We wtorek 19 maja klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Koziej Zagrody w Brennej. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Podejmij pasterskie wyzwanie”. Wycieczka była ciekawą i pełną atrakcji przygodą, podczas której mogliśmy poznać tradycje pasterskie oraz codzienne życie górali. Uczestnicy dowiedzieli się, jak wygląda wypas owiec i kóz, poznali pracę bacy oraz zobaczyli, jak powstają regionalne sery. Podczas pobytu w Koziej Zagrodzie uczestniczyliśmy również w warsztatach obróbki wełny i filcowania. Była to bardzo ciekawa część wycieczki, dzięki której mogliśmy poznać dawne metody wykorzystywania owczej wełny. Każdy miał okazję spróbować swoich sił w filcowaniu, czyli tworzeniu ozdób i przedmiotów z wełny przy użyciu igły i odpowiednich ruchów dłoni. Warsztaty wymagały cierpliwości i dokładności, ale sprawiły wszystkim dużo radości. Było to ciekawe doświadczenie, które połączyło naukę z dobrą zabawą. Największą atrakcją było bezpośrednie spotkanie ze zwierzętami – można było je karmić, głaskać i obserwować z bliska. W czasie warsztatów poznaliśmy również zwyczaje i kulturę Beskidów, a całość odbywała się w miłej, góralskiej atmosferze. Wycieczka była nie tylko świetną zabawą, ale także wartościową lekcją przyrody i tradycji regionalnych. Wszyscy wrócili zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę o życiu pasterzy w górach.




