Dzień Bezpiecznego Internetu

6 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku a świętowany jest na całym świecie.

DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Młodym ludziom wydaje się, że w internecie mogą wszystko. Kiedy zostawiasz ślad cyfrowy? Za każdym razem, kiedy korzystasz z internetu. Gdy logujesz się do serwisów społecznościowych, piszesz e-mail, używasz komunikatora, wyszukujesz informacje, klikasz w reklamy, grasz w gry, używasz systemów płatności itd. Już samo podłączenie do sieci sprawia, że można Cię w taki czy inny sposób namierzyć. Zachęcamy do zaznajomienia się z publikacją „(Nie)Widzialne ślady online”.

Dla rodziców i nauczycieli mamy poradnik przygotowany przez Centrum Informacji Konsumenckiej „Klikam z głową”.  Poradnik nie tylko opisuje zagrożenia czekające na użytkowników nowoczesnych technologii, ale również przedstawia sposoby reagowania na te zagrożenia. Materiały zawarte w publikacji są idealnym punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi i młodzieżą.

Pedagodzy specjalni: Monika Kubicka, Anna Homa