Wyjazd do teatru

3 marca 2005 r. klasy czwarte, piąte i szóste, pod opieką swoich wychowawców, udały się do Teatru Małego w Tychach.

Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu „Moja mała ojczyzna”, który został przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Przedstawienie reżyserował Michał Białecki wg scenariusza Cypriana Skały. Scenografię zaprojektował Wiesław „Drzewo” Drzewiecki. W spektaklu trwającym półtorej godziny występowało czworo aktorów:

  • Magdalena Morawiak,
  • Klaudia Kąca,
  • Wojciech Gabryś,
  • Wojciech Lauko,

Wydarzenia, ukazane w sztuce teatralnej, rozgrywają się, na podhalańskiej wsi. Marysia i Jędrek oczekują przybycia kuzynostwa z Warszawy i Gdańska. Do tej pory młodzi ludzie nie mieli okazji się poznać. Spotkanie staje się podłożem konfliktów obyczajowych, kulturowych i światopoglądowych. Dopiero wspólna wyprawa do lasu, wypadek i noc spędzona pod gołym niebem zbliża do siebie bohaterów. Pozwala im zrozumieć, że różnice nie muszą dzielić, że można być dumnym z tego kim się jest. Każda nasza mała ojczyzna jest inna, ale każda ma swój urok, a wszystkie tworzą Polskę, która jest wielobarwną mozaiką gwar, tradycji, legend, obyczajów i krajobrazów.

Spektakl bardzo podobał się uczniom i nauczycielom. Bawił, a przede wszystkim uczył przywiązania do regionalnej i narodowej tradycji.
Elżbieta Lech