Uszyj sobie stwora

By uczniowie jeszcze lepiej rozwijali swoje pasje i zainteresowania, a przy tym kształcili umiejętności przydatne na co dzień, zorganizowano wczoraj w szkole warsztaty techniczne „Uszyj sobie stwora”. Pięknie było widzieć, jak starsi pomagali młodszym. Każdy uszył sobie przynajmniej dwa stwory, i to według własnego pomysłu! Za podstawowy materiał służył filc dekoracyjny. Powstało wiele ciekawych, a nawet śmiesznych wyobrażeń potworów – lubimy przecież oswajać to, co budzi w nas lęk. A więc strachy na Lachy to są próżne strachy! Cieszymy się z takich dodatkowych zajęć i czekamy na następne.

zdjęcie 2

zdjęcie 1

Świat się zmienia

„Bez pracy nie ma pełni radości życia”

/ A. Czechów /

W klasach drugich realizowano krąg tematyczny „Świat się zmienia”. W czasie lekcji uczniowie poznawali prace i zawody jakie wykonywano dawniej i dziś. Celem lekcji było dostrzeganie zmian jakie zachodziły na przestrzeni dziejów.

Dzieci dowiedziały się wiele na temat zawodów, które „odeszły w zapomnienie” oraz jak zmieniły się sposoby pracy dziś.

Odwiedzając, słynną ze wspaniałych wypieków piekarnię Państwa Urbańczyk  w Piasku, poznały jej wyposażenie i tajemnicę cudownego smaku powstających tam produktów. Właścicielka opowiedziała o starych, sprawdzonych metodach prowadzenia ciasta, robionego na naturalnym zakwasie, bez „polepszaczy” smaku. W tej piekarni stosuje się tradycyjną metodę wypieku znaną w rodzinie od wielu lat. Pani Urbańczyk poczęstowała wszystkich pysznymi słodkościami. Bardzo dziękujemy za gościnność.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=48aZXQ7sdbg[/embedyt]

Korzystając z cudownej, wiosennej pogody klasy II a i II d odwiedziły warsztat „Kowalstwa artystycznego” w Piasku. Pan Krzysztof Grzelski – właściel – nie tylko opowiedział uczniom o swojej pracy, zaprezentował narzędzia, ale wykuł w czasie spotkania łyżkę do butów.

Przed wiekami kowale poza pracą w kuźni zajmowali się również leczeniem ludzi i zwierząt. Obecnie kuźnie są nieliczne  i koncentrują się głównie na działalności artystycznej. Produkcja wyrobów artystycznych jest specyficznym rodzajem działalności polegającej na indywidualnym podejściu do wytwarzanych wyrobów nadając im jedyny i niepowtarzalny charakter. Bardzo dziękujemy za życzliwe przyjęcie.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=zUrBxxtbdt0[/embedyt]