W 200. rocznicę

Dwa tygodnie temu uczniowie klas siódmej i ósmych mieli okazję utrwalić sobie znajomość wybranych ballad i romansów Adama Mickiewicza, będąc widzami spektaklu odgrywanego w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

Niektórzy potrafili wyrecytować nawet parę strof Pani Twardowskiej, Lilij, Świtezianki czy Romantyczności. Kilka klasycznych tekstów wierszem młodzież usłyszała po raz pierwszy: To lubię!, Rybkę, Rękawiczkę. Uczniowie byli świadkami widowiska pełnego grozy, tajemniczości, ale także humoru. Każdy wziął coś dla siebie, bo przecież Mickiewicz był artystą wieloznacznym. Wszyscy przypomnieliśmy sobie jednak o moralności ludowej: jeśli ktoś nie przestrzegał uznawanych przez zbiorowość norm, musiał ponieść karę.

Poprzez udział w przedstawieniu klasy starsze uświetniły 200. rocznicę wydania Ballad i romansów.