Spotkanie z osobami, bezinteresownie otwartymi na drugiego.

„Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi”

                                                                                                                     (Jan Paweł II)

                18 czerwca gościliśmy w naszej szkole, wolontariuszki Salezjańskiego Sekretariatu Misyjnego, panią Agnieszkę Białas ( już po raz drugi) i panią Dorotę Żelazo. Dzięki ich obecności, ciekawym opowiadaniom   i prezentacji, którą dla nas przygotowały mogliśmy się „przenieść” do dalekiej Ameryki Południowej, do Peru i  Boliwii, gdyż tam pracowały niosąc pomoc wolontaryjną  najbardziej potrzebującym.

Poznaliśmy klimat, warunki geograficzne, zwyczaje, tradycje świąteczne oraz codzienne  życie ludzi w tropikalnym mieście, Santa Cruz de la Sierra w Boliwii oraz w Lares w wysokich Andach w Peru.

BeFunky Collage

Pani Dorota pracowała w Domu Dziecka, w Santa Cruz, gdzie często biedni rodzice oddawali swoje dzieci, ponieważ tam miały lepsze warunki życia i edukacji niż sami mogli im zapewnić.  Pracowała także  w przedszkolu, które mieściło się w więzieniu, gdzie dzieci przebywały razem ze swoimi rodzicami,  odsiadującymi wyrok.

W Andach, na wysokości 3300 m.n.p.m. w miejsowości Lares,  pani Agnieszka pomagała w Salezjańskim Ośrodku, który stanowi szkołę dla dzieci z najbiedniejszych rodzin. Przebywali  tam uczniowie w wieku od 6 do 17 lat. Edukacja jest tam na bardzo niskim poziomie.

Podczas spotkania mogliśmy zobaczyć przywiezione przez wolontariuszki, różne ciekawe przedmioty, takie jak: ubrania, breloczki, torby, chusty oraz instrumenty muzyczne.

Dla obu pań był to czas wypełniony licznymi obowiązkami, trudem poświęcenia, rezygnacją z siebie, ale także ubogacaniem siebie radością, ciepłem, uśmiechem i otwartością tych, którym służyły.

Dziękujemy za sympatyczne spotkanie.