„ Naród, który traci pamięć

przestaje być Narodem – staje się

jedynie zbiorem ludzi, czasowo

zajmujących dane terytorium”

To bardzo prawdziwa myśl Józefa Piłsudskiego, wielokrotnie odczytywana na akademiach szkolnych. Nadal aktualna.

Cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 w Piasku dała wyraz swojego szacunku dla czynów naszych przodków, walczących o niepodległość ojczyzny. Rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony „ROKIEM DLA NIEPODLEGŁEJ”. W naszej szkole podjęto wiele inicjatyw dla uczczenia 100 – lecia odzyskania niepodległości. W czasie Klasowych Konkursów Recytatorskich uczniowie recytowali wiersze patriotyczne. Na lekcjach muzyki poznawali pieśni opiewające bohaterskie czyny naszych przodków. Uczestniczyli w lekcjach interaktywnych. Celem tych ostatnich, było poznanie historii państwa polskiego od czasów jego powstania, poprzez rozbiory, do chwili obecnej. Najmłodsze dzieci poznawały legendy polskie, utrwalały wiadomości na temat symboli narodowych, poznawały postać Józefa Piłsudskiego. Wysłano kartki z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie wszystkich klas, wraz z wychowawcami, samodzielnie wykonali kotyliony, które nosili 9 listopada. W tym dniu odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych. Rys historyczny ukazał okoliczności utraty przez Polskę niepodległości i walkę o jej odzyskanie. O godzinie jedenastej jedenaście, wraz z całą Polską, odśpiewano cztery zwrotki hymnu państwowego. Bardzo dziękujemy uczniom za wspaniałe przygotowanie akademii.