Korczak współcześnie?

Dzisiejszy udział uczniów klas 5a, 5b, 6a, 6b, 7, 8a, 8b, 8c i 8d w przedstawieniu Zakazane dzieci – opowieść korczakowska był okazją do przemyśleń, a na pewno wywołał wiele emocji.

Głównym tematem spektaklu odgrywanego przez aktorów Teatru Lalek Banialuka są dzieci, zwłaszcza te pogardzane, zakazane. Janusz Korczak traktował bowiem każde dziecko jak człowieka i był wrażliwy na najmniejsze przejawy krzywdzenia tych najmniejszych. Uczniowie mogli zastanowić się, jakie mają prawa jako dzieci, natomiast dorośli z pewnością docenili zarówno przywilej, jak i odpowiedzialność bycia rodzicem, opiekunem, wychowawcą, nauczycielem. 

W Banialuce poznajemy Korczaka, o którym nie przeczytamy w biografiach. To nie jest spektakl faktograficzny. To spektakl o dzieciach i niekończącej się presji spełniania oczekiwań (cytat zaczerpnięty z przewodnika).