Z Janem Brzechwą o zdrowiu

timthumbPo raz kolejny nasze przedszkole w Piasku wzięło udział
w warsztatach „Zdrowego Przedszkolaka”
w akcji jesiennej pt. „Z Janem Brzechwą o zdrowiu”. Tym samym zostały zrealizowane trzy bloki tematyczne z pomocą przygotowanych scenariuszy.
Wszystkim blokom tematycznym towarzyszyły i umilały czas wiersze Jana Brzechwy. galeria

Blok pierwszy został poświęcony higienie jamy ustnej, z tej okazji została przeprowadzona rozmowa ze szkolną higienistką, na temat dbania o czystość jamy ustnej, chorób- próchnicy, co sprzyja zdrowym zębom- żywność jaką spożywamy i co szkodzi. Przedstawione zostały przybory stosowane podczas czyszczenia zębów- właściwe szczoteczki do zębów, pasty dla dzieci, nitki dentystyczne, został przeprowadzony pokaz jak się prawidłowo nimi posługiwać i jak często z nich korzystać. Dzieci wysłuchały bajkę terapeutyczną pt 'Rycerz i jego giermek”opowiadającą strach dziecka przed wizytą u dentysty, dzięki której zrozumiały potrzebę wizyt u lekarza oraz to że „strach ma tylko wielkie oczy”.

Kolejnym blok obejmował temat dotyczący profilaktykę otyłości. Dzieci zapoznały się z piramidą żywności, zyskały przez to wiedzę jakie produkty spożywcze sprzyjają zdrowemu życiu a co sprzyja nadwadze i otyłości, dzieci wiedza też co robić by temu przeciwdziałać. Same tworzyły zdrowe posiłki-śniadania, koktajle, desery, piekły też ciasteczka, robiły zakupy w sklepie spożywczym wybierając zdrowe produkty.

Ostatni blok tematyczny obejmował warzywa i owoce sezonowe. Podczas zajęć teoretycznych jak i praktycznych dzieci miały okazję dowiedzieć się jak domowymi sposobami wzmocnić odporność przed zimą. Znają produkty o właściwościach leczniczych, i o zawartych w nich witaminach, które z nich wspomagają leczenie, niszczą bakterie i wirusy.