Konkurs Techniczny -zaproszenie

Dnia 30 maja odbędzie się Szkolny Konkurs Techniczny. Zgłaszać się mogą uczniowie klas V parami.

Zgłoszeniem jest robot zrobiony z materiałów do recylkingu z małym dodatkiem elektrycznym, który trzeba oddać do poniedziałku 26 maja. W tym dniu, każda para wybierze opis doświadczenia, które będzie chciała zaprezentować na konkursie.

Tu przykładowe pytania w pliku konkurs_technika

Oto przydatne linki:

Proszę zapoznać się z regulaminem! regulamin_skt
Owocnego poszukiwania odpowiedzi i miłej nauki

Karolina Zioło

WYCIECZKA DO WIOSKI INDIAŃSKIEJ

14 maja 2008 r. uczniowie klas pierwszych pojechali na klasową wycieczkę do Rud i Stanicy.

Pierwszym punktem programu było zwiedzenie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Rudach oraz przejazd kolejką.

przejazd kolejką wąskotorową

Drugim punktem wycieczki był pobyt we wiosce indiańskiej w Stanicy. Na początku zwiedziliśmy wioskę wraz z przewodnikiem. Wśród wielu malowanych indiańskich namiotów tipi znajdują się misternie wykonane przedmioty – stroje, broń, sprzęty codziennego użytku, instrumenty itd. Eksponaty pochodzą z Ameryki Północnej i Południowej.

tipi

Kolejną atrakcją były gry i zabawy. Takie same gry i zabawy przygotowywały w dawnych czasach dzieci i młodzież indiańską do dorosłego życia. Wielokrotnie od sprawności fizycznej zależało życie nie tylko jednostek, ale i całego plemienia. Dzieci miały okazję wziąć udział w takich zabawach, jak:

• strzelanie z łuku,
  • rzuty włócznią,
  • indiański tor przeszkód,
  • rzuty indiańskimi lotkami,
  • zmagania na równoważni czejeńskiej,
  • „kręcioły”’
  • indiański połów ryb,
  • wyścigi „węży”,
  • dmuchawki,
  • rzut na bizonie rogi.

indiański strzał
wkoło

Usłyszeliśmy także piękną legendę z towarzyszeniem prawdziwego indiańskiego fletu. Uczyliśmy się indiańskich tańców oraz słuchaliśmy gry na dużym bębnie pow wow. Indianki pomalowały twarze dzieci. Pod koniec zjedliśmy kiełbaski upieczone na grillu. Na pamiątkę kupiliśmy piękne indiańskie ozdoby.

Wycieczka była interesująca. Dzieci wspaniale bawiły się, a także wiele nauczyły się o kulturze Indian.

Agnieszka Tużnik, Beata Goleń

Konkurs informatyczny 2008 -zaproszenie

W dniu 2 czerwca odbędzie się Szkolny Konkurs Informatyczny. Zapraszam do niego dwuosobowe drużyny uczniów z klas VI. Wszyscy, którzy chcą uczestniczyć w tym konkursie, muszą do dnia 30 maja przesłać na adres e-mailowy karolina.ziolo[at]zsp10.pless.pl ([at] zamień na @) lub przynieść do biblioteki prezentację na wybrany temat. Prezentacja może być wyświetlana w dowolnym programie, np: w MSPowerPoint, OpenOffice, AcrobatReader, Flash, itp.

Tematy do przedstawienia w tym roku:

• Historia kolarstwa,
  • Ten park warto zobaczyć,
  • Wakacje z duchami,
  • Najdziwniejsze zwierzęta świata,
  • Oni zmienili świat.

Szczegółowe informacje znajdują się w pliku zadania_konkursowe2008

W dniu 2 czerwca, wszystkich którzy oddadzą swoje prace, zapraszam o godzinie 13.30 do sali komputerowej.

Kilka linków gdzie można sprawdzić swoja wiedzę i przygotować się do konkursu:

Proszę się zapoznać z regulaminem konkursu!

Zapraszam wszystkich!

Karolina Zioło