad.1,2 str,63
dla chętnych zad,4 str,63 (Ćwiczenia)
Powodzenia.

CZWARTEK 19.03.2020 r.

ZAJĘCIA Z WYCHOWAWCĄ

 

Zapraszam Was jutro na nasze pierwsze spotkanie.

Czas: 12:00 w piątek 20 marca 2020 r.

Miejsce: Oczywiście w swoich Domach.

Proszę aby Każdy był zalogowany na swoje szkolne konto pocztowe.

Dostaniecie email, po wejściu do którego dołączycie do spotkania.

Skorzystamy najpierw z aplikacji Meet, a następnie z aplikacji Hangouts – obydwie są w ramach Aplikacji Google na waszych kontach. Więc nic nie trzeba instalować.

Zobaczycie, że jest to bardzo łatwe.

Proponuje być zalogowany na komputerach, ale również zachęcam do dodania szkolnego konta email do swojego telefonu komórkowego.

Jest do dobra alternatywa dla tych którzy nie maja komputerów, oraz przy lekcjach informatyki. To jakby mieć dwa monitory, jeden do pracy w jakiejś aplikacji, a drugi do patrzenia na to co ja pokazuje.

Napisze do Was informację o tym spotkaniu w dzienniku elektronicznym oraz na szkolne konta pocztowe.

Proszę Was, mimo tego o poinformowanie innych Uczniów z Naszej Klasy.

Warto abyście mieli dodane konta szkolne do telefonu, bo wtedy Aplikacja Kalendarz Pomoże nam w informowaniu o lekcjach.

Do zobaczenia jutro w samo południe.

Jeśli ktoś nie pamięta hasła to proszę mnie o tym poinformować w dzienniku.

 JĘZYK POLSKI

Na pocztę e-dziennika przesłałam pytania. Proszę o odesłanie odpowiedzi.

MATEMATYKA
Temat lekcji: Różne sposoby zapisywania długości i masy – ćwiczenia

Rozwiąż zadanie
D
obierz w pary ling
P
oćwicz na Quizizz

ŚRODA  18.03.2020 r.

Religia

Szczęść Boże

W związku z ostatnim tematem „Daniel dochowuje wierności Bogu i obyczajom” wpisaliśmy pod tematem tekst 4 przykazania kościelnego , które brzmi – Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach

W zeszycie wykonaj plakat reklamujący to przykazanie

Proszę zobaczcie do końca film na yoytube pokazujący historię Daniela :

Daniel w bardzo trudnym dla niego czasie, jakim było dla niego uwięzienie w jaskini z lwami , nie przestał ufać Bogu. Zwrócił się do Niego z ufną modlitwą i Bóg go nie zostawił. Lwy nie wyrządziły mu krzywdy.

My również przeżywamy trudne chwile , zachęcam was do modlitwy w intencji powstrzymania koronawirusa, tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, tych, którzy zmarli , wszystkich, którzy bardzo się boją, pomódlcie się jedną dziesiątkę różańca.

Z Panem Bogiem.

JĘZYK ANGIELSKI

Zapisz w zeszycie Topic: Shops. Przepisz do zeszytu słówka z podręcznika str. 82 (shops).  Poćwicz TUTAJ

BIOLOGIA

Witam Was bardzo serdecznie w dniu dzisiejszym. Powtórzcie sobie proszę informacje o wirusach i bakteriach. Obejrzyjcie film:

Język polski

Powtarzamy czyn jest przysłówek. Jutro na dziennik prześlę wam zadania do odesłania, gdzie sprawdzimy jak wyszła powtórka.

Historia

Odwiedzimy dziś średniowieczną wieś.

WTOREK 17.03.2020 r.

INFORMATYKA

Przypomnij sobie podstawy tworzenia prezentacji w programie Power Point oglądając poniższy film.

Jeśli nie masz Pakietu Ms Office możesz zainstalować pakiet Libre Office, a w nim program Impress, albo skorzystaj z programu Prezentacja z chmury Google ze swojego szkolnego konta pocztowego. Znajdziesz go po zalogowaniu w Aplikacjach, czyli takich 9 kropkach w prawym górnym rogu ekranu.

Zacznij robić prezentacje o tym co samodzielnie zrobiłeś z informatyki.

JĘZYK ANGIELSKI 17.03.2020

Utrwal nazwy miejsc w szkole oraz nazwy przedmiotów szkolnych:)

Brainy 5 Unit 5 Places in a school, school subjects

GEOGRAFIA 17.03.2020

Proszę ćwiczyć na stronie https://online.seterra.com/pl rozkład kontynentów i oceanów. Jeżeli już potrafisz poćwicz inne zadania.

Obejrzyj filmik:

W wolnym czasie zachęcam również do zobaczenia filmów z cyklu Byli Sobie Podróżnicy (jest ich dużo więcej, zachęcam):

https://www.cda.pl/video/276148284

https://www.cda.pl/video/2751999ed

https://www.cda.pl/video/2754477cc

Język polski

Dzień dobry, przypominam, że czytamy lekturę „Tajemniczy ogród”. Wiem, że biblioteka zamknięta, a Wy nie wychodzicie z domu, dlatego podaję link do strony, na której przeczytacie powieść. Waszym zadaniem na zaliczenie znajomości lektury będzie wykonanie lapbooka.

Co powinno się w nim znaleźć?

Krótki opis bohaterów, czas i miejsce akcji, informacja o autorze, plan wydarzeń, pytani i zagadki.

A na dzisiaj powtórka z liczebnika.

Historia

Zakony do obejrzenia i posłuchania, są też ćwiczenia, w których możecie się sprawdzić.

Technika

Temat do zeszytu: Utrwalamy symbole na metkach odzieżowych.

ćwiczenie

Przerysujcie do zeszytu po trzy wybrane symbole, wraz z opisem, dotyczące prania, suszenia i prasowania, czyszczenia chemicznego oraz wybielania. Po trzy z każdego rodzaju.  Podpowiedź znajdziecie tutaj.

Matematyka
Powtórz porównywanie ułamków dziesiętnych,  obejrzyj film ling
K
to ma problemy z zapisywaniem ułamków dziesiętnych to proszę poćwiczyć tu ling

MUZYKA

Przypomnijcie sobie, czego już dowiedzieliśmy się o instrumentach strunowych z podręcznika i lekcji. Teraz zapoznajcie się z kilkoma mniej znanymi instrumentami z tej grupy, dowiedzcie się, na czym polega praca lutnika (lub inny przykład), a na koniec obejrzyjcie fragmenty koncertów młodych wykonawców, próbując nazwać poznane już instrumenty. Miłego słuchania!

Koncert 1          Koncert 2

W następny czwartek (może już w szkole :) sprawdzimy swoje wiadomości rozwiązując krzyżówkę i zagadki!

Język polski 17.03.20.

Ciąg dalszy powtórek części mowy. Tym razem zaimek, z którym macie trochę problemów.

MATEMATYKA  17.03.2020 r.

Różne sposoby zapisywania długości i masy przypomnij sobie jak  to się zapisuje zobacz film
rozwiąż zadanie 1 ze str,149, zadanie 3,4 str.150.
Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Szkoła z klasą!

Font Resize
Kontrast