Dzień drugiego śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia! To dzięki niemu dzieci mają energię do nauki i zabawy. :)

W dniu dzisiejszym grupa uczniów z klasy 5a i 6b chciała wszystkim o tym przypomnieć przygotowując dla koleżanek i kolegów drugie śniadanie. Powstały kolorowe kanapki, gdzie na chlebie ciemnym, jasnym i w kropki ;) można było zjeść pastę jajeczną, ser w różnych odmianach: biały z cebulką, żółty z dziurami i bez, camembert, mozzarella. Wszystkim kanapkom uroku i smaku dodawały pomidory, rzodkiewki, papryka, ogórki, oliwki i cebula. Wielu uczniów spróbowało też masła orzechowego :) Akcję można uznać za udaną skoro żadna kanapka się nie ustrzegła przed małymi łakomczuchami.

2sniad

„Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem” – tak brzmi jedna z 12 zasad prawidłowego żywienia, opracowanych przez dr Witolda Klemarczyka z Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka i promowanych przez koalicję. Ekspert tłumaczy, że poranny posiłek zapewnia energię niezbędną na dotarcie do szkoły i na kilka pierwszych lekcji. Jeśli dziecko rozpoczyna naukę bez śniadania to mogą wystąpić u niego objawy hipoglikemii, tj. zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi. Zalicza się tu takie dolegliwości, jak zmęczenie, ospałość, zaburzenia termoregulacji, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, w postaci np. bólów brzucha.