Ratujemy i uczymy ratować

Fotor041285437Uczniowie klas drugich i trzecich zostali przeszkoleni w ramach programu „Ratujemy i uczymy ratować” prowadzonej od lat przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy od roku 2006. Już 91% polskich szkół podstawowych objętych jest tym programem. Nauczyciele, którzy wzięli udział w szkoleniach, przywieźli do swoich szkół profesjonalne fantomy do nauki resuscytacji, minifantomy, filmy oraz inne pomoce. WOŚP na bieżąco przysyła nam potrzebne materiały do kolejnych szkoleń, a my wysyłamy raporty z przeprowadzonych szkoleń.

Uczniowie zostali wyposażeni w niezbędną wiedzę na temat korzystania z numerów alarmowych i przetrenowali takie ratujące życie rozmowy na złożonych przez siebie tekturowych telefonach. Obejrzeli filmik na temat udzielania pierwszej pomocy. A następnie nauczyli się, jak wykonać pozycję boczną oraz poznali elementy resuscytacji. Każdy uczestnik otrzymał książeczkę – poradnik, a w niej certyfikat ukończenia kursu.

Pierwsza pomoc i ratowanie życia innych to obowiązek każdego z nas. Nie potrzeba wielkich umiejętności, skomplikowanych czynności. Trzeba po prostu umieć zachować się rozsądnie w sytuacjach zagrażających życiu innych i poczuć się odpowiedzialnym. Mamy nadzieję, że te szkolenia sprawią, że nikt  w sytuacji krytycznej nie pozostanie obojętny. Nawet najmłodszy człowiek może uratować komuś życie, umiejętnie korzystając z telefonu i numerów alarmowych.

Beata Skrzypiec

Agnieszka Tużnik

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2 myśli w temacie “Ratujemy i uczymy ratować”

  1. Myślę, że to fantastyczny projekt. Sama często zastanawiam się, jak bym postąpiła w przypadku zdarzenia wymagającego udzielenia pomocy. Takie zajęcia powinny odbywać się regularnie. Jak wiadomo z powiedzonka „organ nieużywany zanika”. Dlatego te umiejętności których uczą się dzieci muszą być powtarzane i utrwalone, żeby mogły być użyte. Sama chętnie uczestniczyłabym jako dorosły w takich zajęciach. Gratuluję pomysłu. Zauroczona Mama

Możliwość komentowania jest wyłączona.