Rekolekcje 2011

W dniach 14-16 marca 2010 r. przezywaliśmy rekolekcje wielkopostne w naszej parafii. Prowadził je ksiądz Andrzej Biedroń.

W ramach rekolekcji uczniowie uczestniczyli w naukach rekolekcyjnych w kościele oraz w zajęciach w szkole.

W pierwszym dniu rekolekcji gościliśmy w szkole siostry salwatorianki ze zgromadzenia sióstr Boskiego Zbawiciela z Goczałkowic, które opowiadały o życiu konsekrowanym. Za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawiły działalność swojego zakonu i swoją pracę na co dzień. Wspólnie z uczniami wielbiły Boga grając na gitarze i śpiewając religijne pieśni.

W kościele ks. rekolekcjonista w bardzo ciekawy sposób mówił o ważnych prawdach religijnych wpisanych w nasze życie. Wykorzystał w swoim przekazie anegdoty, opowiadania i zabawne historyjki. Podczas nauk rekolekcyjnych dzieci uczyły się nowych pieśni religijnych, a nauka pod kierownictwem księdza była wielką przyjemnością, gdyż okazał się wspaniałym gitarzystą i wokalistą.

Dzieci usłyszały, że w życiu trzeba dokonywać dobrych i mądrych wyborów, nie można iść za byle jakim przewodnikiem, Tym, który ma sposób na wygrane życie jest Jezus. To On dał nam największe przykazanie miłości Boga i bliźniego. Uczniowie starszych klas usłyszeli o Bogu, najlepszym Ojcu, o współczesnych zagrożeniach i szatanie, który zawsze ma kod dostępu do każdego i pokazuje zło jako dobro.

W drugim dniu rekolekcji w szkole odbył się konkurs piosenki religijnej „Śpiewamy na chwałę Panu”.

Śpiewali przedstawiciele wszystkich klas, bo przecież „śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej”, a szczególnie gdy śpiewa się na chwałę Bogu.

W klasach I-III

  1. miejsce zajęła Patrycja Sołtys z klasy III b w piosence „Święte Imię Jezus”
  2. miejsce zajęła Ola Paliczka – „Zakochaj się w Panu”
  3. miejsce zajął zespół z III b w składzie: Natalia Palica, Sylwia Kędzior, Weronika Kubacka, Monika Goldman, Agata Walasik, Patrycja Sołtys, Ola Jucha piosenką „Matko Stworzyciela”

Wyróżnienie jury otrzymała klasa III b za wykonanie piosenki „Jesteś życiem mym”

W klasach IV-VI

  1. miejsce zajęła Hania Czembor z klasy IVa w piosence „Ciągle zaczynam od nowa”
  2. miejsce zdobyły Jga Kania i Kasia Wolszczak z klasy IV b w piosence „Słońce zza chmur”
  3. miejsce zajęła Edyta Lasek z klasy VI b – „Mam wiele pytań”

Wyróżnienie jury otrzymała klasa VI b

W kościele w drugim dniu rekolekcji była okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Ksiądz mówił , że chociaż grzechy wciąż wracają jak bumerang, to każdy musi pracować nad swoim życiem wewnętrznym, bo piękno człowieka pochodzi z jego wnętrza. Pokreślił jak ważny jest szacunek do każdego człowieka i otwarcie się na niego.

W trzecim dniu w szkole gościł aktor, pan Piotr Rybak z przedstawieniem „Jonasz” oraz „Miłosierny Ojciec”. Profesjonalna gra aktorska pozwoliła uczniom przypomnieć sobie Jonasza, bohatera Starego Testamentu uciekającego przed Bogiem oraz zobaczyć Boga – Ojca czekającego na powrót każdego grzesznika.

W trzecim dniu rekolekcji w czasie Mszy świętej, podczas kazania usłyszeliśmy, że powinniśmy od siebie wymagać, nie iść na łatwiznę, każdy powinien nieść z godnością ciężary codziennego dnia.

Czas rekolekcji pomógł uczestnikom zbliżyć się do Jezusa i stać się lepszym dzieckiem Bożym.

Barbara Pyclik

rekol
kpr
kpr1
kpr2
kpr3
kprd