Wszystkie wpisy, których autorem jest Katarzyna Bilek

Wycieczka klas ósmych

Wycieczka klas ósmych do Warszawy była niezwykle udanym i pełnym wrażeń wydarzeniem. Już od samego początku dopisywała nam wspaniała pogoda, co dodatkowo wpłynęło na pozytywną atmosferę całego wyjazdu.

Pierwszego dnia rozpoczęliśmy zwiedzanie od Łazienek Królewskich, gdzie mogliśmy podziwiać piękne ogrody, zabytkowe budowle. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, które zachwyciło nas swoją architekturą i klimatem. Kolejnym punktem programu było Muzeum Powstania Warszawskiego – miejsce, które zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie i pozwoliło lepiej zrozumieć historię naszego kraju. Na zakończenie dnia wjechaliśmy na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwialiśmy panoramę Warszawy.

Drugiego dnia odwiedziliśmy Stadion Narodowy, gdzie mogliśmy zobaczyć kulisy jednego z najważniejszych obiektów sportowych w Polsce. Dużą atrakcją była także przejażdżka metrem, szczególnie dla tych, którzy mieli okazję podróżować nim po raz pierwszy. Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie poprzez zabawę i eksperymenty mogliśmy poszerzać swoją wiedzę.

Podczas całego wyjazdu towarzyszyła nam bardzo miła i kompetentna pani pilot, która dbała o naszą organizację i przekazywała wiele ciekawych informacji. Noc spędziliśmy w przyjemnym hotelu, który zapewnił nam komfortowy wypoczynek po intensywnym dniu.

Wycieczka przebiegła w dobrej atmosferze. Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci jako wyjątkowe i wartościowe doświadczenie.

XXIII KONKURS POWIATOWY Z GEOGRAFII

W miniony poniedziałek, 23 marca trójka uczniów naszej szkoły wzięła udział w XXIII KONKURSIE POWIATOWYM Z GEOGRAFII organizowanym przez III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie.

Konkurs dotyczył znajomości Ameryki, a uczniowie naszej szkoły wykazali się bardzo dużą wiedzą w tym zakresie:

I MIEJSCE – Karol Paliczka 8c

III MIEJSCE – Piotr Chrobok 8a

IV MIEJSCE – Paulina Broncel 8a

Serdecznie dziękujemy naszym ósmoklasistom za zaangażowanie, wysoki poziom wiedzy i godne reprezentowanie naszej szkoły.

Gratulujemy i mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie będzie inspiracją do dalszego rozwijania wiedzy geograficznej.

Akcja Sprzątania świata

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę makulatury, dzięki której mogliśmy wesprzeć po raz kolejny Aleksandra Budzika. We współpracy z Biblioteką publiczną w Piasku udało się wzbogacić konto dla Olka o 290 zł.

Kolejna zbiórka w kwietniu, zapraszamy do udziału!

Powiatowy konkurs z geografii

Trójka uczniów z klas VIII w składzie Zuzanna Skapczyk, Jakub Ryba i Filip Szweda reprezentowali naszą szkołę w miniony poniedziałek 7 kwietnia w Powiatowym Konkursie z Geografii. Zmierzyli się z niezwykle trudnym testem z wiedzy o problemach i regionach geograficznych Azji.

Zuzanna Skapczyk wykazała się ogromną wiedzą w tym temacie zajmując III miejsce!

Gratulujemy serdecznie sukcesu zarówno Zuzi, jak i chłopakom, którym niewiele zabrakło do podium.

nikiszowiec – wycieczka regionalna

W październiku uczniowi klas 5 i 7 w ramach edukacji regionalnej odwiedzili zabytkowe osiedle robotnicze Nikiszowiec w Katowicach, znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki, industrialnej trasie turystycznej. 

Nikiszowiec to osiedle górnicze powstałe w latach 1908-1919.  Specyficzna nazwa pochodzi od położonego w pobliżu osiedla szybu kopalnialnego Nickisch (nazwisko przedstawiciela spółki będącej właścicielem kopali barona Friedricha Nickisch von Rosenegka). Nikiszowiec to spolszczona wersja niemieckiej nazwy osiedla i szybu.

Co jest tu ciekawego? Przede wszystkim unikatowa zabudowa w formie charakterystycznych trzykondygnacyjnych budynków w kształcie czworoboków (łącznie 9 takich zespołów) zbudowanych z czerwonej cegły, z ogromnymi podwórkami w środku każdego z nich. Przeciętny budynek składa się ze 165 mieszkań (łącznie około 1000 mieszkań). W podwórzach kiedyś znajdowały się budynki gospodarcze tj.  chlewiki, komórki i piece do wypieku chleba. Na terenie osiedla umiejscowione były także cechowani, łaźnia, dom noclegowy, gospoda, kościół, policja, sklepy, pralnia, suszarnia i szkoła.

Dzięki Paniom przewodniczkom, pięknej słonecznej pogodzie udało nam się pospacerować i docenić piękno Nikiszowca.