Projekt edukacyjny klasy 5a

Uczniowie klasy 5a, przygotowując się do akademii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, postanowili przeprowadzić wywiady z wybranymi samorządowcami pochodzącymi z naszej wsi.

Najpierw na zajęciach z wychowawcą piątoklasiści planowali pracę i wymyślali pytania dotyczące Majowych Świąt Narodowych. Następnie dwaj reprezentanci klasy – Igor i Oskar – rozmawiali z panią Barbarą Psik, sołtys Piasku i radną Rady Miejskiej w Pszczynie, z panem Andrzejem Mańką, radnym Rady Miejskiej, i z panem Grzegorzem Wanotem, starostą pszczyńskim. Nasi samorządowcy byli bardzo gościnni, z chęcią i zaangażowaniem podeszli do zadania. Wywiady zostały zarejestrowane cyfrowo po to, by można je było odtworzyć na lekcjach języka polskiego, historii czy edukacji regionalnej. Podczas szkolnej akademii Igor zadawał pytania również paniom wicedyrektor i dyrektor szkoły.

Podsumowując pracę metodą projektu, uczniowie klasy 5a stwierdzili, że przyniosła im ona wiele satysfakcji, zwiększyła poczucie sprawczości, rozwinęła umiejętności komunikowania się.

Projekt edukacyjny uczniów klasy 5a.

Klasowe Konkursy Recytatorskie – uczniowie starsi

We współczesnym świecie wysoko ceni się umiejętność zaprezentowania samego siebie. Autoprezentacji właśnie miały służyć Klasowe Konkursy Recytatorskie odbywające się w maju. Uczniowie klas 5a i 5b, 6a, 8a i 8b recytowali wiersze Marcina Brykczyńskiego ze zbioru Ni pies, ni wydra, czyli o wyrażeniach, które pokazują język.

Teksty pomagające lepiej zrozumieć związki frazeologiczne spodobały się uczniom od razu. Następnie każdy wybrał odpowiedni dla siebie wiersz i miał za zadanie opanować go pamięciowo. Na lekcjach polskiego zostały omówione cechy wzorcowej recytacji. Podczas wystąpień uczniowie byli skupieni, w oswajaniu tremy pomagały im wiersze, które są oparte na żarcie językowym.

Kiedy już wszyscy w danej klasie wystąpili, a recytacje zostały wspólnie skomentowane i podsumowane, można było wybrać drobną nagrodę. Upominki ufundowała Rada Rodziców. Całe przedsięwzięcie miało nie tylko walor dydaktyczny, ale było przede wszystkim językową zabawą.

Klasowe Konkursy Recytatorskie – uczniowie klas 5a i 5b, 6a, 8a i 8b.

SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY – WYNIKI

Spośród uczniów, którzy wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym, najlepsza okazała się Judyta Skorupka z klasy 4a. Wiktor Biela zajął drugie miejsce, a Piotr Chrobok – trzecie; obaj chłopcy są z 8a. Wyróżnieni zostali również Mateusz Szmit z 8b i Paulina Gruchlik z 6b. Brawa dla uczestników za dbałość o poprawną pisownię! Podziękowania dla Rady Rodziców za ufundowanie nagród.

Obrazek pobrany z zasobów: pl.freepik.com.

Matematyczny Kogel-Mogel

28 maja w Rudołtowicach odbył się konkurs “Matematyczny Kogel-Mogel” dla czwartoklasistów gminy Pszczyna. Naszą szkołę godnie reprezentował Leon Urbańczyk, który zajął w konkursie IV miejsce.
Zadania konkursowe wymagały od uczestników nie tylko biegłości w rachunkach, ale przede wszystkim myślenia logicznego i analitycznego, zatem Leonowi należą się ogromne brawa i gratulacje!
Życzymy powodzenia w kolejnych wyzwaniach oraz tego, aby matematyka zawsze była fascynującą przygodą. 

Wycieczka klas czwartych: Kozia Górka zdobyta!

18 maja uczniowie klas czwartych wybrali się na górski podbój i oficjalnie zdobyli Kozią Górkę! Na samym szczycie, w uroczym schronisku „Stefanka”, czekała na nich zasłużona nagroda: pyszny, domowy obiad i orzeźwiająca lemoniada. Po naładowaniu baterii przyszedł czas na zasłużony relaks. Dzieci mogły wyszaleć się na placu zabaw albo po prostu poleniuchować na hamakach. Oczywiście nie zabrakło też zakupowego szaleństwa w poszukiwaniu pamiątek oraz całej masy wspólnych, pamiątkowych zdjęć. Co najlepsze – mimo podejścia pod górę, z ust uczniów nie padło zbyt wiele narzekań! To najlepszy dowód na to, że to na pewno nie była ich ostatnia górska przygoda. Sezon na wędrówki uważamy za otwarty!