klasy 5 w planetarium

8 marca klasy 5 odwiedziły Planetarium Śląskie w Chorzowie.

Pierwszym punktem naszej wycieczki była interaktywna ekspozycja, na której prezentowane są zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią. Na interaktywnych stanowiskach można przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, a także być świadkiem powstawania chmur i opadów atmosferycznych. Po wejściu do specjalnych komór zwiedzający przenoszą się na chwilę w różne strefy klimatyczne,  a stanowisko z niemal dwumetrowej średnicy ekranem kulistym pozwala na sprawdzenie jak z kosmosu wygląda Ziemia i inne planety Układu Słonecznego.

Następnie wzięliśmy udział w seansie Explore. Seans składał się z dwóch części – pierwsza to prowadzona na żywo przez lektora w języku polskim wędrówka po aktualnym niebie. Część druga to projekcja prezentująca badaczy nieba – Mikołaja Kopernika, Johannesa Keplera, dzięki którym możliwa była eksploracja kosmosu i lądowanie człowieka na Księżycu oraz zbudowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wysłanie sond kosmicznych poza granice Układu Słonecznego.

Uczniowie wzbogaceni dużą wiedzą i nowymi doświadczeniami zapamiętają na długo wizytę w Planetarium.