Wycieczka do Elektrowni Łaziska

31 października uczniowie klas piątych byli na wycieczce w Elektrowni Łaziska gdzie poznali sposób wytwarzania elektryczności w elektrowni węglowej, obejrzeli maszyny i urządzenia w pełnym ruchu. Niespodzianką była wiadomość, że w elektrowni wytwarzany jest nie tylko prąd ale także ciepła woda ogrzewającą mieszkania, żużel wykorzystywany przy kładzeniu autostrad oraz gips wykorzystywany do produkcji płyt.

Uczniowie zwiedzili także Muzeum Energetyki, zlokalizowane na terenie elektrowni, gdzie można oglądać eksponaty przedstawiające rozwój urządzeń elektrycznych od czasów żarówki Edisona po czasy nam współczesne. Największą frajdą były wyładowania elektryczne i jazda na rowerze, który zamieniał energię mechaniczną na elektryczną, co wymagało nie lada wysiłku!

Następnym punktem wycieczki były dwa kościoły na Szlaku Architektury Drewnianej: w Paniowach i Borowej Wsi.