Andrzejki – tradycje ludowe

„Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”

Według wierzeń ludowych noc z 29 na 30 listopada ma „magiczną” moc. Wtedy panny na wydaniu, młode dziewczęta, które chciały poznać imię przyszłego małżonka i dowiedzieć się, czy szybko wyjdą za mąż odprawiały andrzejkowe wróżby.

Kawalerowie szukający żony wróżyli sobie nocą  z 24 na 25 listopada. Były to tzw. katarzynki.

Obecnie, w andrzejkowy wieczór, wróżą sobie i panny, i kawalerowie.

Uczennice i uczniowie klasy II a, także zapragnęli poznać imiona przyszłych dziewczyn i chłopaków, chcieli sprawdzić kto pierwszy się zakocha. Przy okazji andrzejkowej zabawy dowiedzieli się jakie były katarzynkowe i andrzejkowe tradycje ludowe w naszym kraju.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=e9vutPNxqRY[/embedyt]

Matematyczny Kogel – Mogel

28 listopada szóstoklasiści gminy Pszczyna zmagali się z trudnymi zadaniami biorąc udział w Międzyszkolnym Konkursie Matematyczny Kogel-Mogel. Była to już XIII edycja tego konkursu.

Naszą szkołę godnie reprezentowali Marcin Anderko z kl. VIa oraz Maksymilian Malcharek z kl. VIb. Uczniowie wykazali się dużymi umiejętnościami oraz wiedzą i dzielnie zmierzyli się z pozostałymi 22 uczestnikami konkursu.

Marcin zajął II miejsce, a Maks VI. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

xiii-kogel-mogelxiii-kogel-mogel-3xiii-kogel-mogel-2xiii-kogel-mogel-1