Wycieczka klas szóstych do planetarium

16 grudnia 2008 r. klasy szóste wybrały się w „ podróż do gwiazd”. Pojechaliśmy do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.
Planetarium śląskie jest najstarsze i największe w Polsce. Powstało w 1955 r. dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika.

Niebo planetarium, którym jest 23 metrowa kopuła, stanowi ekran sztucznego nieba. Wiernie naśladuje rzeczywisty fragment. Obserwatorium astronomiczne jest wyposażone w największą w Polsce lunetę o 30 centymetrowym obiektywie i liczne, mniejsze teleskopy.

Kiedy jest ładna pogoda, to można w planetarium obserwować Słońce, a wieczorem inne obiekty, które znajdują się na niebie, np. planetoidy i komety. Można je oglądać w 750- krotnym powiększeniu.

W sali audiowizualnej spotkaliśmy się z astronomem i rozmawialiśmy o aktualnych wydarzeniach astronomicznych.

W czasie seansu obserwowaliśmy, miedzy innymi, ruchy Słońca w czasie różnych pór roku, wiele gwiazdozbiorów. Zwiedziliśmy wystawę „Skarby Ziemi”.

Wycieczka była bardzo ciekawa i kształcąca. Mnie najbardziej podobał się seans, ponieważ byłem w planetarium pierwszy raz, a lektor bardzo ciekawie opowiadał o rzeczach dla nas nowych. Było wspaniale. Polecam!

Dominik Skapczyk