Jubileusz Chrztu Polski

„Chrzest jest najpiękniejszym i najwspanialszym darem Boga”…                                                                                                   św. Grzegorz z Nazjanzu

W związku z przypadającą w tym roku 1050 rocznicą chrztu Polski, w naszej szkole były realizowane rożne przedsięwzięcia związane z tym ważnym wydarzeniem dla historii naszego kraju.

Uczniowie zostali włączeni w obchody tej uroczystości jaką było przyjęcie przez Mieszka I Chrztu w 966 roku.

BeFunkyCollage

BeFunky Collage 23

 14 kwietnia (prawdopodobna data przyjęcia chrztu przez Mieszka I) uczniowie podczas Mszy świętej szkolnej odnowili przyrzeczenia chrzcielne, dziękowali za dar swojego chrztu, który dla każdego z nas jest wielkim darem, łaską i pieczęcią Boga.

W szkole na lekcjach historii i katechezy poznali znaczenie chrztu dla rozwoju państwa polskiego, poznali również Patronów Polski oraz sanktuaria naszej archidiecezji.

Wiele zadań wykonali również w domu, pracowali w grupach i samodzielnie. Uczniowie klas pierwszych wykonali kolorowanki postaci Mieszka i Dobrawy, klasy trzecie wykonały plakaty związane z chrztem Polski. Uczniowie klas czwartych korzystając z różnych źródeł informacji przedstawili postacie Patronów Polski oraz historię powstania wybranych sanktuariów naszej archidiecezji. Piątoklasiści wykonali „lapbooki” na temat chrztu Polski oraz swojego chrztu, przedstawili w nich znaki jakie towarzyszą temu sakramentowi , dołączyli krzyżówki,  puzzle, QR kody, kartki z życzeniami oraz zdjęcia. „Lapbooki” prezentowali w klasach na katechezie i nakręcili krótkie filmiki. Ponadto wielu uczniów przyniosło swoje zdjęcia chrzcielne, z opisem kiedy , w jakim kościele i kto udzielił tego sakramentu. Wykonaliśmy drzewo genealogiczne, w którym umieściliśmy wizerunki polskich świętych i błogosławionych ochrzczonych na przestrzeni wieków  w naszym kraju. Do drzewa dołączyliśmy nasze zdjęcia, gdyż przyjętym przez nas chrztem wpisaliśmy się również w przeżywany Jubileusz 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Uczniowie chętnie, z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoje zadania. Wykonane  plakaty, „lapbooki”  mogliśmy oglądać  na szkolnym korytarzu. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.