„Plusy i minusy jonów”

Uczniowie klasy 8 przygotowali i zaprezentowali projekt z chemii zatytułowany „Plusy i minusy jonów”. Projekt obejmował zagadnienia z klasy 7 i 8 dotyczący dysocjacji jonowej kwasów, zasad i soli. W ramach projektu część uczniów:
⦁ budowała baterie z owoców – potwierdzeniem, że w takim obwodzie płynie prąd jest świecenie się żarówki lub diody.

⦁ wykonała doświadczenie – czyszczenie srebrnej biżuterii, z wykorzystaniem foli aluminiowej i roztworu soli kuchennej. Poniższe zdjęcia ilustrują przebieg tego doświadczenia (zdjęcie z prawej strony prezentuje wyczyszczoną biżuterię).

⦁ pokazała, że roztwory substancji wykorzystywanych w kuchni np. wywar z czerwonej kapusty, może być wskaźnikiem czyli substancją zmieniającą barwę w zależności od odczynu. W odczynie kwasowym wywar jest czerwony, a w odczynie zasadowym zielony:

Aleksandra Furman