Nauka przez zabawę

W minionym tygodniu czwartoklasiści mieli okazję uczestniczyć w nietypowych zajęciach w Beskidzkim Centrum Nauki NAUKOTECHNIKA w Świnnej.

Były to zajęcia interaktywne z poznawania i rozróżniania skał i minerałów występujących na naszej planecie. Każdy mógł zobaczyć, dotknąć, poznać właściwości skał oraz samemu je przykleić do tablicy z zestawem minerałów. Można było zobaczyć, jak ostry jest krzemień, jak czarny jest obsydian, jak zbudowany jest granit i jak kruchy jest piaskowiec.

Uczniowie mogli samodzielnie wykonywać różne doświadczenia i rozwiązywać matematyczne zagadki. Przy okazji otarli się o podstawowe zasady tworzenia iluzji. Każdy mógł się przekonać, że mózg ludzki jest największym oszustem, szczególnie jak widzi, że ma się dziurawe ręce.

Ogromne emocje wzbudziły pokazy z ciekłym azotem, który w normalnych warunkach w temperaturze pokojowej ma -195 °C. Azot wylany na dowolną powierzchnię cały czas wrze i odparowuje tworząc ogromne obłoki gęstego dymu. Uczniowie widzieli, jak banan przekrojony na pół oraz zanurzony w ciekłym azocie zamienił się w młotek. W tej temperaturze można go było użyć do wbijania gwoździ.

Zdaniem uczniów była to ich najlepsza wycieczka.
I tak zabawa stała się nauką.