Mali Pioskowanie

„Jak jo chodził do szkoły”, ” Przyszoł Jasiek, przyszoł Kuba”, ” Ej, pyrsi, pyrsi rosiczka”, – tak śpiewał i tańczył Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Mali Pioskowainie” w rejonowych eliminacjach XII Przeglądu Piosenki Dziecięcej im. prof. A. Dygacza „Śląskie Śpiewanie”.

W tym roku szkolnym dziecięcy zespół regionalny, który tworzą uczniowie klas III, IV i V naszej szkoły, prowadzony jest przez panią Jadwigę Masny oraz Karinę Głowacką-Bieszczad.

„Mali Pioskowianie” po kilkumiesięcznej pracy mieli okazję zaprezentować przygotowany program na Przeglądzie Piosenki Dziecięcej w dniu 28 kwietnia 2005 r. w Teatrze Małym w Tychach. Program taneczny, który zaprezentowali uczniowie, to mała suita, tańce kontrastujące ze sobą pod względem charakteru, tempa i rytmu. Suitę rozpoczyna wesoły taniec „Litery”, następny to spokojny i wolny „Od buczku, do buczku” i znowu skoczny, energiczny taniec wykonany w formie dziecięcej zabawy „Przyszoł Jasiek, przyszoł Kuba”. Kolejnym utworem jest spokojna kołysanka pt. „Ej pyrsi, pyrsi rośiczka”, śpiewana w duecie przez Wojtka Jaworskiego z VB i Agnieszkę z IIIa a suitę kończy popularny, żywy, taniec „Grozik”.

W dniu występu, już o godzinie 8:00 uczniowie przyszli do szkoły ubrani w odświętne stroje ludowe, na próbę generalną, na którą zaproszona została pani Dyrektor.
O godzinie 10:00 pod szkołę podjechał autobus, którym pojechaliśmy na występ do Teatru Małego w Tychach gdzie zaprezentowaliśmy swój 10 minutowy program przed większą publicznością. Mieliśmy także okazję obejrzeć występy zespołów regionalnych z innych szkół. Było to dla nas pouczające doświadczenie.

Podczas wyjazdu wspierała cały zespół pani pedagog Mariola Jaworska. Pani Mariola uwieczniła występ uczniów robiąc pamiątkowe zdjęcia. O godz. 12:30 młodzi artyści wystąpili na prawdziwej scenie Teatru Małego.

Nasi uczniowie bez doświadczenia, bez obycia z prawdziwą sceną teatralną, bez próby przy mikrofonie oraz przy oślepiających światłach dali z siebie wszystko. Komisja konkursowa pozytywnie oceniła nasz występ i zakwalifikowała nasz zespół do kolejnego etapu konkursu, który odbędzie się w Piekarach Śląskich 17 lub 18 maja 2005r.