Wycieczka do Elektrowni i Muzeum Energetyki w Łaziskach

W poniedziałek 25 lutego uczniowie pojechali na wycieczkę do Elektrowni i Muzeum Energetyki w Łaziskach. Była to lekcja techniki i przyrody w terenie.

schemat elektrowni

Pierwsza część wycieczki to zwiedzanie Elektrowni pod przewodnictwem dwóch wspaniałych przewodników. Dowiedzieliśmy się jaką drogę musi przebyć węgiel abyśmy mogli skorzystać z prądu wykonując nasze codzienne czynności i, że 1 kg węgla da mam prąd na 12 godzin pracy komputera. Zobaczyliśmy z bliska kominy, które wypuszczają do atmosfery tylko parę wodną bo nowoczesne urządzenia potrafią wyłapać zanieczyszczenia i zamienić je w półprodukt wykorzystywany do produkcji gipsu.

powitanie
kominy

Druga część wycieczki to zwiedzanie Muzeum Techniki, gdzie zgromadzone są różne przedmioty, które aby działać potrzebują prądu. Zobaczyliśmy i usłyszeliśmy różne wyłączniki prądu, obejrzeliśmy liczniki prądu z wielu części świata, zobaczyliśmy ile wysiłku wymaga, żeby za pomocą roweru włączyć lampę samochodową, obejrzeliśmy wyładowania elektryczne i manekina, który spotkanie z nimi przeżył bez szwanku dzięki odpowiedniemu kombinezonowi. Były też projektory kinowe, stare komputery, urządzenia RTV i AGD, żarówy i żaróweczki i wiele innych przedmiotów.

powitanie w muzeum
suszarki
projektory

Karolina Zioło, Joanna Kukla, Jadwiga Hanc

Jedna myśl w temacie “Wycieczka do Elektrowni i Muzeum Energetyki w Łaziskach”

  1. Wycieczka była super, dowiedziałam się bardzo dużo. Pozdro dla całej Vb :*

Możliwość komentowania została wyłączona.